U podgoričkom Višem sudu održane su završne riječi povodom oduzimanja imovine stečene kriminalnim aktivnostima, bivšeg visokog funkcionera Svetozara Marovića i njemu bliskih osoba.
Odluka će biti donesena u zakonskom roku od 15 dana.
Specijalna tužiteljka Lidija Vukčević ostala je u cjelosti pri podnijetom zahtjevu, te navela da postoje dokazi da je Marović pravosnažno osuđen za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, što je prvi uslov za pokretanje zahtjeva za oduzimanje imovine zbog sumnje da je stečena novcem iz ilegalnih tokova. Ona jenavela da nije dokazano da novac u iznosu od 500.000 eura, koji je Marović vratio Zoranu Mugoši, potiče iz zakonskih prihoda.
Punomoćnici imalaca Marovića i Krstovića, predložili su sudu da odbije zahtjev za trajno oduzimanje, a advokat Dimitrije Dapčević naveo je da tužilac nije pružio nijedan materijalni dokaz za svoje tvrdnje. On je kazao da je Marović stan u Budvi stekao 1992, a da je 2000. upisan kao vlasnik.
"To je znatno raniji period od ovog perioda za koji tužilac navodi da je sticao novac kriminalnim aktivnostima, po navodima SDT-a od 2006. do 2014. godine", kazao je Dapčević.
Današnjem ročištu pristupio je samo Radojica Krstović koji je, kako tužilaštvo tvrdi, navodno kupio vilu od supruge Svetozara Marovića.
Predsjednik vijeća Boris Savić odbio je predlog Specijalnog tužilaštva za dopunu dokaznog postupka oko svjedočenja bivšeg Marovićevog tjelohranitelja, koji mu je navodno pozajmio 500.000 eura.
Odbrana očekuje da sud neće oduzeti spornu imovinu.
Specijalna državna tužiteljka, saopštavajući završne riječi, bila je jasna i kategorična, smatrajući da je dokazni postupak pokazao da ne postoji zakonito pokriće za spornu imovinu Marovića.
Pozajmica Stanka Subotića Isatu Boljeviću, koji je taj novac navodno posudio Krstoviću za kupovinu vile, nije potkrijepljena dokazima, kao ni zakonitost 500.000 eura koji je Mugoša pozajmio Svetozaru Maroviću za stan. Stoga, ona smatra da spornu imovinu treba oduzeti.
Krajem 2015. Svetozar Marović i njegov sin Miloš završavaju u istražnom zatvoru u Spužu zbog brojnih budvanskih korupcionaških afera u koje su bili umiješani. Svetozar je nakon nekoliko mjeseci priznao da je bio šef organizovane grupe i puštaju ga da se brani sa slobode.
Pravosnažno je osuđen na četiri godine zatvora i presuđeno je da Opštini vrati 1,1 milion eura u novcu. I njegov sin je priznao da je u aferi "Prijevor" oštetio Opštinu za 1,4 miliona eura, platio je novčanu kaznu od 385.000 eura, ali robiju od 11 mjeseci nije odslužio.
Marovići se sele u Beograd, od kada su nedostupni crnogorskim pravosudnim organima. Svetozar, za kojim je raspisana potjernica, nije uhapšen, jer se navodno liječi od psihičkih problema. Miloš je, u međuvremenu, dobio srpsko državljanstvo i očekuje da će tamo odslužiti kaznu.