U Sudu Bosne i Hercegovine (BiH) u Sarajevu u petak 18. decembra počelo je suđenje direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmanu Mehmedagiću i uposleniku te agencije Muhamedu Pekiću za zloupotrebu položaja i ovlasti.
Tužilaštvo BiH je 22. oktobra podiglo optužnicu. Tužilac Oleg Čavka je detalje optužnice pročitao na početku ročišta, a odbrana je poručila da ona ima politički cilj.
Optuženi se terete da su tokom avgusta 2020. godine zloupotrijebili svoj službeni položaj ili ovlasti, kao i resurse i kapacitete OSA-e u svrhe privatnih i ličnih interesa, kako bi došli do informacija i fotografija o pošiljatelju anonimne krivične prijave protiv direktora OSA-e. Riječ je o izuzimanju videosnimka nadzornih kamera iz pošte u sarajevskom naselju Alipašino Polje.
„Nepoznata ženska osoba je iskoristila pravo da preda krivičnu prijavu kao pošiljku. Predala je sedam koverti i samo dan nakon što je to predala Obavještajno-sigurnosna agencija je dobila podatke o prijavi i odmah pokušava saznati tko je osoba koja podnosi krivičnu prijavu“, naveo je tužilac Čavka u uvodnom izlaganju, optuživši Osmana Mehmedagića da je privatizirao OSA-u zloupotrijebivši položaj da u privatne svrhe utvrdi tko je anonimni podnosilac krivične prijave protiv njega.
Senka Nožica, Mehmedagićeva advokatica, kazala je da je riječ o montiranoj optužnici i da je politički cilj da se Mehmedagić ukloni s pozicije direktora OSA-e.
Čavka je odgovorio da se ne može govoriti o političkom cilju uklanjanja čovjeka koji nije politička ličnost.
Naredno ročište zakazano je za 11. januar. Kao svjedoci tužilaštva bit će pozvani direktor Javnog poduzeća 'BH Pošta' Mirsad Mujić, šef Odjela za sigurnost tog poduzeća Edin Šikalo i uposlenik tog poduzeća Nedim Matoruga.
Kao predloženi svjedoci na nekom od narednih ročišta trebali bi se pojaviti i ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH (FBiH) Aljoša Čampara i komesar policije Kantona Sarajevo Nusret Selimović.
Mehmedagić i Pekić su se 2. decembra pred Sudom BiH izjasnili kako nisu krivi po optužnici Tužilaštva BiH za zloupotrebu položaja ili ovlasti.
Provjere validnosti Mehmedagićeve diplome su, također, predmet istrage Tužilaštva BiH. Istraga u vezi s diplomom pokrenuta je početkom 2019. godine. Tada je Tužilaštvo BiH zatražilo od svih direktora sigurnosnih agencija BiH da dostave na uvid svoje diplome. Sve sigurnosne agencije odgovorile su na zahtjev, osim OSA-e.
Polovinom novembra 2019. godine Univerzitet za poslovne studije zvanično je poništio diplomu izdatu Mehmedagiću, nakon što je Republička prosvjetna inspekcija Republike Srpske utvrdila da je nezakonito stečena.
Nakon što je Inspektorat Republike Srpske naložio poništavanje fakultetske diplome direktora Mehmedagića, iz OSA-e su reagovali saopštenjem da se radi o udaru na Agenciju kroz pokušaj diskreditacije njenog čelnog čovjeka i montaži. Nakon toga je Mehmedagić na svoje dokumente koje je priložio stavio oznaku 'tajni dokument' .