Dostupni linkovi

Tek na početku puta ka ukidanju viza


Iako je BiH sredinom ove godine dobila Mapu puta za liberalizaciju viznog režima, nadležne državne institucije, prema prvoj ocjeni Evropske komisije, nisu uradile dovoljno na rješavanju zadataka predviđenih Mapom. Ukoliko bh. političari ne počnu ozbiljnije i efikasnije raditi na ovim zadacima, BiH će postati Goli otok Jugoistočne Evrope.

Iako je BiH sredinom ove godine dobila Mapu puta za liberalizaciju viznog režima, nadležne državne institucije, prema prvoj ocjeni Evropske komisije, nisu uradile dovoljno na rješavanju zadataka predviđenih Mapom. Ambasador Mađarske u BiH Imre Vargaj kaže da se BiH trenutno nalazi na početku puta ka ukidanju viznog režima:

„Ova ocjena je jako objektivna i veoma detaljna. Gdje god je bilo moguće, Evropska komisija je konstatirala napredak i progres - ima takvih područja, pogotovu što se tiče sigurnosti dokumenata. A tamo gdje nije bilo moguće, konstatirala je da nema napretka, nažalost, i tu treba puno, puno još uraditi.“

Prvi biometrijski pasoši u BiH trebali bi biti gotovi sredinom 2009. godine, ističe predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović:

„To ne znači da će se tad početi dodjeljivati i biti odmah u upotrebi, ali će u toku 2009. sigurno početi upotreba biometrijskih pasoša. Dakle, nije uslov EU da svi građani imaju biometrijske pasoše. Važno je da bude pravi biometrijski pasoš i da počne da se izdaje.“

Evropska komisija već je najavila mogućnost ukidanja viznih barijera za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju. Ukoliko bh. političari ne počnu ozbiljnije i efikasnije raditi na zadacima iz Mape puta, građani BiH ostaće izolovani, ističe predstavnik Evropskog pokreta u BiH i dugogodišnji novinar Zekerijah Smajić:

„Ukoliko bi se dogodilo da BiH izostane iz tog paketa, oko 4,000.000 stanovnika BiH koji ni po jednom osnovu ne mogu ugroziti 500,000.000 stanovnika EU bi ostali, ustvari, neka vrsta Gologa otoka Jugoistočne Evrope. Ako do marta iduće godine ne uspijemo uvjeriti Evropsku komisiju da nema niti jednog relevantnog razloga da BiH također ne bude u paketu zemalja za Bijelu Šengen listu, onda niko u ovoj zemlji nije uspio - do posljednjeg građanina koji živi u njoj.“

Pored izdavanje biometrijskih pasoša, postoje još tri zadatka koja BiH mora ispuniti. To se odnosi na stvaranje institucija, obuku ljudi i odgovarajuću legislativu u borbi protiv ilegalne migracije, organiziranog kriminala, te osiguranja slobode kretanja u regionalnim dimenzijama i prava manjina. No, kako kaže Smajić, u roku od jednog dana može se zadovoljiti formalni uslov Brisela:

„A to je biometrijski pasoš. Drugi korak koji treba uraditi: reći vrlo jasno, decidno i otvoreno zvaničnom Briselu da biometrijski pasoš jeste forma, ali nije suština ukidanja viza zbog toga što ni same članice EU sve nemaju biometrijski pasoš. Čak je članicama EU dat rok do juna 2012. godine da konvencionalne pasoše zamijene biometrijskim. To javnost u BiH, nažalost, ne zna, a uvjeren sam ni predsjedavajući Vijeća ministara.“

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović kaže da su zastoji evidentni, ali da ne može sa sigurnošću reći šta, odnosno ko koči dalji rad na izvršavanju zadataka iz Mape puta:

„Ali imamo uvjeravanje da u toku naredne godine možemo to sve ispuniti. Čak i ako to sve uradimo, može se desiti da nemamo bezvizni režim. Dakle, neko drugi, ipak, odlučuje o tome, a ne mi. Mi se moramo prilagoditi da mi izvršimo sve što možemo. Tako je ukupno na putu prema EU i NATO savezu.“

I dok su predstavnici ostalih balkanskih zemalja bar jednom mjesečno u Briselu kako bi se sastali sa relevenatnim ljudima iz EU zaduženim za bitna pitanja iz procesa evropskih integracija, Smajić ističe da bh. političari u Brisel dolaze više kurtoazno nego suštinski:

„To kada se bude promijenilo, kada se budu ciljale prave adrese koje odlučuju o sudbini građana ove zemlje, onda će i proces evropskih integracija u cijeloj BiH biti suštinski, a ne formalni. On je do sada ubjedljivo više formalan nego suštinski. To na kraju pokazuju činjenice da je Albanija sa svojim brzinom primjene Sporazuma o stabilizaciji, Trgovinskog sporazuma, sa GDP-om, sa brojem nezposlenih i po mnogim drugim faktorima Zapad Bosni i Hercegovini, nažalost.“

Izdavanje bimetrijskih pasosa prvobitno je bilo predviđeno za novembar ove godine, međutim kočnicu je predstavljao Zakon o putnim ispravama BiH. Taj problem više ne postoji nakon što su oba doma Parlamentarne skupštine BiH usvojili izmjene ovog zakona kojim se predviđa postupno uvođenje biometrijskih pasoša za građane BiH. Biometrijski pasoš, za razliku od sadašnjih putnih isprava, ima čip koji sadrži osnovne podatke o vlasniku putne isprave, te otisak prsta ili snimku šarenice oka, a svi građani moraće promjeniti dosadašnje pasoše nakon njihovih isteka.

XS
SM
MD
LG