Dostupni linkovi

Zašto je 9. maj važan datum za Vladimira Putina?


Ovaj datum je postao godišnji događaj u Rusiji, a obilježava se vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi i gradovima širom Rusije 9. maja.
Ovaj datum je postao godišnji događaj u Rusiji, a obilježava se vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi i gradovima širom Rusije 9. maja.

Rat Rusije protiv Ukrajine približava se trećem mjesecu. Dok su zapadni zvaničnici vagali kako će ruski predsjednik Vladimir Putin obilježiti ovogodišnji Dan pobjede 9. maj – dan koji nosi jaku simboliku za Kremlj, mnogi su sumnjali da će ruski lider službeno objaviti sveopšti rat Ukrajini na jedan od najpopularnijih praznika u Rusiji.

Tokom govora u Moskvi Putin je evocirao sjećanje na sovjetsko herojstvo u Drugom svjetskom ratu kako bi nadahnuo svoju vojsku da se bori u Ukrajini, ali nije otkrio nove korake invazije niti je priznao gubitke života ruskih vojnika.

Obraćajući se velikom broju službenika na Crvenom trgu na 77. godišnjicu pobjede nad nacističkom Njemačkom, Putin je osudio, kako je nazvao, vanjske prijetnje za slabljenje i podjelu Rusije, te ponovio poznate tvrdnje koje je koristio da opravda rusku invaziju od 24. februara - da je NATO stvarao prijetnje tik uz ruske granice.

Zašto je 9. maj važan datum za Vladimira Putina?

Dužnosnici britanske odbrane rekli su početkom maja da Putin "vjerovatno želi pokazati značajan" vojni uspjeh uoči praznika koji svake godine obilježava pobjedu u Drugom svjetskom ratu nad nacističkom Njemačkom.

Ovaj datum je postao godišnji događaj u Rusiji, a obilježava se vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi i gradovima širom Rusije 9. maja. Pod Vladimirom Putinom, Dan pobjede je postao demonstracija snage trupa i vojne opreme, kao i prilika da se prisjete žrtava Drugog svjetskog rata.

Blizu 97 miliona sovjetskih građana je poginulo, što je daleko najveći gubitak bilo koje zemlje, u onome što Rusi nazivaju Velikim domovinskim ratom.

Zapadni zvaničnici dugo vjeruju da će Putin iskoristiti simboliku i propagandnu vrijednost 9. maja kako bi upravo na ovaj, današnji datum, objavio vojna dostignuća u Ukrajini, veliku eskalaciju neprijateljstva ili čak oboje.

Ruski predsjednik ima oštro oko za simboliku, pogotovo nakon što je pokrenuo invaziju na Ukrajinu dan nakon Dana branitelja otadžbine, još jednog ključnog vojnog dana u Rusiji.

Putinovo pravdanje rata u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da je "intervencija" Rusije u Ukrajini bila neophodna jer se Zapad "spremao za invaziju na našu zemlju, uključujući Krim".

"Naša je dužnost da čuvamo sjećanje na one koji su pobijedili nacizam. Sada se borite za sigurnost Rusije", izjavio je Vladimir Putin.

Putin je tako pravdao rusku invaziju na Ukrajinu tokom govora na Crvenom trgu u Moskvi povodom obilježavanja godišnjice pobjede Sovjetskog Saveza nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu.

Ipak, vojna parada u Moskvi, povodom Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, u sjenci je ruske invazije na Ukrajinu.

Putin je više puta uporedio rat – koji opisuje kao bitku protiv opasnih "nacistički inspirisanih nacionalista u Ukrajini" – s izazovom sa kojim se Sovjetski Savez suočio kada je Adolf Hitler izvršio invaziju 1941.

Ali njegov 11-minutni govor, 75. dana invazije, bio je u velikoj mjeri zapažen po onome što nije rekao, ocijenio je Reuters. On nije dao ocjenu napretka u ratu i nije dao nikakve naznake koliko bi on mogao da traje.

Nije bilo riječi o krvavoj bici za Mariupolj, gdje ukrajinski branioci skriveni u ruševinama željezare Azovstal i dalje prkose napadu Rusije.

U samom Mariupolju neće biti parade povodom Dana pobjede zbog očiglednih sigurnosnih prijetnji. Ruski proxy lider u regionu, Denis Pušilin, rekao je da će parada morati da sačeka dok Mariupolj ne postane deo njegove takozvane ‘Donjecke Narodne Republike’.

