RFE: Lideri Evropske unije, Ujedinjenih Naroda i SAD pozdravljaju hapšenje Radovana Karadžića. Većina svjetskih lidera ističe da je ovo povijesno hapšenje za pravdu. Da li je ovo ključni korak prema pomirenju među državama regije?
Quercia: Djelimično da, naravno da je to povijesni korak. Svi su, jednako kao i NATO, dobro raspoloženi zbog hapšenja. Ovo je povezano sa političkim promjenama u Beogradu i formiranjem nove Vlade sa Socijalistima. Iako Socijalisti imaju marginalnu ulogu u poređenju sa proevropskim strankama, ovo se može nazvati novim ugovorom za srpsku prošlost i zato je ovo povijesno hapšenje. Ja ne znam kako će se sve ovo odraziti na regiju i hoće li u cjelosti biti pozitivno. Ipak, siguran sam da će ovo hapšenje imati vrlo pozitivan efekt na Bosnu i Hercegovinu. Ne znam kako će se kratkoročno odraziti na Srbe iz BH, ali dugoročno će pomoći ozdravljenju jedne od najproblematičnijih zemalja u regiji, posebno u pogledu njene istitucionalne stabilizacije. Nisam siguran kako će se to odraziti na Kosovo, zato što je kosovska nezavisnost još ponegdje u međunarodnoj zajednici problematična. Hapšenje Karadžića moglo bi imati egativne posljedice na prilike na Kosovu, jer bi Srbija mogla dobiti i veću poltičku moć, a problemi s priznavanjem Kosova mogli bi se usložnjavati. Kao paradoks, za kosovske Albance bi bilo bolje da su u Srbiji na vlasti, nego proevropske snage koje su spremne predati Karadžića Haškom tribunalu.
RFE: Zašto hapšenje dolazi upravo sada a ne na primjer prije dvije, tri, godine, ili prije mjesec dana?
Quercia: Djelimično zato što Koštunica je prešao u opoziciju. Ovo je povezano i sa podjelama između Koštunice i Tadića. Ima veze i s dolaskom nove vlade i ulazom Socijalista u koaliciju, a oni drže jednu od glavnih pozicija, kao što je Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ovo ministarstvo ima veze sa hapšenjem Karadžića iako ministar Dačić kaže da u akciju hapšenje njegovo ministarstvo nije bilo uključeno. Da zaključim, moje je mišljenje da je hapšenje imalo veze s formiranjem nove vlade.
RFE: Da li su mogući problemi, nove tenzije jer nisi svi sretni s hapšenjem Karadžića, kako u Srbiji, tako i u Bosni i Hercegovini, jer je za nekoga Karadžić – heroj, a ne ratni zločinac?
Quercia: Uistinu ne znam kako će bosanski Srbi primiti ovaj događaj, posebno radikalni. No sve zavisi kako će se Beograd suočiti s događajem. Ako na odlučan način Beograd preda Karadžića sudu u Hagu i ako za uzvrat dobije ekonomsku i političku podršku, onda neće biti velikih problema ni u Bosni, ni u Srbiji, ali sve to zavisi od konačnog izručenja Karadžića. Srbi su veoma pragmatični ljudi. Ono su i nacionalisti , ovise o svojim liderima i mitovima, ali mogu biti vrlo pragmatični, čak cinični. Ako dobiju ekonomsku pomoć i ako ojačaju svoje pozicije u odnosu na Kosovo, neće se brinuti što će Karadžić otići u Hag. Ne trebamo zaboraviti da Karadžić nije državljanin Srbije, on je rođen u Crnoj Gori u porodici Srba iz Kosova. Ako Srbija odluči da je u njihovom nacionalnom interesu da izruči Karadžića u Hag i dobije konkrente beneficije od toga, onda će i Srbi u BiH i na Kosovu prihvatiti takvo mišljenje.
Hapšenje nije iznenadilo
Kolegica iz Ruskog servisa našeg radija Irina Lagunjina razgovarala je s bivšim posrednicima Evropske unije i UN za Balkan, Toorvaldom Stoltenbergom i lordom Davidom Owenom. Stoltenberg kaže da ga nije iznenadilo hapšenje Karadžića.
"Ista će sudbina dočekati i Ratka Mladića. To je bila i Miloševićeva sudbina. Mislim da je dobro što su ga nakon dugo iščekivanja uhapsili "njegovi" i što nije bilo poginulih kod hapšenja. Loše je to što je trebalo toliko mnogo vremena, jer šanse da on bude oslobođen optužbe uistinu nije bilo. Isto će se sukoro dogoditi s Mladićem. Ponavljam, bio sam siguran da će Karadžić kada tad biti uhapšen. Ovo je dokaz da jača međunarodno pravo. Ovo je jačanje suda u Hagu, ali i jačanje političkog sistema u Srbiji. Prije samo mjesec dana strahovao sam da bi radikali mogli osvojiti vlast u Srbiji. Sada sam uvjeren da u toj zemlji jačaju demokratsko liberalne snage."
Dokaz spremnosti na suradnju s međunarodnom zajednicom
"Smatram da je srpski predsjednik Tadić postigao vrlo važan cilj i očekujem da će biti uhapšen i general Mladić. Mislim da je Srbija donjela odluku kako se želi priključiti Evropskoj uniji i da je spremna surađivati s međunarodnom zajednicom. Oni dobro znaju da je cijena toga pridruženja Karadžić, ali da uključuje i Mladića. To će hapšenje biti teže izvesti jer Mladića štiti srpska vojska. Ali to mora sljediti. Nadam se da će Srbija igrati veliku političku i ekonomsku ulogu na Balkanu i to će voditi konačnom miru i procesu pomirenja u regiji."