Bošnjaci Srebrence bojkotovali su ponovljene izbore u tom gradu na istoku Bosne i Hercegovine (BiH), u kojem su srpske snage jula 1995. počinile genocid nad bošnjačkim stanovništvom, a zajednički kandidat srpskih stranaka za načelnika Mladen Grujičić izabran je za načelnika Opštine.
Izbori su bojkotovani na poziv koalicije političkih stranaka Inicijativa "Moja adresa: Srebrenica" jer nije ponovljeno glasanje putem pošte za Srebreničane koji žive širom svijeta.
Grujičić, koji je bio načelnik i u prošlom mandatu (izabran na izborima 2016. godine) dobio je 5.189 glasova kao kandidat više srpskih stranaka u koaliciji pod nazivom "Zajedno za Srebrenicu". Alija Tabaković, kandidat koalicije bošnjačkih stranaka "Moja adresa: Srebrenica" osvojio je 2.433 glasova. Nezavisni kandidat Mile Janjić 28 a Aleksandar Simić, takođe nezavisni kandidat, 24 glasa.
Za Radio Slobodna Evropa (RSE) Grujičić je izjavio nakon izbornog dana kako bi "i da nije bilo bojkota od strane bošnjačkih partija", opet razlika u njegovu korist "bila velika" i osvojio bi novi mandat za načelnika.
"Zato smatram da je bojkot izbora opravdanje za Bošnjake koji su znali da neće imati šansu da ostvare bolje rezultate od onih novembarskih, kada sam nad protivkandidatom Alijom Tabakovićem imao prednost od 1.200 glasova. Građani, Srbi i Bošnjaci su pokazali dostojanstvo. I oni koji su bojkotovali izbore, nisu pravili probleme", rekao je Mladen Grujičić.
Zbog bojkota moglo bi se desiti da, osim načelnika opštine srpske nacionalnosti, i sastav opštinske skupštine bude jednonacionalni, odnosno bez Bošnjaka.
Izbori u Srebrenici, te u Doboju na sjeveru zemlje ponovljeni su nakon već održanih 15. novembra ove godine zbog brojnih nepravilnosti. Najčešće se radilo o glasanju bez važećih dokumenata države BiH ili o njihovom falsifikovanju, fiktivnim prijavama mjesta boravka, krivotvorenju potpisa, onemogućavanja prisustva posmatrača, itd.
Rezultati za opštinsko i gradsko vijeće u Doboju i Srebrenici
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je 22. februara objavila rezultate glasanja za opštinsko i gradsko vijeće u Srebrenici i Doboju.
U Srebrenici su prebrojani svi glasovi birača, dok je u Doboju prebrojano 81,13 posto glasova sa 86 biračkih mjesta.
I u Srebrenici i Doboju najviše glasova ima Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) - u Srebrenici 2.276 glasova, odnosno 29,74 posto, a u Doboju 11.673 odnosno 44,53 posto.
Nakon SNSD-a, u Srebrenici je najviše glasova osvojila Koalicija "Moja adresa: Srebrenica" (2.019 ili 26,39 posto), nakon njih je SDS. Cenzus za opštinsko vijeće su prešli još Demokratski narodni savez (DNS), Ujedinjena Srpska, Demokratska fronta (DF) i Građanski savez (GS), Srpska radikalna stranka, te DEMOS.
Vijećnik sa najviše glasova u Srebrenici je Radomir Pavlović sa 1.661 glasom.
U Doboju će u Gradsko vijeće, prema trenutnim rezultatima, ući devet političkih subjekata, a osim SNSD-a tu je još Koalicija "Doboj u srcu", Demokratski savez, DEMOS, Prva srpska demokratska stranka, Socijalistička partija (SP), Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), DNS, Partija demokratstkog progresa (PDP), Narodni demokratski pokret (NDP) i Stranka demokratske akcije (SDA).
Vijećnica sa najviše glasova je SNSD-ova Sanja Vulić koja ima 4.782 glasa.
Apelacija Ustavnom sudu
Sadik Ahmetović, predsjednik izbornog štaba Inicijative "Moja adresa: Srebrenica", za RSE je rekao da su Bošnjaci poštovali odluku ove Inicijative i nisu izašli na izbore. Na pitanje, šta se dobilo bojkotom, Ahmetović je rekao:
"Mi nastavljamo svoju borbu u nekoliko pravaca. Očekujemo da Ustavni sud BiH uvaži našu apelaciju kojom se omogućava glasanje svim Bošnjacima iz Srebrenice, ma gdje bili. S tim u vezi očekujemo da se raspišu novi izbori na kojim bi svaki građanin Srebrenice imao pravo da bira svoje kandidate. Samo na taj način izbori u Srebrenici bi bili legitimni i demokratski", rekao je Ahmetović.
On je dodao kako je uspjeh što su ponovljeni lokalni izbori u Srebrenici protekli u najboljem redu i nije bilo incidenata kojim bi se narušio uspostavljeni suživot između Srba i Bošnjaka.
Apelacija Ustavnom sudu predata je nekoliko dana prije ponovljenih izbora a zatraženo je da Ustavni sud donese mjeru kojom ponovljene izbore stavlja van snage.
Ove nedjelje u Srebrenici je na izbore za načelnika i Skupštinu Opštine izašlo 42,87 posto birača, a u Doboju na izbore za gradonačelnika i odbornike Skupštine Grada 55,43 posto, objavio je CIK. Podatak se odnosi na 26 od 28 redovnih biračkih mjesta u Srebrenici i na svih 89 biračkih mjesta u Doboju. Kompletan odziv za cijele izborne jedinice Doboj i Srebrenica će biti naknadno objavljen.
Na ulicama i parkiralištima u Srebrenici u nedjelju na dan ponovljenih izbora je bilo parkirano mnogo automobila s registarskim oznakama gradova iz Srbije. Veliki broj glasača iz Srbije na novembarskim izborima bio je jedan od povoda da se oni ponište i raspišu novi.
Dva biračka mjesta bez ijednog glasača
Kao efekat bojkota izbora na koji su pozvale partije iz koalicije „Moja adresa: Srebrenica“, na biračkim mjestima Luka i Osmače, nije se pojavio nijedan birač. Reporter RSE iz Srebrenice javio je da nije bilo gužvi na drugim glasačkim mjestima i da je očigledno da su izbore bojkotovali Bošnjaci, shodno pozivu na bojkot inicijative "Moja adresa: Srebrenica".
Ta koalicija političkih stranaka je na novembarskim izborima imala zajedničkog kandidata za opštinskog načelnika.
Kako bi bojkot bio potpun, povučeni su članovi biračkih odbora kao i posmatrači koji su ranije delegirani iz koalicije koju čine Stranka demokratske akcije, Savez za bolju budućnost, Pokret demokratske akcije i Demokratska fronta. Od odbornika koji osvoje dovoljno glasova za novi saziv opštinske skupštine se traži da ne preuzimaju mandate.
Nekoliko dana prije održavanja ponovljenih izbora, predstavnici više probosanskih stranaka su u Srebrenici podržali odluku koju je donijela Inicijativa "Moja adresa: Srebrenica".
"Političke stranke koje su podržale naš stav i zajedničkog kandidata za načelnika, pronašle su u vrijednostima ove ideje najmanji zajednički sadržilac: borbu protiv diskriminacije i segregacije, ustrajnost u djelovanju da se ostvari potpuna ravnopravnost svih građana, posvećenost obavezi ostvarivanja prava na povratak te stalno djelovanje protiv politika koje glorificiraju ratne zločince, negiraju presude Međunarodnog suda pravde, Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i Suda BiH te konačno, protiv onih koji negiraju žrtve i sam genocid u Srebrenici", navedeno je tada u saopštenju Inicijative
Kako bi bojkot bio potpun, povučeni su članovi biračkih odbora kao i posmatrači koji su ranije delegirani iz koalicije koju čine SDA, Savez za bolju budućnost (SBB), Pokret demokratske akcije i DF. Od odbornika koji osvoje dovoljno glasova za novi saziv opštinske skupštine se traži da ne preuzimaju mandate.
Iz udruženja Srebreničanki podržan bojkot
Munira Subašić, predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, sa ostalim majkama Srebrenice podržala je bojkot izbora u ovom gradu.
"Naše opredjeljenje je da se borimo za pravdu, istinu i demokratiju u Srebrenici. Međutim, od svega toga, ostale su samo sjenke. Ovo što se dešava nije demokratija jer su našim sugrađanima oduzeta osnovna prava kroz genocid, a sada i putem izbora", rekla je za RSE Munira Subašić.
Ona kaže da je, prema njenim saznanjima, u Srebrenici glasalo "oko 60 Bošnjaka".
"Oni su bili ucijenjeni, morali su izaći na izbore jer su uposlenici javnih ustanova u Srebrenici", kaže Subašić.
U Doboju SNSD proglasio pobjedu
U Doboju, u kojem Srbi čine oko 70 posto stanovništva, Boris Jerinić, koji je bio gradonačelnik Doboja i u prethodnom mandatu ponovo je izabran.