Ipak, biće neodređenih svečanih događaja, i to bi moglo biti istaknuto u ruskom izvještavanju. Uoči 9. maja, grad su posjetili TV spin doktor Vladimir Solovjov i delegacija Kremlja koju je predvodio zamjenik šefa kabineta predsjednika Sergej Kirjenko, navodi BBC.

Reuters dodaje da je ruski predsjednik evocirao sjećanje na sovjetsko herojstvo u Drugom svjetskom ratu kako bi podstakao svoju vojsku ka pobijedi u Ukrajini.

Nekoliko opcija na stolu

Ipak, Putin ima mnogo opcija na stolu, kaže Oleg Ignatov, viši analitičar za Rusiju u Kriznoj grupi. Objava rata je najteži scenario, prema njegovom mišljenju.

U međuvremenu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski - koji nije formalno objavio rat Rusiji - uveo je vanredno stanje u Ukrajini kada je počela ruska invazija krajem februara.

Druga opcija za Putina je donošenje ruskog zakona o mobilizaciji, koji se može iskoristiti za početak opće ili djelomične vojne mobilizacije "u slučajevima agresije na Rusku Federaciju ili direktne prijetnje agresijom, izbijanjem oružanih sukoba usmjerenih protiv Ruske Federacije", prenosi CNN.

To bi omogućilo vladi ne samo da okupi trupe, već i da privredu zemlje postavi na ratnu osnovu.

Međutim, teško je predvidjeti šta će učiniti Rusija i njen predsjednik, dodao je analitičar Ignatov.

"Sve odluke donosi jedan čovjek i nekoliko njegovih savjetnika", kazao je između ostalog sagovornik CNN-a.

Ipak, glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price rekao je u ponedjeljak da postoji "dobar razlog za vjerovanje da će Rusi učiniti sve što mogu da iskoriste" 9. maj u propagandne svrhe.

"Vidjeli smo kako Rusi zaista udvostručuju svoje propagandne napore, vjerovatno, gotovo sigurno, kao sredstvo da odvrate pažnju od svojih taktičkih i strateških neuspjeha na bojnom polju u Ukrajini", poručio je Price.

Ako Putin ne objavi rat, možda će potražiti negdje drugdje da da izjavu za obilježavanje Dana pobjede.

Ostale opcije uključuju aneksiju otcijepljenih teritorija Luganska i Donjecka u istočnoj Ukrajini, vršenje velikog pritiska na Odesu na jugu ili proglašenje pune kontrole nad južnim lučkim gradom Mariupoljom.

Postoje i naznake da bi Rusija mogla da planira da proglasi i pripoji "narodnu republiku" u gradu Hersonu na jugoistoku zemlje.

Ukrajinka koja je izgubila noge nastavlja život
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Kremlj i nacistički narativ iz II svjetskog rata

Demantovane su tvrdnje da će proglasiti kraj kampanje, kao i izvještaji da će objaviti punu objavu rata ili mobilizaciju ruskih muškaraca. Ruska vojska neće "vještački prilagođavati" svoje akcije bilo kojem određenom datumu, rekao je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.

Kao odgovor na velike gubitke Rusije na bojnom polju moglo bi se objaviti nešto manje od pune mobilizacije.

Posljednjih sedmica na web stranicama za zapošljavanje pojavilo se na desetine oglasa u potrazi za "specijalistima za mobilizaciju", ali bi takav korak mogao pogoditi predsjednikovu popularnost i 9. maj možda nije pravo vrijeme da se to najavi, navodi BBC u svom tekstu.

Nakon što je Rusija anektirala Krim 2014. godine, Vladimir Putin je obilježio Dan pobjede govorom na Crvenom trgu o pobjedi nad fašizmom, prije nego što je odletio u crnomorsku luku Sevastopolj da proslavi svoju novu pobjedu pred hiljadama posmatrača.

Većina poruka oko Dana pobjede ionako je usmjerena na rusko stanovništvo, kaže Olga Irisova, politička analitičarka u Wilson Centru. Koristeći nacistički narativ iz Drugog svjetskog rata, Kremlj je u stanju da izazove jaka osjećanja jer većina Rusa ima rođake koji su ili umrli ili se borili u ratu.

Dok će se događaji odvijati širom Rusije, u susjednim zemljama 9. maj postaje sve manje značajan. Ukrajina je doživjela neke od najvećih gubitaka u ratu, a nedavno istraživanje javnog mnijenja sugeriralo je da se na taj datum treba gledati kao na Dan sjećanja, a ne kao pobjedu.

Kazahstan je treću godinu zaredom otkazao svoju vojnu paradu, a Litvanija ju je proglasila Danom sjećanja - na žrtve ruskog rata u Ukrajini.

Facebook Forum

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG