Dostupni linkovi

Tači: Kosovo neće dozvoliti etnički entitet na svojoj teritoriji


 Hašim Tači
Hašim Tači

„Kosovo neće i ne može ni pod koju cenu dopustiti da se unutar njene teritorije formira novi etnički entitet, nalik Republici Srpskoj“, saopšteno je iz ureda predsednika Kosova, Hašima Tačija (Hashim Thaci).

Uoči naredne runde dijaloga Kosova i Srbije na ekspertskom nivou u Briselu u četvrtak, a na kojoj bi trebalo da se razgovara upravo o Zajednici opština sa sprskom većinom na Kosovu i finansijskom potraživanju i imovini, Tači je rekao da su razgovori o Zajednici u četvrtak „početak instalacije Republike Srpske unutar Republike Kosova, a svaki razgovori o imovini Kosova sa Srbijom u suprotnosti sa ustavom i zakonima Kosova, i ugrožavanje suvereniteta naše države“.

U izjavi iz ureda predsednika se navodi da je otvaranje tema o nevećinskim zajednicama i o Zajednici opština sa srpskom većinom u briselskom dijalogu sa Srbijom „velika greška Vlade Kosova i veoma opasna“.

„To je udarac na državnost i ugrožavanje suvereniteta naše države“, navodi se u izjavi ureda predsednika Hašima Tačija.

Dodaje se da su se te teme rešile u sklopu Ahtisarijevog plana, na osnovu kojeg je potom proglašena nezavisnost Kosova, ali i u sklopu Briselskog sporazuma iz 2013. godine i odluke Ustavnog suda.
„Prema tome, niko nema mandat da u ime Kosova razgovara o okončanim temama, u Briselu ili bilo gde drugo“, navodi se u izjavi predsednika.

Tači je naveo da Skupština Kosova treba „pod hitno da tretira ovaj opasan korak Vlade Kosova u briselskom dijalogu“ i da izglasa „rezoluciju kojom bi se premijer sprečio da pregovara o unutrašnjim pitanjima Kosova i temama koje rizikuju unutrašnje državno uređenje“.

S druge strane, premijer Kosova Avdulah (Avdullah) Hoti je na jednom događaju sa civilnim društvom u sredu, rekao da Zajednica neće imati izvršna ovlašćenja, ali i da se o tome neće pregovarati u četvrtak u Briselu. Kako je dodao, razgovori će se odnositi na finansijske obaveze Kosova i Srbije a u vezi penzija iz 90-tih godina, suksesija imovine bivše Jugoslavije, javni dug, ratna odšteta, reparacija itd.

Hoti je takođe rekao da će konačni sporazum sa Srbijom biti u skladu sa Ustavom Kosova, i da veruje da se ovaj proces dijaloga može okončati ove godine.

„Možda ne uspemo u tome. Možda se na kraju Srbija i povuče sa pregovaračkog stola i ne prihvati konačni sporazum a koji pre svega se odnosi na recipročno priznanje. Mi ćemo da nastavimo da funkcionišemo kao nezavisna država sa poteškoćama da se konsolidujemo na međunarodnoj sceni“, dodao je Hoti.

Dijalog Kosova i Srbije obnovljen je u julu ove godine a nakon skoro dvogodišnjeg prekida usled takse na od 100 odsto koju je bivša Vlada Ramuša Haradinaja uvela Srbiji.


Dijalog na visokom nivou vodi se između premijera Kosova i predsednika Srbije, Avdulaha Hotija i Aleksandra Vučića, a teme koje oni odrede razrađuju dalje ekspertski timovi dve zemlje.

Tači je ostao van ovog procesa od kako je krajem juna saopšteno da je protiv njega pred Specijalizovanim većima u Hagu podneta optužnica na razmatranje za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Trenutno se čeka na odluku sudije o potvrđivanju ili odbacivanju optužnice.

XS
SM
MD
LG