Dostupni linkovi

Joe Biden novi predsjednik Sjedinjenih Država

Joe Biden novi je izabrani predsjednik Sjedinjenih Država. U ovom blogu možete da pročitate razvoj događaja od izborne noći pa do konačnog proglašenja četiri dana kasnije.

  • 'Biću predsjednik koji ujedinjuje, a ne dijeli," kazao je novoizabrani, 46. predsjednik SAD Joe Biden.
  • "Prva sam žena potpredsjednica SAD, ali ne i posljednja," izjavila Kamala Harris.
  • Demokratski kandidat Joe Biden novi je predsjednik Sjedinjenih Država, saopšteno je nakon posljednje runde prebrojanih glasova iz Pennsylvanije, jedne od ključnih država na čije se rezultate čekalo četiri dana.
  • Sa pobjedom u Pennsylvaniji i Nevadi Biden je dobio 279 elektorskih glasova, što je bilo dovoljno da se proglasi njegova pobjeda. Republikanski kandidat Donald Trump ima 214 elektorskih glasova.
  • Pennsylvanija je Bidenu donijela 20 elektorskih glasova, Nevada šest.
  • Na izborima se glasa po sistemu elektora. Svaka država bira svoje predstavnike, odnosno elektore. Ukupno ih je 538, a za pobjedu kandidat mora da dobije najmanje 270.
  • Kako funkcioniše elektorski koledž pogledajte ovdje.
  • Na ovogodišnjim izborima zabilježena je rekordna izlaznost, glasalo je 190 miliona Amerikanaca. Od toga 103 miliona glasalo je poštom.
  • Osim glasanja za predsjednika, Amerikanci su također glasali i za 435 mjesta u Predstavničkom domu, 35 mjesta u Senatu i za 11 guvernerskih mjesta. Ovi rezultati još uvijek nisu konačni.
  • Američki izbori se održavaju svake četiri godine, prvog utorka u novembru. Zbog čega utorak, pročitajte ovdje.
  • Pravo na izborima ima ukupno 239.247.182 Amerikanaca.
  • Izlaznost je bila rekordna: Biden je osvojio najviše glasova u historiji 74.565.086 ili 50.5 posto, a Trump 70.395.967 odnosno 47.7 posto. Izabrana je prva žena, ali i sa 78 godina, najstariji predsjednik ikada.
02:05 8.11.2020.

Da li je nužno da Tramp prizna poraz?

U modernoj istoriji američkih predsedničkih izbora, kandidat koji izgubi je uvek priznao poraz i čestitao pobedniku iste noći. Međutim, Donald Tramp to odbija, tvrdeći bez dokaza da je pobedio pokrenuvši pravnu proceduru za osporavanje rezultata zbog, kako je naveo, “krađe”.

U međuvremenu, nastavlja se verifikacija glasova i neophodne procedure. Kako piše BBC, nije neophodno da Tramp prizna poraz da bi Džo Bajden bio inaugurisan kao novi predsednik, ali ima određene pravne obaveze. Naime, mora da ovlasti svoju administraciju da započne pripreme u cilju omogućavanja Bajdenovom timu primporedaje vlasti.

Pozivajući se na zvaničnike iz Trampovog okruženja, BBC javlja da je on to već učinio.

01:44 8.11.2020.

Tramp 10. predsednik SAD bez drugog mandata

Republikanac Džordž Buš Stariji (George H.W. Bush) je poslednji predsednik koji nije uspeo da dobije drugi mandat 1992. Izgubio je na izborima od Bila Klintona (Bil Clinton).

Osim Buša, još četvorici predsednika to nije pošlo za rukom u 20. veku.

Demokrata Džimi Karter (Jimmy Carter) izgubio je 1980. od Ronalda Regana (Reagan).

Pre toga Džerald (Gerald) Ford, koji je kao poptredsednik preuzeo funkciju nakon ostavke Ričarda Niksona (Richard Nixon), izgubio je 1976. od Džimija Kartera.

Republikanac Herbert Huver (Hoover) je poražen 1932 od Frenklina Ruzvelta (Franklin Roosevelt) usred Velike Depresije.

Ruzvelt je inače jedini predsednik u istoriji SAD koji je bio na funkciji više od dva mandata. Zbog Drugog svetskog rata biran je četiri puta. Umro je 1945. na početku četvrtog mandata.

Republikanac Vilijam (William) Taft je izgubio 1912. od Vudroa Vilsona (Woodrow Wilson).

U 19. veku četvorica predsednika nisu uspela da osiguraju drugi mandat: Bendžamin Harison (Benjamin Harrison) – 1892. godine; Martin Van Buren - 1840; Džon Kvinsi Adams (John Quincy Adams) – 1828. i njegov otac Džon Adams (John Adams), drugi predsednik SAD koji je izgubio od Tomasa Džefersona (Thomas Jefferson) 1800. godine.

O istoriji američkih predsednički izbora pročitajte ovde.

01:37 8.11.2020.

Deo republikanaca osporava Bajdenovu pobedu, drugi čestitaju

Većina zvaničnika Republikanske stranke Donalda Trampa za sada uzdržano reaguje na proglašenje pobede Džoa Bajdena na predsedničkim izborima. Deo njih smatra da treba sačekati na odluku suda, dok pojedinci čestitaju Bajdenu.

Predsedavajuća Republikanske partije Rona Mekdanijel (Ronna McDaniel) napisala je na Tviteru da je za bilo koju "istragu o nepravilnostima ili krađi" potrebno vreme.

Republikanski senator iz Misurija Džoš Hauli (Josh Hawley) je u sličnom tonu prokomentarisao na Tviteru trenutnu situaciju.

"Kada svi legalni glasovi budu prebrojani, ponovno brojanje završeno, a optužbe o prevari razmotrene, tada ćemo znati ko je pobednik," naveo je Hauli.

Tramp tvrdi da su izbori pokradeni, ali nije pružio nikakav dokaz za to. Njegov pravni tim je, uz postojeće tužbe u Pensilvaniji i još nekoliko država, najavio pokretanje novih sudskih postupaka.

I senator Mit Romni, republikanski predsednički kandidat 2012. godine, čestitao je Bajdenu na izbornoj pobedi.

U međuvremenu, republikanski senator iz Jute Mit Romni (Mitt Romney) jedini koji je glasao za Trampov opoziv i predsednički kandidat 2012., čestitao je Bajdenu na izboru.

"An i ja šaljemo naše čestitke izabranom predsedniku Bajdenu i izabranoj potpredsednici Kamali Haris", napisao je na Tviteru Romni.

"Poznajemo ih oboje kao ljude dobre volje i karaktera vrednog divljenja. Molimo da ih Bog blagoslovi u danima i godinama koje dolaze", dodao je Romni.

Bajdenu je čestitao i Džeb Buš (Jeb Bush), nekadašnji guverner Floride i brat republikanskog predsednika Džordža Buša Mlađeg (George W. Bush).

01:19 8.11.2020.

Ovo je Džo Bajden - novi predsednik SAD

Ovo je Joe Biden - izabrani predsjednik SAD
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:48 0:00

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG