U Bihaću, Tuzli i Mostaru održani su skupovi podrške nekadašnjem komandatu Petog korpusa Armije BiH Atifu Dudakoviću, kojeg Tužilaštvo BiH, sa još 12 bivših pripadnika tog korpusa, tereti za zločine nad srpskim civilima i zarobljenicima, ali i pripadnicima tzv. abdićevaca 1995. godine. Najveći skup održan je u Bihaću, gdje je Dudaković i uhapšen u petak, pod motom „Istina i pravda za BiH“.
Na gradskom trgu u Bihaću okupilo se nekoliko stotina nekadašnjih pripadnika Armije BiH i Petog korpusa, čijeg bivšeg komandanta Atifa Dudakovića, sa još 12 njegovih saboraca, Tužilaštvo BiH tereti za ratni zločin nad više stotina civila i zarobljenika srpske nacionalnosti, ali i zločine nad pripadnicima tzv. Autonomne pokrajine Zapadna Bosna koja je bila pod kontrolom Fikreta Abdića 1995.godine.
Skup je organizovala Koordinacija boračkih udruženja Unsko – sanskog kantona (USK), zajedno sa Vladom USK i krajiškim općinama.
Po već poznatom scenariju u BiH još i prije nego sud kaže konačnu riječ u pitanje se dovodi krivica ili nevinost. Tako su i u Bihaću okupljeni kritizirali, kako način hapšenja tako i optužbe. Uglavnom se svodi na to da je Dudakovićeva nevinost neupitna, što smatra i njegov saborac Marijan Mihić.
„Tvrdim da naš general, moj komandant ima čiste ruke, čist obraz i čistu savjest.“
- Zvizdić: Neprihvatljiv pokušaj ponižavanja pripadnika Armije BIH
- Logoraši RS zadovoljni, u Bihaću ogorčenje zbog hapšenja Dudakovića
Iako manji, održan je i skup podrške u Tuzli, a organizirala su ga boračka udruženja. I on je nosio slične poruke. Ratni ljekar Elmir Jahić kaže:
„Svjesni smo, ne samo ja nego svi koji su učestvovali u odbrani od agresije na BiH da je zadatak i cilj neprijetelja BiH da se oni koji su branili BiH osjećaju poniženi i obespravljeni.“
Manji skupovi održani su i u Zenici i Mostaru.
Dudakovića je Sud BiH nakon hapšenja u petak, u nedjelju pustio na slobodu uz mjere zabrane. Odbivši prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje mjere pritvora isto je učinjeno i za ostale uhapšene u istom predmetu.
Zabranjeno im je da komuniciraju sa pripadnicima Petog korpusa koji su učestvovali u akciji 'Sana 95', ali i istupe u medijima i javnosti na tu temu.
S druge strane, u političkim krugovima u Republici Srpskoj negodovanje zbog odluke suda da Dudakovića pusti da se brani sa slobode.
Predsjedavajući Kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac smatra da se radi o katastrofalnoj i ponižavajućoj odluci za žrtve ratnih zločina, te naveo kako se mogu očekivati i pritisci na svjedoke.
Vukota Govedarica, predsjednik Srpske demokratske stranke, pak smatra kako u predmetu Dudaković zbog kompleksnosti sud mora dobro razmotriti dokaze.
„Postoji jedan određeni broj dokaza koji moraju na jedan poseban pravosudni način da tretiraju Atifa Dudakovića i sve zločine koje je on napravio, ne samo nad Srbima, već i nad Bošnjacima.“
Inače, Tužilaštvo BiH već 12 godina vodi istragu u predmetu koji nekadašnjeg komandanta Petog korpusa Armije BiH dovodi u vezu sa ratnim zločinom počinjenim tokom akcije „Sana 95“.
Facebook Forum