Ahtisaarijevi napori su doprinijeli mirnijem svijetu i "bratstvu među narodima" stoji u obrazloženju nagrade koje je objavio Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade. Ova odluka, zajedno sa obrazloženjem, pozdravljena je u Prištini, dok je u Beogradu primljena kao neugodno iznenadjenje.
Politička javnost u Srbiji je uglavnom sa čuđenjem reagovala na vest o dodeli Nobelove nagrade za mir bivšem finskom predsedniku i međunarodnom posredniku Martiju Ahtisariju. Malo je onih koji spore njegove ranije mirotvoračke zasluge, međutim, kada je u pitanju Srbija, Ahtisari će ostati upamćen kao jedna od ključnih osoba za koju se vezuje nezavisnost Kosova.
Iz širokog opusa političkih aktivnosti Martija Ahtisarija, javnost u Srbiji, uglavnom se vezuje za njegov angažman na Balkanu i to prvenstveno za posredničku ulogu u okončanju NATO intervencije, kada je zajedno sa Viktorom Černomirdinom ponudio plan o okončanju bombardovanja koji je prihvatio i tadašnji predsednik Slobodan Milošević i za “kosovsko pitanje”, po kojem će, verovatno, ostati još bolje upamćen.
Njegov predlog rešenja statusa Kosova, koji je predviđao nezavisnost uz međunarodni nadzor, nije prošao u Savetu bezbednosti, ali je realnost na terenu bila drugačija – Kosovo je proglasilo nezavisnost, implemetirajući u svoje zakone, upravo, Ahtisarijeve predloge.
Iz ovih razloga, javnost u Srbiji je sa negovodovanjem primila vest o dodeli Nobelove za mir. Dušan Proroković, Demokratska stranka Srbije:
"Mislim da se u Srbiji mišljenje prema Ahtisariju generalno neće promeniti ni posle ovoga, posle dodeljivanja Nobelove nagrade. Što se tiče samog njegovog rada na terenu, kosovski problem je daleko od rešenja i ne znam kako će reagovati Nobelov komitet kada u narednom periodu ponovo dođe do incidenata, nasilja ili konfliktnih situacija – povod tome će sigurno biti neko od rešenja iz plana Martija Ahtisarija. Ne želim da tumačim rad gospodina Ahtisarija u drugim delovima sveta, ali njegov rad na Balkanu nije bio častan."
Nobelova nagrada u prave ruke
Najviši zvaničnici institucija i gradjani Kosova su sa oduševljenjem primili vest da je ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir bivši finski predsednik i izaslanik generalnog sekretara UN-a za status Kosova, Marti Ahtisari i istakli da je nagrada stigla u prave ruke. Dodeljivanje Nobelove nagrade za mir Ahtisariju je pozdravila i vlada Kosova.
Predsednik Kosova Fatmir Sejdiu je izjavio da je obradovan što je bivši finski predsednik Marti Ahtisari dobitnik Nobelove nagrade za mir i istakao da je nagrada došla u prave ruke.
„ Izražavajući naše čestitke za ovo izuzetno značajno priznanje, koje je nema sumnje više nego zasluženo, ponavljamo da će Republika Kosovo ostvariti obećanja koja je dala u medjunarodnom procesu nezavisnosti naše zemlje, da će se pretvoriti u zemlju koja je model poštovanja prava i sloboda svih gradjana, bez razlike na nacionalnu, versku ili rasnu pripadnost“, rekao je kosovski predsednik ističući da će institucije Kosova dosledno spovesti u delo rešenja koja su data u predlogu za status Kosova.
Nesporno je da će dodeljivanje ove izuzetno cenjene nagrade Ahtisariju, pored ostalog i za doprinos u rešavanju statusa Kosova uticati da se predlog koji je on dao, nadgledana nezavisnost prihvati od što većeg broja država, rekao je kosovski predsednik.
I poslanici Skupštine Kosova su ocenili da dodeljivanje Nobelove nagrade za mir bivšem finskom predsedniku i pregovaraču za status predstavlja i pobedu Kosova.
„Bivšem izaslaniku generalnog sekretara UN-a za Kosovo i bivšem predsedniku Finske, Martiju Ahtisariju najsrdačnije čestitamo Nobelovu nagradu za mir“, rekao je u ime poslanika predsednik parlamenta Jakup Krasnići.
On je ocenio da je to i pobeda Kosova i da će ova odluka Nobelovog komiteta uticati na dalje priznanje nezavisnosti.
To je prema njemu još značajnije pošto se u obrazloženju odluke ističe da on tu nagradu dobija i zbog posredničke uloge u rešavanju statusa Kosova.
„Ocenjuje da je to još jedna pobeda države Kosovo“, rekao je Krasnići.
Dodeljivanje Nobelove nagrade za mir Ahtisariju je pozdravila i vlada Kosova.