Dostupni linkovi

Badnjak u potresom razorenoj Petrinji


Petrinjski paroh Saša Umičević ispred crkve sv. Nikole u Petrinji 6. siječnja 2020.
Petrinjski paroh Saša Umičević ispred crkve sv. Nikole u Petrinji 6. siječnja 2020.

Pred pravoslavnom crkvom sv. Nikole u Petrinji Srpsko narodno vijeće i Gornjokarlovačka eparhija Srpske pravoslavne crkve tradicionalnim paljenjem badnjaka obilježili su sutrašnji Božić po julijanskom kalendaru.

„Okupili smo se ovdje, a ne u Zagrebu, zbog toga što se najveći dio naših osjećaja, očekivanja i našeg rada preselio na područje Sisačko-moslavačke županije, Petrinju, Glinu, Dvor, Kostajnicu“, kazao je predsjednik Srpskog narodnog vijeća i Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Milorad Pupovac u kratkom obraćanju.

„To su mjesta i to je županija koja je okupila cijelu Hrvatsku, sve njene građane neovisno o vjeri i nacionalnosti, neovisno o tome koji dan slave rođenje Kristovo, simbol nade za sve kršćane“, naglasio je.

Briga za stradale i nada da će se teško poremećeni život obnoviti ujedinili su i ljude koji vode države i velike kompanije u susjedstvu, kao i obične građane, konstatirao je.

„Kao što se gotovo cijela hrvatska Vlada preselila u Petrinju, tako smo i svi mi ostavili druge poslove po strani i posvetili se stradanju stanovnika ovih krajeva. I ovo naše okupljanje treba biti znak da vjerujemo da će se život ovdje snažno obnoviti i snažno vratiti vitalniji i u boljim okolnostima nego što su bile prije potresa, jer to ovaj svijet ovdje zaslužuje. Mir božji, Hristos se rodi,“ poželio je zaključno Pupovac.

Zapaljeni badnjak ispred crkve sv. Nikole u Petrinji 6. siječnja 2020.
Zapaljeni badnjak ispred crkve sv. Nikole u Petrinji 6. siječnja 2020.

Potpredsjednik Vlade iz redova srpske manjine Boris Milošević prenio je žaljenje premijera Andreja Plenkovića što osobno ne može nazočiti ceremoniji, i kazao – da je – otkako je imenovan za jednog od dva zamjenika načelnika Kriznog stožera za saniranje posljedica potresa – i on Banijac.

„Svi mi tu smo Banijke i Banijci i radimo da pomognemo teško stradalim građanima, i ono što je dobro u božićno vrijeme je taj duh solidarnosti među ljudima", kazao je.

“Ono što je dobro u ovo Božićno vrijeme je taj duh solidarnosti. Stradali su svi – i Srbi i Hrvati i Romi i naši sugrađani islamske vjeroispovijesti. I svi smo zajedno u toj muci, i svi pomažemo. Cijela Hrvatska pomaže i ne pita se tko je i odakle je i koje je vjere i nacionalnosti", dodao je i kazao kako se taj duh solidarnosti širi i po regiji – BiH, Srbiji i Sloveniji, ali i šire.

„Taj duh solidarnosti nadam se da nas neće napustiti i volio bih da se očuva u narednom razdoblju. Daje mi taj božićni duh nadu da ćemo uspjeti ne samo obnoviti nego i izgraditi Baniju”, rekao je Milošević.

Petrinja - dan poslije zemljotresa
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

On je posebno pohvalio petrinjskog paroha Sašu Umičevića, koji je u potresu također ostao bez doma, ali koji je svo vrijeme ostao sa narodom i neumorno pomaže ljudima, raznosi hranu, lijekove i drugo.
„Ja sam ponosan što ga poznajem i imao sam potrebu to reći“, dodao je Milošević.

Na okupljanju se obratio i gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović.

“Sretan sam prije svega kao gradonačelnik što mogu pozdraviti sve drage prijatelje grada Petrinje. Danas, na Badnjak, možemo reći samo sretan Badnjak, s a riječima da svi mi za Badnjak očekujemo da bude obiteljsko okupljanje. Imamo različite datume rođenja, porijekla, vjeroispovijesti, ali danas Petrinja ima to jedno zajedništvo, obiteljsko zajedništvo. Mi smo jedna velika obitelj s ogromnim problemima”, istaknuo je Dumbović.

Ceremoniju je izravno prenosila Hrvatska radio-televizija, a nazočili su joj potpredsjednik Vlade zadužen za Domovinsku sigurnost, ministar ratnih veterana i načelnik Kriznog stožera za saniranje posljedica potresa Tomo Medved, drugi njegov zamjenik ministar graditeljstva Darko Horvat, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić, predsjednik Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj Ognjen Kraus i drugi. Od trojice svećenika SPC, dvojica uopće nisu nosili maske, a jedan tek dio vremena.

Šire područje središnje Hrvatske pogodio je 29. prosinca 2020. godine razoran potres snage 6,2 po Richteru, sa epicentrom 3 kilometra od Petrinje.

Osjetio se u cijeloj Hrvatskoj i susjednim državama, sedam je osoba poginulo, a izazvao je teška oštećenja na najmanje 20.000 objekata u Sisačko-moslavačkoj, Zagrebačkoj i karlovačkoj županiji.

U Sisačko-moslavačkoj županiji oštećen je niz objekata SPC-a.

Zgrada parohijskog doma u Petrinji sagrađena je krajem 18. stoljeća i dio je zaštićene barokne gradske jezgre.

Parohijski dom je toliko stradao da će morati biti uklonjen jer ugrožava kretanje dvjema ulicama na kojima se nalazi. Kapela svetog Nikole na gradskom pravoslavnom groblju sagrađena je 1789. godine, a u ovom potresu pretrpjela vrlo velika oštećenja - zvonik se odlomio i srušio, a zidovi broda crkve su popucali na više mjesta.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG