Dostupni linkovi

EU: Izjašnjavanje o jeziku i naciji na popisu u Crnoj Gori da bude slobodno


Sve nacionalne odluke o prikupljanju podataka o osjetljivim temama popisa stanovništva koje nisu od suštinske važnosti, poput jezika i religije, trebalo bi da budu zasnovane na javnim konsultacijama i principu slobodnog samoizjašnjavanja, ocijenjeno je iz Evropske unije (EU).

Portparolka Evropske komsije (EK) Ana Pisonero Hernandez je u pisanom odgovoru medijima ukazala da zakonodavstvo EU o popisu ne uključuje etničku pripadnost, religiju i jezik kao obavezne teme popisa.

„U tom pogledu se Crna Gora ohrabruje da slijedi Konferenciju o preporukama evropskih statističara za popis stanovništva. Naše preporuke i nalazi iz poglavlja 18 (Statistika) u Izvještaju Crna Gora 2020 u vezi sa pripremama za popis ostaju na snazi, uključujući i one o potrebi da se znatno ojačaju ljudski i finansijski resursi nacionalnog Zavoda za statistiku (Monstat)“, zaključuje Pisonero Hernandez.

Nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju je od najviših državnih zvaničnika i mandatara za sastav nove vlade, zatražila da se na predstojećem popisu stanovništa ne prikupljaju podaci o nacionalnoj i religijskoj pripadnosti kao i o jeziku.

Cilj takve inicijative je, prema riječima direktorice CDT-a Milice Kovačević, da popis prođe bez političkih tenzija, bilborda, kampanja i promocijom nacionalizma, što je dominiralo tokom popisa 2011. godine.

Mandatar za stastav vlade Zdravko Krivokapić je saopštio da je ta inicijativa neprihvatljiva a isto mišljenje dijeli i većina stranaka.

XS
SM
MD
LG