U Beogradu se održava Svjetsko prvenstvo u fudbalu za srednje škole, na kojem učestvuje i ženska reprezentacija Republike Srpske koja nastupa pod zastavom RS-a.
Za nastup u Beogradu Banjalučanke su dobile odobrenje Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine još u septembru 2015. godine, ali, kako kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) nadležni ministar Adil Osmanović, isključivo kao predstavnice Bosne i Hercegovine.
Prema njegovim riječima, djevojke su zloupotrebljene u političke svrhe, a zbog cijelog slučaja Ministarstvo civilnih poslova BiH uputilo je protestno pismo nadležnim ministarstvima u Republici Srpskoj i Srbiji, te Svjetskoj sportskoj školskoj federaciji.
"Ovdje posebnu odgovornost snosi resorno ministarstvo u Srbiji, jer je znalo da tako ne treba raditi. Kako su nastupali ostali srednjoškolci, tako su trebali nastupiti i ovi iz Bosne i Hercegovine", poručuje ministar Osmanović.
Pored Osmanovića, reagovao je i otpravnik poslova Bosne i Hercegovine u Srbiji Zoran Perković. On za RSE kaže kako je o cijelom slučaju obavijestio Ministarstvo vanjskih poslova BiH, ocjenjujući da to ne doprinosi dobrosusjedskim odnosima.
"U toku tog takmičenja, pojavili su se naslovi na različitim beogradskim portalima. Citiraću Vam neke: 'Istorija, Republika Srpska prvi put na Svjetskom prvenstvu u Beogradu učestvuje kao samostalna država', onda drugi naslov: 'Zvanično, Republika Srpska na Svjetskom prvenstvu kao samostalna država'. Ti i slični naslovi pojedinih tekstova su 'isprovocirali' interes medija u Bosni i Hercegovini, a onda u tom kontekstu, pošto niko iz Bosne i Hercegovine nije reagirao tim povodom, tvrdeći i da su takvi naslovi zloupotreba medija, praktično, Ambasada Bosne i Hercegovine je bila 'prinuđena' da na određeni način reagira", kaže Perković.
Za razliku od Perkovića, bh. šef diplomatije Igor Crnadak ne vidi ništa sporno u cijelom slučaju, ocjenjujući kako ne treba upućivati nikakvu protesnu notu. Na naš upit šta misli oko nastupa u kojem je Republika Srpska predstavljena kao država, Crnadak odgovara:
"Ne radi se o nekom zvaničnom takmičenju, Svjetskom prvenstvu ili Olimpijskim igrama, radi se o jednom događaju koji organizuje nevladina organizacija pod okriljem Međunarodne asocijacije u kojoj je Republika Srpska član".
Cijeli slučaj je za RSE prokomentarisao i Željko Tanasković, predsjednik Saveza za školski sport Srbije.
"Ovde se ne takmiče reprezentacije, ovde se takmiče škole iz određenih država, regija, kako god. Republika Srpska je pridruženi član Svetske školske federacije", ističe Tanasković.
Iz Svjetske sportske školske federacije još uvijek nisu odgovorili na upit RSE o cijelom slučaju.
Inače, otvaranju prvenstva u Beogradu prisustvovali su predstavnici i Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, koji su, poput pomoćnika ministra sporta Dragana Jaćimovića, u prvi plan stavljali himnu i zastavu Republike Srpske na takmičenju.
"Republika Srpska sa svojom himnom i zastavom izlazi da se prikaže čitavom svijetu. To je ono na čemu svi treba da radimo", rekao je Јaćimović.
U istom tonu je govorio i Velibor Vidović, šef delegacije Republike Srpske na ovom događaju.
"Naš glavni motiv je želja da izlazimo na međunarodnu scenu. Naš motiv je da Republika Srpska ima svog predstavnika na jednom ovakvom takmičenju", poručio je Vidović.
Reprezentativke Republike Srpske takmiče se u C grupi sa Njemačkom, Danskom i Kineskim Tajpejom, inače teritorijom koja je poznata kao Tajvan i koja je proglasila nezavisnost od Narodne Republike Kine, ali je ta država smatra svojom teritorijom.
Inače, takmičenje je okupilo više od 1.000 srednjoškolaca iz 26 zemalja.
Danas, 10. aprila, je slobodan dan na takmičenju, a večeras će se održati kulturno-umjetnički program predstavljanja nacija. U tom programu, kako je navedeno na sajtu, svaka reprezentacija treba da predstavi "svoju zemlju i kulturu na originalan način".