Dostupni linkovi

Glavni tužilac Bramerc: Prihvatiti istinu o Mladiću


Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc (Serge Brammertz), arhivska fotografija
Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc (Serge Brammertz), arhivska fotografija

Nakon pravosnažne presude Ratku Mladiću treba prihvatiti istinu da je on presuđeni ratni zločinac, izjavio je glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc (Serge Brammertz).

"Ovo je konačna odluka i svi političari ovde i u svetu to trebaju prihvatiti. Mladić je presuđeni ratni zločinac", naveo je Bramerc.

On je dodao i da je jedan od najvećih izazova budućnosti problem negiranja genocida. Bramerc je izjavio i da je posle presude Mladiću "vreme da se prihvati istina".

"Mladić spada u najozloglašenije ratne zločince u modernoj istoriji. On je namerno upotrebio svoju vojnu komandu da napada, ubija, muči, siluje i progoni nevine civile ni iz jednog drugog razloga do njihove nacionalnosti i vere", ocenio je glavni tužilac suda u Hagu.

Bramerc je podvukao da je Mladić "podjario etničku mržnju i lagao one koje je tvrdio da brani kako bi opravdao svoje zločine".

"Pošto mu je data moć da odlučuje o životu i smrti hiljada nedužnih muškaraca i dečaka u Srebrenici, on je naredio njihovu potpunu eliminaciju i počinio je genocid", naglasio je Bramerc.

Mladića bi, prema glavnom tužiocu, stoga "trebalo da osude svi odgovorni zvaničnici u bivšoj Jugoslaviji i u celom svetu".

"Njegovo ime bi trebalo uvrsiti na spisak najpokvarenijih i najvarvarskijih ličnosti u istoriji", izjavio je Bramerc.

On je naglasio da "ovo nije presuda protiv srpskog naroda", te da su "Mladić i njegove pristalice decenijama manipulisali" takvom tezom.

"Mladićeva krivica je njegova i samo njegova", istakao je Bramerc.

Današnja presuda, po glavnom tužiocu, trebalo bi da sve podseti i da se pravda u mnogim slučajevima tek mora dostići.

"Širom bivše Jugoslavije, predstoji da se sprovede istraga i da se procesuiraju hiljade osumnjičenih za ratne zločine na svim stranama. Nacionalni tužioci i sudije sada imaju odgovornost da nastave taj rad", izjavio je Bramerc, obećavajući im podršku.

On je poručio da "zajedno možemo obezbediti da sve žrtve genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina počinjenih u bivšoj Jugoslaviji mogu da vide one koji su im učinili zlo kako odgovoaraju za svoje zločine".

Bramerc je posebno zahvalio žrtvama i svedocima koji su dali iskaze pred haškim sudom.

Haški sud je 8. juna u drugostepenom postupku potvrdio presudu kojom je Ratko Mladić osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu za genocid, progon, zločine protiv čovječnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Odbijena je Mladićeva žalba na prvostepenu presudu, kao i žalba Tužilaštva.

Sudsko vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojim je predsjedavao sudija Alphonso Orie, Mladića je 2017. godine prvostepeno osudilo po 10 od 11 tačaka optužnice za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. Oslobođen je, međutim, optužbe za genocid počinjen u šest bosanskohercegovačkih opština tokom 1992. godine – Prijedoru, Sanskom Mostu, Ključu, Kotor Varoši, Foči i Vlasenici.

Utvrđeno je da je Mladić kriv za genocid počinjen nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici, zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN), u ljeto 1995. godine, progon i prisilno premještanje Bošnjaka i Hrvata širom Bosne i Hercegovine (BiH), terorisanje civila tokom opsade Sarajeva, te držanje pripadnika mirovnih snaga UN taocima tokom NATO bombardovanja 1995. godine.

Mladićeva ratna uloga, bježanje od pravde i hapšenje
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

XS
SM
MD
LG