Dostupni linkovi

EU optimistična o pregovorima s Velikom Britanijom


Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen

EU je iznela u petak jednu od svojih najoptimističkijih procena stanja pregovora o odnosima s Velikom Britanijom posle Brezita kako se približava kraj godine, do kada treba da se postigne trgovinski sporazum.

Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, rekla je da se "poslednjih dana vidi napredak".

"To je dobro", rekla je fon der Lajen novinarima i ta njena ocena je u velikom kontrastu s prethodnim izjavama o pregovorima dve strane koji se mesecima odugovlače uz skoro nepostojeći napredak, ocenjuje AP.

Pošto je je jedan član pregovaračkog tima EU testiran pozitivno na korona virus, zbog čega su direktni pregovori na visokom nivou prekinuti, Fon der Lajen je rekla da je rad na pravnim tekstovima toliko napredovao, da dalji razgovori preko video-veze mogu da se nastave pošto, kako je rekla, sada "ima sadržaja gde može da se ide red po red".

Poslednjih nekoliko meseci nije bilo mnogo napretka o ključnim pitanjima kao što su prava na ribarenje, propisi o poslovanju i državna pomoć.

"Ostvaren je napredak o pitanju državne pomoći" rekla je fon der Lajen u osvrtu na ključni zahtev EU da Velika Britanija prekomerno ne subvencionira svoje proizvode koje bi mogli da budu konkurencija proizvodima EU.

Ali, uprkos svojoj pozitivnoj proceni, ona je nastojala da ublaži bilo kakav preterani optimizam: "Ima još metara do cilja. Zaista, pritisak vremena je sada nesumnjivo veliki", rekla je fon der Lajen.

Džejmi Dejvis, portparol britanskog premijera Borisa Džonsona, potvrdio je da će se pregovori nastaviti iduće nedelje, daleko posle sredine novembra što su dve strane posatvile kao rok da pregovore okončaju.

Dejvis nije rekao da li London deli pozitivnu ocenu razvoja pregovora, a potvrdio je da će se pregovori nastaviti onlajn, a "čim bude bezbedno" pregovarači će se sastati i lično.

Iako je Velika Britanija napustila Evropsku Uniju 31. januara, ostaje deo jedinstvenog tržišta i carinske unije do kraja ove godine. Trgovinski sporazum bi osigurao da između dve strane ne postoje carine i kvote za trgovinu, ali bi i dalje postojali tehnički troškovi, delimično povezani sa carinskim proverama i necarinskim preprekama za usluge.

Međutim, trgovinski sporazum treba uskoro postići, pošto sadašnji prelazni aranžman između Britanije i EU ističe 31. decembra i Uniji treba oko četiri nedelje da ga odobri, prevede na sve jezike i dobije odobrenja članica i Evropskog parlamenta.

Iako bi obe strane pretrpele ekonomsku štetu u slučaju neuspeha da postignu trgovinski sporazum, većina analitičara smatra da bi britanska ekonomija bila teže pogođena, barem kratkoročno, jer se relativno više oslanja na trgovinu sa EU nego obrnuto, prenosi AP.

Da bi se zaštitile od neuspeha u postizanju sporazuma, Francuska i Belgija, kao susedi Britanije zatražile su u četvrtak na samitu EU da ubrza pripreme za scenario bez dogovora 1. januara jer bi kraj prelaznog perioda bez trgovinskog sporazuma mogao prouzrokovati trenutne poremećaje u trgovini i haos na granicama.

EU optužuje Veliku Britaniju da želi da zadrži pristup njenom unosnom tržištu, kao i svaka evropska država, a da pri tom ne prihvati njena pravila.

Evropski blok se pribojava da će Britanija sniziti socijalne i ekološke standarde i ubrizgavati novac u domaću industriju, postajući tako ekonomski rival sa slabom regulacijom.

U Londonu pak smatraju da EU ispostavlja nerazumne zahteve i da je ne tretira kao nezavisnu, suverenu državu.

XS
SM
MD
LG