لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۱۴

واکنش‌ها به قتل اسیران جبهه مقاومت ملی از سوی افراد طالبان


آرشیف - شماری از افراد مسلح جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر

ویدیوی‌های پخش شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهند که شماری از افراد که اسیران جنگی جبهه مقاومت ملی گفته می‌شوند از سوی طالبان تیرباران می‌شوند.

نشر این ویدیوها با واکنش‌های به همراه شده است.

حکومت طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته است، اما صبغت احمدی سخنگوی جبهه مقاومت ملی در صفحه توییتر خود طالبان را به دلیل این کار شان به جنایت جنگی متهم کرده است.

از دو روز به این طرف دو ویدیو در رسانه‌های اجتماعی دست به‌دست می‌شوند که در آن‌ها شماری از سوی طالبان تیرباران می‌شوند و در آن ویدیوها افراد طالبان ادعا می‌کنند که آنان نیروهای جبهه مقاومت ملی اند.

در گذشته نیز طالبان به قتل اسیران جنگی و افراد ملکی در ولایت پنجشیر متهم شده اند
در گذشته نیز طالبان به قتل اسیران جنگی و افراد ملکی در ولایت پنجشیر متهم شده اند

در ویدیوی پخش شده در رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود که افراد مسلح طالبان در یک منطقه کوهستانی که ظاهراً کوه‌های پنچشیر خوانده می‌شود، افرادی را تیرباران می‌کنند. در این ویدیوها افراد طالبان ادعا می‌کنند که اینان نیروهای جبهه مقاومت ملی استند.

هر چند در این ویدیو به گونه واضح معلوم نمی‌شود که شمار اسیران چند نفر است اما صبغت الله احمدی سخنگوی جبهه ملی مقاومت تعداد آنان را هشت تن گفته است.

در یک ویدیوی دیگر دو تن با دستان بسته دیده می‌شوند، که افراد مسلح طالبان هنگام ثبت ویدیو ادعا می‌کنند آنان تسلیم شده‌گان اند.

در ویدیو شنیده می‌شود که طالبان بازداشت شدگان را توهین زبانی می‌کنند.

اما در ویدیوی سومی که نشر شده است، جسدهای همین دو دیده می‌شوند که ظاهراً مرمی به سرهای‌ شان اصابت کرده.

شماری از افراد مسلح جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر عکس از آرشیف
شماری از افراد مسلح جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر عکس از آرشیف

طالبان تاکنون در مورد این کشتارها چیزی نگفته اند، اما ویدیوهایی نشر شده واکنش هایی را در داخل و بیرون از کشور برانگیخته است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به تازگی گفته است که از موارد نقض حقوق بشر در پنجشیر و دیگر بخش‌ها به شدت نگران است.

این نهاد روز چهارشنبه در صفحۀ توییترش نگاشته: "به شدت نگران آخرین ادعاها در مورد نقض جدی حقوق بشر در پنجشیر و جاهای دیگر هستیم. طرف‌ها تعهدات بین‌المللی روشنی به شمول رعایت حقوق بازداشت شدگان دارند. یوناما وضعیت را زیر نظر دارد و خواهان محاکمه عاملان هر جنایتی است."

پتریشیاگاسمن مسئول بخش آسیایی سازمان دیدبان حقوق بشر در توییتر خود نوشته است که کشتار اسیران جنگی، زخمی کردن، شکنجه کردن و یا بد رفتاری با آنان همه خلاف اصول بین‌المللی هستند: "برای کسانی که تفنگ‌های‌شان را بر زمین می‌گذارند و تسلیم می‌شوند دیگر مخالف مسلح گفته نمی‌شود."


از سویی‌هم شهرزاد اکبر رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر در نظام جمهوریت در صفحه توییتر خود نوشته است که کشتار اسیران جنگی، یک عمل محکوم شده در قوانین اسلامی و بین‌المللی است: " گزارش‌های تکان‌دهنده در مورد کشتار اسرا در پنجشیر به دست طالبان تکان‌دهنده و انزجار برانگیز است. این گونه عمل‌کرد عساکر، فرماندهان و مقامات طالبان باید از سوی محکمۀ بین‌المللی جزایی و سایر مکانیزم‌ها مستند سازی و پی‌گیری شود."


صبغت احمدی سخنگوی جبهه ملی مقاومت به رهبری احمد مسعود ناوقت روز سه‌شنبه در توییتر خود طالبان را به نقض کنوانسیون‌های جهانی برخورد با اسیران جنگی متهم کرده و آنان را به "جنایت جنگی" متهم کرده است.

در چند روز اخیر گزارش‌هایی از درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و جبهه ملی مقاومت و تلفات برخاسته از این برخوردها نشر می‌شوند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در صفحه توییتر خود نوشته است که افراد آنان در ولسوالی‌های رخه، دره و افشار در عملیاتی به شمول سه فرمانده مهم جبهۀ مقاومت ملی، به تعداد ۴۰ تن کشته شده اند و بیش از صد تن دیگر بازداشت شده اند.

اما جبهه مقاومت ملی ادعا کرده است که در چند روز گذشته آنان ۶۳ طالب را در پنچشیر کشته اند.

به علت عدم دسترسی به محل درگیری‌ها تاکنون کدام منبع مستقل این گزارش‌ها را تایید نکرده است.

XS
SM
MD
LG