Dostupni linkovi

Jug Srbije: Niko nikom ne veruje


Foto: web stranica Vlade Srbije
Foto: web stranica Vlade Srbije

Na jugu Srbije, gde živi dosta albanskog stanovništva, zabeležena su poslednjih desetak dana dva ozbiljna oružana incidenta

Policija napade tretira kao terorističke akte. Najpre granatiranje vozila srpske žandarmerije u jednom albanskom selu, a zatim i podmetanje bombe u jednoj stambenoj zgradi gde žive policajci sa porodicama u Preševu.

Ministar Milan Marković je u intervjuu domaćim medijima izjavio da je cilj "da se unese nemir i kompromituju" državni organi i "zaplaši albansko stanovništvo, a srpsko podstakne da napusti Preševo".

Policija Srbije, kako obaveštava nadležni ministar Ivica Dačić, vodi na jugu Srbije akciju otkrivanja terorista i oružja koje se krijumčari sa Kosova:

Ivica Dačić
"Zato je veoma jasno da je naš državni interes da se preduzmu sve mere radi presecanja i uništenja svih kanala ilegalnog dopremanja oružja, koje se pre svega ilegalno dostavlja i krijumčari preko administrativne linije sa Kosovom i Metohijom."


Albanci tvrde da žandarmerija zastrašuje ljude


Predsednik Opštine Preševo Skender Destani, međutim, rekao je našem radiju da Albanci doživljavaju akciju žandarmerije na jugu Srbije kao čin zastrašivanja, pa naš sagovornik postavlja pitanje zašto nije na terenu multietnička policija. Evo kako on opisuje situaciju na jugu Srbije:

"Dešava se nešto jako strašno. Usred noći, bez najave, bez sudske odluke, ući silom u privatan stan – mi mislimo da je to protivzakonito. I svesni smo činjenice da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) to radi s namerom da zastraši i ostale mlade ljude koji su ostali u Preševu, Bujanovcu i Medveđi, kako bi i oni pobegli. Mi sa sigurnošću možemo da potvrdimo da ovde nema terorista i nema terorističkih akcija od strane običnih ljudi."


Da pojasnimo. Policija je pretresla stanove trojice članova takozvane Gnjilanske grupe u bekstvu. Inače, devet članova Gnjilanske grupe su uhapšena krajem prošle godine u Preševu pod optužbom da su u pitanju pripadnici UČK koji su 1999. godine izvršili zločine na Kosovu nad srpskim i drugim civilima.


Jug je odavno nestabilno područje


U javnosti se dosta spekuliše o tome da je pravosuđe u Beogradu nemoćno i da nema dokaze za taj ratni zločin, mada je krajem juna podignuta optužnica. Ministar Ivica Dačić je baš trojicu pripadnika te grupe u bekstvu imenovao kao glavne krijumčare oružja:

"Igmiši Ljuljzim, koji je član takozvane Gnjilanske grupe, Nuhiju Sadet i Dalipi Godur, koji spadaju među najsurovije albanske teroriste. I za njima se traga već duži period."

Vozilo žandarmerije napadnuto nedavno na jugu Srbije
Jug Srbije, u kome živi koncentrisana albanska populacija, nestabilno je područje još od vremena destabilizacije Kosova. Miloševićevo nasleđe trebalo je sanirati posle 5. oktobra; 2001. godine buknuli su oružani nemiri, koje su predvodile oružane formacije Medveđe, Bujanovca i Preševa, po ugledu na UČK sa Kosova.

Veštim političkim potezima, uz asistenciju i međunarodnih organizacija, problem je rešen dogovorom sa Beogradom koji je podrazumevao rasformiranje ilegalnih vojnih formacija i uspostavljanje multietničke policije.

Jug Srbije, ili Preševska dolina, kako je nazivaju Albanci, s jedne strane je u kosovskim ekstremističkim krugovima smatran teritorijom na koju Albanci u nekim budućim prekrajanjima mogu da računaju, dok je, s druge strane, beogradska vlast smatrala uputnim da na tom području povremeno "trenira strogoću":

Vratimo se poslednjim događajima.


Klasični teroristički akti


Zoran Dragišić
Analitičar Zoran Dragišić kaže da su dva oružana napada u okolini Bujanovca i u Preševu klasični teroristički akti:

"Srbija treba da radi sve ono što rade sve savremene demokratije koje se suočavaju sa terorizmom. Ono što je važno, to je da se izvršioci terorističkih akata i oni koji ih podržavaju, uz čvrste dokaze, privedu pravdi."

Politički analitičar sa Kosova Ilber Hisa smatra da su ovi događaji stvar beogradske vlasti i njenih građana i da nisu politički inspirisani na Kosovu, ali dodaje da nedostatak saradnje vlasti u Beogradu i Prištini u suzbijanju međugraničnog kriminala sigurno ide na ruku kriminalcima:

"Verovatno je Beograd izgradio matricu po kojoj po pitanju kosovskih Srba žele da uvek budu pitani, da odvuku Kosovo u neke svoje političke igre; pa verovatno, po toj matrici, po toj logici stvari, očekuju da i Kosovo bude uvučeno u bilo kakve odnose između Albanaca koji su građani Srbije i samog Beograda. Za sada nismo videli niti jednu implikaciju takve prirode."


Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose je posle prvog incidenta pre desetak dana rekao da mu to liči na kriminalni akt, a ne na terorizam sa političkom pozadinom. Pitali smo ga da li je promenio mišljenje posle drugog incidenta, a on je odgovorio da i dalje ne može da prepozna političke motive za takav čin. Ni među Albancima sa juga Srbije, ni sa Kosova. Ali, skrenuo je pažnju na nešto drugo, što nas vraća na početak priče i takozvanu Gnjilansku grupu optuženu za ratni zločin:

Dušan Janjić
"Ono što je činjenica, koja isto uznemirava koliko i teroristički akt, to je da država Srbija nije u stanju, evo već godinama, da do kraja razjasni sve te grdne akte koji su se tamo dešavali – i nasilni događaji i otkriveno oružje i slične spektakularne akcije. Dakle, ta nesposobnost da se završi, procesuira – na primer, i ubistvo žene pre godinu i po, zatim, da se drži ta Gnjilanska grupa u zatvoru, a da nema suđenja – to je ono što zabrinjava."

A kako reaguju obični građani srpske i albanske nacionalnosti? Sudeći po onome što javlja naš reporter Radoman Irić – etničke podele i nepoverenje se produbljuju, niko nikom ne veruje:

"Srbi kažu da, jednostavno, i to pokazuje da se ovde ne može živeti, ovde nema mesta i nema smisla za zajednički, multietnički život. Zbog toga će oni, kako kažu, i dalje nastaviti da se iseljavaju. A inače, u Preševu je trenutno negde oko osam odsto Srba. A šta kažu Albanci? Svaki drugi Albanac kaže da su oba ova incidenta podmetnuta, da je to stvar srpskih tajnih službi koje su namestile ovakve stvari da bi se država Srbija i građani Srbije bavili njima."
XS
SM
MD
LG