Dostupni linkovi

Pompeo za RSE: Iranski narod da odluči o svojoj budućnosti


Pompeo grab
Pompeo grab

SAD žele promenu ponašanja režima u Teheranu, ali sami građani Irana treba da odluče na koji način će ta promena biti ostvarena, izjavio je američki državni sekretar Majk Pompeo (Mike) za program Radija Slobodna Evropa na persijskom jeziku (Radio Farda) tokom međunarodne konferencije o Bliskom istoku održanoj u Varšavi.

Iran predstavlja pretnju po mir ne samo na Bliskom istoku već i u svetu, istakao je Pompeo dodajući da su predstavnici više od 60 država razgovarali kako ostvariti mir i stabilnost u ovoj regiji.

„Razmatrali smo opcije za dosada nerešive probleme u Jemenu, Siriji, zatim bezbednosne rizike koji izazvanih sukobima Palestinaca i Izraela. Kada govorite o Hezbolahu, morate da govorite o Iranu; kada je reč o Hutu milicij u Jemenu, opet morate da pomenete Iran”, istakao je američki državni sekretar.

On smatra da je skup u Varšavi bio istorijski jer su predstavnici Izraela i arapskih zemalja sedeli zajedno i razgovaraili o pretnji koju predstavlja Iran. “Vašington nije predvodio te napore. Mi smo svakako iskazali našu zabrinutost i izdvojili smo značajna sredstva kako bi se smanjili ovi rizici. Ostaćemo posvećeni tom cilju jer želimo da omogućimo da se na kraju čuje glas iranskog naroda”.

Po njegovim rečima, niko ne negira da je pretnja iz Irana stvarna – bilo da je reč o arapskim državama ili južnoameričkim – svi shvataju kakvu opasnost predstavlja Islamska Republika Iran po njihove građane.

Govoreći o razlikama sa evropskim državama, koje se ne slažu sa povlačenjem SAD iz sporazuma o nuklearnom programu Irana iz 2015. koji je potpisalo šest svetskih sila, Pompeo je istakao da su partneri sa starog kontinenta privrženi svom planu (JCPOA – Zajednički sveobuhvatni plan delovanja), “tako da smo doneli različite odluke. Smatramo da bilo koji novac koji ode u Iran, završiće u rukama Kasema Sulejmanija (komandanta korpusa iranske Revolucionarne garde) i biće zloupotrebljen. Što je najvažnije biće tako iskorišćen da stvori istinske nevolje iranskom narodu. Zbog toga smo odlučni da osiguramo da se čuje glas iranskog naroda”.

Pompeo je precizirao da SAD žele promene u ponašanju iranskog režima,da se ponaša kao „svaka normalna zemlja“.

„Ja sam u maju (2018) izložio 12 tačaka koje bi Iran trebalo da ispuni da bi se ponovo pridružio zajednici naroda. Svaki dan primenjujemo niz mera za koje se nadamo da će ostvariti taj cilj. Kada to postignemo, ceo Bliski istok i, zaista, ceo svet, biće sigurnije mesto”.

Na pitanje kako primorati vlasti u Teheranu da promene svoju politiku, Pompeo je istakao da o tome treba da odluči iranski narod.

“Građani će se izboriti da se čuje njihov glas, pokazaće svoju moć. To su pametni i sposobni ljudi sa dugom i bogatom istorijom – u stanju su da u potpunosti upravljaju poslova svoje države”.

Pompeo je precizirao da promene u ponašanju iranskog režima imaju za cilj stvaranje bezbednog okruženja na celom Bliskom istoku, omogućavanje boljeg života iranskog naroda. “U tom smislu, činimo sve što je u našoj moći da podržimo takve glasove unutar Irana, kako bi mogli da se izbore za život kakav žele”.

Pompeo je odbacio optužbe iranskih vlasti da SAD i Izrael stoje iza napada u Iranu kome je poginulo 27 pripadnika elitne Revolucionarne garde Irana.

XS
SM
MD
LG