Dostupni linkovi

Dnevno@RSE: Šta predstavlja organizacija 'Kamo śutra'; Zašto studentski protesti u Srbiji nemaju lidera; Priče Rusa u egzilu


Dio poruka sa prvog protesta u organizaciji crnogorske studentske grupe "Kamo śutra" u Podgorici, 5. januar 2025.
Dio poruka sa prvog protesta u organizaciji crnogorske studentske grupe "Kamo śutra" u Podgorici, 5. januar 2025.

​​​​​​​Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta.

Dnevno@RSE na početku svakog radnog dana donosi vam pregled najvažnijih vijesti sa Zapadnog Balkana i svijeta. Za vas biramo najave za ključne događaje kao i jedinstvene sadržaje RSE. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

Dobro jutro poštovani čitaoci,

Piše vam Jasmina Đikoli, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Ovog jutra za vas smo izabrali:

Važno za danas

RSE Intervju

Evropskoj Uniji je trenutno stabilnost daleko važnija od nade za stvarnu demokratsku promjenu u Srbiji. A i ta promjena nije zagarantovana, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Frauke Seebass, analitičarka Njemačkog savjeta za vanjsku politiku (DGAP) sa sjedištem u Berlinu.

"Čak i ako (predsjednik Srbije Aleksandar) Vučić padne, nemamo nikakvu garanciju da ćemo imati demokratsku Srbiju poslije njega, s obzirom na to koliko su institucije uništene. Biće potreban ogroman napor da se ponovo uspostaviti demokratija i sprovedu ključne reforme", ističe Seebass.

Balkan na RSE

Na osnovu preliminarnih rezultata parlamentarnih izbora na Kosovu, Pokret Samoopredjeljenje Albina Kurtija osvojio je oko 40,83 odsto posto glasova, manje nego 2021. kada su imali preko 50 posto. Kurti je, uz bubnjeve i ples, proglasio pobjedu. Demokratska partija Kosova osvojila je 22,05 posto glasova, Demokratski savez Kosova 17,62 posto, dok je Srpska lista osvojila 4,43 posto glasova. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 10. februara da je Srpska lista na izborima na Kosovu ostvarila "veliku i važnu pobedu za Srbiju". Preliminarni rezultati unose neizvjesnost oko sastava Skupštine i formiranja nove Vlade, ocjenjuju iz Balkanske grupe za politiku. Ko će formirati novu Vladu Kosova?

Grupe građana Nikšića, Kotora i Cetinja blokirali su glavne saobraćajnice 10. februara, pridružujući se inicijativi grupe studenata "Kamo śutra" kojom se traži smjena odgovornih za bezbjednosne propuste na dan masovnog ubistva na Cetinju 1. januara. Šta je i kako je nastala organizacija studenata 'Kamo śutra'?

Student Saobraćajnog fakulteta u Beogradu za RSE objašnjava zašto studenti u blokadi nemaju lidere – stav je da kolektiv ostane u fokusu, bez isticanja pojedinaca. Više od dva mjeseca fakulteti su pod blokadom, a protesti širom Srbije okupljaju desetine hiljada građana nezadovoljnih stanjem u društvu i političkim prilikama. Studenti naglašavaju važnost očuvanja autonomije svojih akcija, odbacujući bilo kakve političke utjecaje ili manipulacije. Njihova poruka je jasna: solidarnost, zajedništvo i principijelna borba za obrazovni sistem oslobođen pritisaka.

Grupa studenata, koji učestvuju u blokadi novosadskih fakulteta, krenula je u ponedjeljak 10. februara u štafetno trčanje do Beograda. Plan je da, nakon što stignu, zajedno sa beogradskim kolegama krenu pješke za Kragujevac, gdje će se pridružiti protestu koji je najavljen na državni praznik Sretenje, 15. februara.

Grupa studenata i građana okupila se u ponedjeljak na protestima u Sarajevu, zahtijevajući podizanje optužnica protiv odgovornih za stradanja u poplavama, koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu početkom oktobra prošle godine. Četiri mjeseca otkako je u poplavama oštećena pruga na jugu Bosne i Hercegovine, u ponedjeljak je ponovo uspostavljen željeznički putnički saobraćaj od Sarajeva do Čapljine.

Nekada je svaka kuća u krajiškim selima imala bar jednu kravu i opskrbljivala se mlijekom i mliječnim proizvodima. Danas je to rijetkost. Pogledajte u videu kako su mlade žene u selima oko Cazina uspjele pokrenuti uspješne biznise na svojim imanjima.

Rat u Ukrajini

Njemački kancelar Olaf Scholz ponovo je odbacio mogućnost slanja dalekometnih raketa Taurus Ukrajini, protiveći se akcijama koje bi "isporučile destruktivno oružje" duboko unutar Rusije, i kritikovao svog konzervativnog političkog rivala, koji je izrazio veću spremnost za isporuku takvog oružja Kijevu.

Marko Matović, državljanin Srbije, koji je poginuo početkom januara kao dobrovoljac u ruskoj vojsci tokom borbi u Kurskoj oblasti, sahranjen je u Batajnici. Učešće srpskih državljana u stranim ratovima je krivično djelo, za šta je propisana zatvorska kazna do osam godina, a podaci o poginulima nisu zvanično dostupni.

Nakon invazije Rusije na Ukrajinu u februaru 2022., hiljade Rusa pobjeglo je od rata i političkog progona, tražeći sigurnost i slobodu u inostranstvu. Dok su neki izgradili nove živote, drugi se bore s neizvjesnošću i pitanjem povratka kući.

Svijet

Predsjednik Donald Trump najavio je uvođenje carina od 25 posto na sve proizvode od čelika i aluminijuma koji ulaze u Sjedinjene Države, što bi moglo dodatno rasplamsati trgovinski rat koji potresa svjetska tržišta. Kanada, Brazil, Meksiko i Južna Koreja najveći su izvoznici čelika u SAD, dok Kanada obezbjeđuje gotovo 80 posto uvoza aluminijuma. Trump je najavio da će 11. ili 12. februara predstaviti "recipročne carine" za zemlje koje su već uvele namete na američke proizvode.

Srednjoafrička Republika, bogata prirodnim resursima, ali razorena sukobima i korupcijom, postala je laboratorij za politički eksperiment: preuzimanje države preko privatnih kompanija. Wagner grupa, nekada moćna borbena sila Rusije, ostavila je trag unosnih poslovanja u toj regiji, i nakon smrti osnivača Jevgenija Prigožina nastavlja generirati prihode od dijamanata, zlata i drugih resursa.

Šta ima još…

Toliko za danas. Pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org

Srdačan pozdrav do sutra ujutro!

Jasmina Đikoli

Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vrijeme, informišite se!

XS
SM
MD
LG