Dostupni linkovi

Uzdrmane i berze u BiH


Posljednjih dana tonu i berze u Sarajevu i Banja Luci. Uzroke pada vrijednosti akcija i berzovnih indeksa treba tražiti u domaćem “dvorištu” ali i izvan njega, upozoravaju stručnjaci.

Izvršni direktor Sarajevske berze Almir Mirica ističe da ove godine ova berza bilježi značajan pad vrijednosti indexa, ali i prometa:
„I na Sarajevskoj berzi je od početka ove godine primijetan trend pada vrijednosti većine dionica na tržištu. Tako je npr. BIFX, index koji prati kretanje dionica investicionih fondova, u 2008. godini zabilježio pad vrijednosti od 32, 29 posto, dok je SASX 10 zabilježio pad od 32,51 posto. Međutim, treba napomenuti da su ovi padovi cijena bili praćeni iznimno niskim dnevnim prometima. Tako je npr. ukupan promet u 2008. godini do sada iznosio 67,000.000 KM, dok je u istom periodu prošle godine ostvareno preko 350,000.000 KM.“
Ništa bolja situacija nije ni na Banjalučkoj berzi, ali takav trend je i u čitavoj regiji, kaže pomoćnik direktora Banjalučke berze Darko Lakić:
„Od početka godine index Boegradske berze je izgubio više od 25 posto, gotovo toliko je izgubio i index Banjalučke berze, što znači da su u prosjeku cijene akcija na Banjalučkoj berzi od početka godine pale za više od 20 posto. Moram reći da sličan trend imaju gotovo sve berze sa prostora bivše Jugoslavije i sličan procenat pada je kod većine berzi - i on je i kod Zagreba i kod Crne Gore oko 20 posto, kod Ljubljane oko 15 posto, tek je kod Makedonije nešto više od 10 posto.“
Prema mišljenju Almira Mirice, glavni razlog za pad vrijednosti akcija na Sarajevskoj berzi su politička nestabilnost u BiH i Srbiji:
„Ne bih rekao da je pad vrijednosti kod nas uzrokovan direktno padom cijena u Beogradu, nego da se ovdje radi o jednom širem trendu u regionu koji je uzrokovan, između ostalog, i političkom situacijom u Srbiji u pogledu nezavisnosti Kosova, ali i zbog lokalnih političkih dešavanja u BiH.“
Istog mišljenja je i ekonomski analitičar Dražen Simić:
„Neizvjesnost oko Kosova, kako će se dalje razvijati čitava situacija, bez obzira, recimo, što u slučaju BiH, Hrvatske Kosovo nije u komšiluku direktnom. Sa stanovišta velikih institucionalnih investitora, mi smo za njih ista regija, oni nas posmatraju kao jednu cjelinu, tako da je to jedan od razloga za njihovo oklijevanje sa daljim investiranjem. Pošto smo mi ovdje jako malo tržište, nema dovoljno domaćeg novca koji se investira na berzu, vrlo se osjeti svaki put kad strani investitori bilo da dođu sa novcem, bilo da se povuku, odnosno kad izostane njihov dolazak.“
Osim ovoga, i globalna kretanja utiču na pad berze, pa je i na svjetskim tržištima zabilježen značajan pad. Međutim, dodaje Lakić, cijenu akcija prije svega određuje poslovanje pojedinih preduzeća:
„Sva ta neka globalna politička kretanja su ciklična i s vremena na vrijeme dođe do tih oscilacija. Međutim, oni koji ulažu u kompanije koje su uspješne, koje stvaraju profit, koje isplaćuju dividendu, dugoročno uvijek dobijaju - iako i te kompanije su podložne promjenama cijena akcija po osnovu nekih trendova. Međutim, dugoročno posmatrano akcije uspješnih kompanija ostvaruju naravno rast, tako da je naša preporuka da se analizira poslovanje, analiziraju finansijski izvještaji preduzeća i da se na osnovu tih relevantnih informacija odlučuje o kupovini ili prodaji akcija.“
Iako stručnjaci kažu da je teško prognozirati dalja kretanja na berzama u BiH i u regionu, opšti stav je da oporavka neće biti bez stabilizacije političkih prilika, oporavka privrede i većih stranih investicija.
XS
SM
MD
LG