Dostupni linkovi

Nešto drugačiji festival filma...


Ove sedmice u Banjaluci se održava „Kratkofil“ – festival kratkog filma. Ovo je druga po redu smotra te vrste u najvećem gradu Bosanske Krajine i smatra se da predstavlja početak drugačijeg tretmana ove umjetnosti na čitavom ovom prostoru. Naš gost je prvi čovjek festivala Mladen Đukić.

RSE: Mladene, jesi li se nadao da će drugog „Kratkofila“ uopšte biti i da li ćeš imati kondicije za novi poduhvat?

Đukić: Svi smo se nadali da će drugog „Kratkofila“ biti. Cijele godine smo radili na tome, tako da je moralo da ga bude, na ovaj ili na onaj način. Toliko smo bili čvrsto riješili da ga bude, da smo rekli da ćemo ga realizovati makar ni od koga ne dobili podršku. Jer, ako ništa drugo, ostali smo dužni banjalučkoj i bosanskohercegovačkoj publici da ga još jednom organizujemo, jer je za njega interes jako veliki.

RSE: Šta i koga Banjalučani mogu očekivati?

Đukić: Sam takmičarski program je ostao otprilike istog obima kao prošle godine – takmiči se 55 filmova iz cijelog svijeta, sa svih kontinenata. Ali popratni program je ove godine mnogo bogatiji. Prikazivaće se ukupno 207 filmova. Imamo i neke eksperimentalne muzičke spotove. Postoje i dodatni sadržaji, kao što su muzički koncerti. Na primjer koncert Kirila Džajkovskog, makedonskog kompozitora i tvorca muzike za poznati film Milča Mančevskog „Prije kiše“. Koncert će se održati u subotu 14. juna, na tvrđavi Kastel. Banjaluka će ove godine imati priliku da vidi mnogo više poznatih imena. Imaćemo jako dobar žiri, sastavljen od gospodina Đele Hadžiselimovića, svima poznatog producenta iz Zagreba, gospođe Gaëlle Jones, producenta iz Château-Rouge Production, gospodina Heinza Hermannsa iz berlinskog Interfilma, jednog od najstarijih festivala kratkog filma, gospodina Milorada Milinkovića, režisera i scenariste iz Beograda i gospodina Wojciecha Kasperskog, poljskog režisera i prošlogodišnjeg pobjednika „Kratkofila“.

RSE: Poljaci i Rusi su ove godine na izvjestan način u fokusu festivala.

Đukić: Da. Pokušaćemo da uvedemo tradiciju da se na „Kratkofilu“ fokusiramo na određenu zemlju. Ove godine je to Poljska. Imamo veliku sreću da smo naišli na super saradnju poljske ambasade Krakovskog filmskog instituta i mnogih drugih institucija iz Poljske, tako da smo jako dobar program dobili iz Poljske. Dobili smo mnogo klasika i jako dobrih filmova mnogih režisera koji su obilježili našu eru, kao što su Roman Polanski, Kieslowski, Rybczyński… Takođe donosimo jako dobar i kvalitetan poljski savremeni kratki film.

RSE: Otkud Rusi?

Đukić: Ove godine se obilježava stogodišnjica ruske kinematografije, tako da itekako imaju čime da se pohvale i šta da pokažu.

RSE: Na vašoj stranici sam pročitao da organizujete i radionicu „Script to Screen“. Šta se krije iza toga?

Đukić: Na to smo jako ponosni. Prošle godine se pokazalo veliko interesovanje za diskusiju koju smo organizovali sa nekima od naših gostiju, tako da smo ove godine odlučili da proširimo taj edukativni aspekt festivala i organizovali smo radionicu koja će trajati pet dana, paralelno sa festivalom. Dolaze nam predavači iz cijelog svijeta. Neki od njih su sami gosti i članovi žirija, a neki će doći samo zbog radionice. Održaće četiri cjelodnevna predavanja za mlade bosanskohercegovačke autore. Učesnika radionice je ukupno 70, iz cijele Bosne – iz Banjaluke, Sarajeva, Mostara, Srebrenice, Doboja, Brčkog, Bihaća, Modriče, Mrkonjć Grada… Jako nam je drago što smo okupili jako zainteresovane mlade ljude i iz manjih sredina, koji žele da nauče što više o filmu.

RSE: Da se na trenutak vratimo prvom „Kratkofilu“. To je bila prva veća filmska manifestacija u Banjaluci. Ove godine smo imali i BLIFF – festival igranog filma. „Kratkofil“ je, izgleda, bio zamajac u banjalučkoj filmskoj industriji, čak i u razmišljanju.

Đukić: Na neki način „Kratkofil“ jeste bio zamajac. Prije toga su postojale neke filmske revije, ali publika je žedno čekala nešto tipa „Kratkofila“. Jednostavno, došlo je do neke tačke ključanja kada je moralo nešto da se napravi. Mi smo, eto, bili prvi, a za nama su slijedili ostali. To može da rezultira samo u pozitivnom smjeru – da se u Banjaluci počne praviti više filmova, da se počne pojavljivati više autora. I ne samo u Banjaluci, nego i u okolini, pošto nam nije cilj samo da ostanemo u Banjaluci, želimo da širimo publiku. Ako pokrenemo tu lavinu, bićemo jako zadovoljni, jer to nam i jeste cilj.

RSE: Po svemu sudeći, to su prepoznale i vlasti, pa su odriješile kesu. Prošle godine je „Kratkofil“ bio bez podrške entitetske vlade, a ove godine je drukčije.

Đukić: Prošle godine smo imali pomoć i od ministarstva i od grada, međutim u mnogo manjoj mjeri. Ove godine su nas zaista velikodušno podržali – i za to im beskrajno hvala – Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i grad Banjaluka. Takođe imamo i odličnu pomoć od Evropske kulturne fondacije. S njima u saradnji organizujemo našu filmsku radionicu. Uključilo se i mnogo više sponzora nego prošle godine. Od neobičnih sadžaja imamo, recimo, program filmova snimljenih mobilnim telefonom. To je nešto što već sada ima veliki odziv mlađe publike. Takođe namjeravamo oživjeti terasu robne kuće „Boska“, gdje je prije nekih dvadesetak godina bio restoran. Odlučili smo da ove tu napravimo kino pod zvijezdama za open air projekcije. Imamo i filmski kviz. Ako je neko od slušalaca voljan da dođe da malo provjeri svoje filmsko znanje, čekaju ga vrijedne nagrade.

RSE: Slijede velika uzbuđenja za filmofile i za sve Banjalučane koji su skloni umjetnosti. Nadam se da će biti veselo i da će biti još mnogo „Kratkofila“.

Đukić: Hvala. Pozivam sve slušaoce da dođu u Banjaluku i da posjete „Kratkofil“, neće se pokajati. Festival nudi mnogo kvalitetnih filmova, super svirki, jako dobrih izložbi… Za svakog će se ponešto naći.

XS
SM
MD
LG