Naš je program obilježio Most, gotovo pa simbol ovog Radija. Omer Karabeg za sebe voli reći da je medijator.
Karabeg: Emisija Most pokrenuta je marta 1994. godine, u jeku rata, s namerom da se pokuša uspostaviti dijalog na području bivše Jugoslavije, u vreme kada su među zaraćenim zemljama, ne samo telefonske, nego i sve druge veze bile u prekidu. Redakcija je došla na ideju da preko svog studija u Minhenu, gde se tada nalazila, a potom i preko studija u Pragu, uspostavlja telefonski kontakt između značajnih ličnosti političkog, kulturnog i javnog života iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Kosova, a povremeno iz Makedonije i Slovenije.
Do sada je emitovano 550 Mostova. U njima je učestvovalo oko hiljadu javnih ličnosti sa područja bivše Jugoslavije. Posebno vrednim smatram srpsko-albanske dijaloge koji su u Mostu vođeni od njegovog nastanka, a Radio Slobodna Evropa je bio, a to je i danas, jedni medij u regionu gde se Albanci i Srbi susreću u direktnom dijalogu. On se u Mostu nikada nije prekidao, ni za vreme Miloševićeve represije, ni za vreme NATO bombardovanja, ni nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, kada je ponovo došlo do prekida svake komunikacije između Srba i Albanaca.
Kada smo počeli da pravimo Most, pošli smo od devize - bolje je 1000 dana razgovarati, nego jedan dan ratovati. Pokazalo se eto da se može razgovarati, ratu i mržnji uprkos. Ali, na ovim našim prostorima, dijalog na žalost ne sprečava sukobe.
Posebnosti Dnevnika
Tu je i Dnevnik, koji je dosada pisalo preko 700 ljudi sa područja zapadnog Balkana.
Mirjana Rakela: Sa Dnevnikom sam željela omogućiti raznim ljudima, iz raznih dijelova bivše Jugoslavije, da u jednom zlu vremenu, ratnom i poratnom, progovore o sebi i sredini u kojoj žive i to na jedan slobodniji i neformalan, ali nadasve osobni način. Dnevnici jesu slika jednog vremena, ali i onih koji su ih pisali i pišu. Posebnost je naravno što je svaki autor osobno pročitao svoj Dnevnik, tako da se u glasu mogu prepoznati emocije.
Nikada nisu bile zadane teme i ograničenja, svaki autor je Dnevnik pisao po svom uvjerenju, a ne po nekom upustvu iz Praga. Jedino ograničenje je bilo da se ne vrijeđa nečije nacionalno porijeklo. Zato je samo jedan Dnevnik, u ovih gotovo 14 godina, doživio urednički zahvat i bio redigiran.
Multimedijalni projekti i intervjui
Intervju je na Radiju Slobodna Evropa uvijek njegovana forma, a ono što su brojni strani i domaći eksperti izjavili za naš program najviše je i prenošeno u lokalnim medijima. Među ekskluzivnim razgovorima za ovu priliku izdvajam onaj s Mirjanom Marković. Supruga i kažu glavna osovina bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića, našem je Zoranu Glavonjiću tom prilikom odgovorila i negirala sve optužbe o tome da je bila uključena u šverc duhanom.
Krajem prošlog stoljeća, Radio Slobodna Evropa ušao je i na tržište novih nosača zvuka i slike. Počeli smo proizvoditi multimedijalne projekte. Prvi je bio "Svjedoci raspada" - niz intervjua s ličnostima koje su učestvovale ili bile vrlo blizu izvora u doba raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ): Alija Izetbegović, Bogić Bogićević, Borisav Jović, Biljana Plavšić, Milo Đukanović, Raif Dizdarević, Stipe Mesić - samo su neka od imena koja su za naš program govorili o svojoj i tuđim ulogama s kraja osamdesetih i početkom devedesetih godina. (Možete pročitati OVDJE)
Specijali iza kulisa svjetskih tajnih službi
Al Kaida u Bosni i Hercegovini - mit ili stvarna opasnost, na pristupačan način govori o fenomenu terorizma koji je nakon 11. septembra zauvijek promijenio sliku današnjeg svijeta. Osim toga, Vlado Azinović je i autor projekta "Dok je svijet spavao", serije koja ulazi iza kulisa svjetskih tajnih službi, koje su uglavnom znale za genocid u Srebrenici, dok su ga Karadžićeve snage još pripremale.
Pored Lake-a, u istoj seriji govorili su: James O'Brien, posebni izaslanik predsjednika Clintona za Balkan i "pisac" Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, George Shultz, američki državni sekretar u oba mandata predsjednika Reagana, general George Joulwan, zapovjednik NATO snaga u Evropi, Ivo Daalder, šef odjela za Evropu u vijeću američke vlade za nacionalnu sigurnost, general Michael Rose, zapovjednik UNPROFOR-a u Bosni i Hercegovini 1994. i 1995. godine, Sergio Viera de Mello, zamjenik glavnog sekretara Ujedinjenih naroda, koji je poginuo 2003. godine u samoubilačkom bombaškom napadu na sjedište misije UN-a u Bagdadu, te novinari nagrađeni za izvještavanje iz Bosne, Laura Silber, Roy Gutman, Roger Cohen i Martin Bell.