Jerinić je dobio 67,44 posto glasova, kandidat Srpske demokratske stranke (SDS) Cvijan Filipović osvojio je 16,20 a Srđan Todorović iz Socijalističke partije (SP) 16,36 posto glasova.
Na konferenciji za novinare u Doboju nakon izbornog dana Jerinić je poručio da je njegova pobjeda ubjedljiva, navodeći kako „desant na Doboj koji je opozicija najavila nije uspio“.
Jerinić je za načelnika bio izabran i na prijevremenim lokalnim izborima u februaru 2019. godine, nakon što je dotadašnji gradonačelnik Obren Petrović dobio mandat poslanika u Parlamentu BiH.
Rezultati izbora za gradsku skupštinu Doboj i za opštinsku skupštinu Srebrenica biće objavljeni u ponedjeljak (22. februara) prijepodne.
Predsjednik Centralne izborne komisije BiH Željko Bakalar je na konferenciji za novinare izjavio da ova komisija nije dobila ni jedan prigovor koji je odnosi na povrede izbornog procesa a koji su u prvostepenoj nadležnosti CIK-a. Stigla su tri prigovora od političkih partija ali su oni u nadležnosti Gradske izborne komisije Doboj, rekao je Bakalar.
Koalicija 'Pod lupom': Nagovaranje i pritisci
Predstavnici koalicije nevladinih organizacija "Pod lupom" saopštili su na kraju izbornog dana da su njihovi posmatrači zabilježili otvoreno nagovaranje da se glasa za određenu partiju ili pojedinca, odnosno bilo je prisutno zastrašivanje i vršenje pritisaka na glasače na tri biračka mjesta u Doboju i dva u Srebrenici.
Glasanje bez važećih identifikacionih dokumenata je registrovano na osam biračkih mjesta, od kojih je pet u Doboju, a tri u Srebrenici, rečeno je na konferenciji za novinare u Doboju u nedjelju uveče.
Porodično glasanje primjećeno je na više od polovine biračkih mjesta i u Doboju i u Srebrenici. Na 22 biračka mjesta jedna osoba je pružala pomoć većem broju birača da glasaju u kabini, od kojih je 19 u Doboju.
Zabilježene su i primjedbe ili prigovori na petnaest biračkih mjesta u Doboju i na jednom biračkom mjestu u Srebrenici.
Za više od stotinu građanskih, nestranačkih posmatrača ove koalicije bio je omogućen nesmetan pristup svim biračkim mjestima za razliku od izbora 15. novembra 2020. godine, kada im je u Doboju onemogućeno praćenje toka glasanja. To je bio jedan od razloga za poništavanje izbora u ovom gradu.
Za mjesto načelnika Srebrenice borila su se četiri kandidata dok su se na glasačkom listiću za opštinsku skupštinu nalazili kandidati 22 političke stranke, četiri koalicije i jedan nezavisni kandidat.
Na glasačkom listiću za izbor gradonačelnika Doboja bila su tri kandidata iz tri političke stranke, dok su na glasačkom listiću za gradsku skupštinu bili kandidati u ime 85 ovjerenih političkih subjekata (34 nezavisna kandidata, četiri koalicije i 47 političkih stranaka).
- Skupština opštine Srebrenica – prethodni sastav
U prethodnom mandatu Koalicija SDA, SBB i Stranka za BiH imala je pet odbornika, SNSD takođe pet, Srpska demokratska stranka (SDS), Socijaldemokratska partija (SDP) i Demokratski narodni savez (DNS) imali su po dva odbornika, nezavisnih odbornika bilo je dvoje, a Partija demokratskog progresa (PDP), Srpska radikalna stranka Dr Vojislav Šešelj SRS i Narodni demokratski pokret (NDP) po jednog odbornika.
- Skupština grada Doboja – prethodni sastav
U prethodnom sazivu većinu su činili odbornici iz SNSD-a, njih 14. Socijalistička partija (SP) imala je tri odbornika. Po dva odbornika imali su SDA, SDP i Demokratski savez (DEMOS). Po jednog odbornika imali su SDS, PDP, DNS, NDP i Ujedinjena Srpska.
Na lokalnim izborima u novembru, građani u BiH su birali opštinske načelnike i gradonačelnike, te opštinske i gradske sazive skupština u Republici Srpskoj, odnosno vijeća u Federaciji Bosne i Hercegovine. Izbori za gradonačelnika Mostara i Gradsko vijeće su provedeni 20. decembra 2020. godine.
*Saradnja na tekstu Sadik Salimović i Arnes Grbešić