Dostupni linkovi

Izvještaj za EK: Ne 'lažne vijesti' nego dezinformacije


Problem dezinformacija povezan je sa širim političkim, društvenim i medijskim problemima u Evropi - nalaz je stručne grupe koju su iz Evropske komisije oformili da sačini preporuke za moguće rješenje problema "lažnih vijesti" i ostalih "problematičnih sadržaja".

Trideset i devet članova grupe iz različitih struktura - od akademije, do novinara sa različitih platformi, građanskih organizacija, ali i fact checking inicijativa, predložili su Evropskoj komisiji prevashodno da se izbjegne bilo koji oblik cenzure i fragmentacije interneta.

U izvještaju se transparentnost navodi kao jedan od ključnih elemenata koji bi trebali biti korišteni kao odgovor na dezinformacije. Neke od radnji koje bi mogle povećati transparentnosti izvora informacija jesu jasno naznačeno vlasništvo medija, navođenje sponzoriranog sadržaja...

Saradnja sa organizacijama koje rade na fact - checkingu, također se navodi kao jedna od akcija koja može da poveća transparentnost, ali i istinitost medijskog sadržaja. Tu je i dodatna edukacija novinara, kako bi se smanjio rizik od upotrebe dezinformacija u svakodnevnom izvještavanju.

Stručnjaci preporučuju finansiranje projekata kojima se podržava kvalitetno novinarstvo, sloboda medija, i gdje se investira u istraživanja i inovacije kako bi se unaprijedile tehnologije za online medijske servise. ​

Takođe se preporučuje izučavanje medijske pismenosti u redovnom obrazovanju.​

Autori izvještaja takođe pojašnjavaju da termin "lažne vijesti" ne bi trebao biti korišten za opisivanje informacijskog problema sa kojim se trenutno suočavamo, te preporučuju termin koji koriste i u izvještaju - dezinformacije.

"Ovaj termin su usvojili i koriste ga veoma moćni akteri kako bi odbacili bilo kakvo izvještavanje sa kojim se ne slažu. Dezinformacije su u ovom izvještaju definisane kao svi oblici pogrešnih, netačnih ili obmanjujućih informacija koje su kreirane i predstavljene na način da ili namjerno naštete javnosti ili da donesu profit", navodi se u izvještaju.

Izvještaj sa preporukama za spriječavanje dezinformacija objavljen je u isto vrijeme kada i novi Eurobarometar koji se također bavi istom temom.

Ispitivanje u kojem je učestvovalo više od 25.000 građana iz 28 EU zemalja navodi da 37 posto od ispitanika se suočava sa lažnim vijestima na dnevnom nivou, dok 85 posto smatra da su lažne vijesti problem u njihovim zemljama.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG