«Այս տարին պետք է դառնա գործող վարչակազմի հեռացման տարի: Եթե բոլորս քաղաքական մեկ թիրախ ունենանք, միմյանց դեմ քայլեր չիրականացնենք, ապա այս հոգավորի երգը երգվելու է, այդպես չէ՞», - պնդում է «Մայր Հայաստան»-ի առաջնորդը:
Վանեցյանը Ծառուկյանին միանալու որոշում չունի
«Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյան, արխիվ
Մամուլում տեղեկություններ կան, թե Գագիկ Ծառուկյանի հետ մի ցուցակով ընտրություններին կարող է մասնակցել նաև «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը: Սակայն Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրենի առաջնորդած ուժի գործադիր մարմնի անդամ Սոս Հակոբյանը փոխանցեց, որ այս պահին նման որոշում չունեն, և ընտրություններին առանձին մասնակցելու իրենց մտադրությունն առայժմ ուժի մեջ է:
«Եթե կլինեն փոփոխություններ, մենք հայտարարություն կտարածենք և հանրությանը կտեղեկացնենք: Այս պահի դրությամբ որևէ նոր բան չկա, որևէ փոփոխություն առկա չէ», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Հակոբյանը:
«Իշխող ՔՊ-ն հունիսի 8-ին լինելու է ընդդիմություն». Սամվել Կարապետյանի ուժը գնում է մեծամասնության ետևից
2026-ի ընտրություններում երկրի ղեկին հավակնում է ոչ միայն քաղաքական «Նոյյան տապանն» առաջնորդող Գագիկ Ծառուկյանը, այլև «Ուժեղ Հայաստան»-ի առաջնորդ, միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը:
Տնային կալանքում գտնվող գործարարի քաղաքական թիմը մտադիր է հունիսի 7-ի ընտրություններում մեծամասնություն ստանալ, փոխել վարչապետի թեկնածուին վերաբերող Սահմանադրության 148-րդ հոդվածը և Սամվել Կարապետյանին վարչապետ դառնալու հնարավորություն տալ: Կարապետյանն այժմ չի կարող լինել ոչ վարչապետ և ոչ էլ պատգամավորի թեկնածու, քանի որ մի քանի երկրի քաղաքացի է:
«Հունիսի 8-ին չի լինելու այս իշխանությունը: Այս իշխանությունը ամենալավագույնը, հարգելով մեր ժողովրդի ընտրությունը, լինելու է ընդդիմություն, և կարծում եմ՝ շատ փոքր», - հայտարարեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Դավիթ Ղազինյանը:
Ղազինյանն այսօր վստահեցրեց՝ այս պահի դրությամբ իրենք ընդդիմադիր մյուս կենտրոնների հետ հնարավոր ետընտրական համագործակցության հարցը չեն քննարկում, իրենց ծրագիրը հունիսի 7-ի ընտրություններում մեծամասնություն վերցնելն է:
«Էդպիսի քննարկում բացարձակ չի եղել, մենք չենք դիտարկում որևիցե այլ սցենար, քան որակյալ մեծամասնությունը վերցնելը: Կգա ժամանակը՝ կհասկանանք, կտեսնենք», - նշեց «Ուժեղ Հայաստան»-ի քաղաքական խորհրդի անդամը:
«Ես տեսնում եմ, որ ընդդիմադիր դաշտը կարող է գնալ ընտրությունների երեք, առավելագույնը՝ չորս խոշոր բլոկներով», - շաբաթներ առաջ հայտարարել էր երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Իշխանությունը, սակայն, վստահ է՝ ընդդիմության պլանը ետընտրական համագործակցությամբ իշխանությունը վերցնելն է, թեկուզև այժմ այդ մասին չեն բարձրաձայնում: Հետևաբար, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած ուժի առանցքային անդամներից Ռուբեն Ռուբինյանը պնդում է՝ պետք է այնպես անել, որ այս ուժերը ոտնատակ չանեն «Քաղաքացիական պայմանագրի» ձեռքբերումները:
«Մենք պետք է այնպես անենք, որպեսզի Հայաստանում ժողովուրդը շարունակի որոշել, թե ով է լինելու իշխանություն, թե ով է լինելու վարչապետ, այլ ոչ թե Քոչարյանը և երկու օլիգարխները՝ ռուսաստանցի օլիգարխը և տեղական օլիգարխը: Մենք չափազանց շատ զոհությունների ենք գնացել, որպեսզի մեր երկրում արդարություն և խաղաղություն հաստատենք, և հիմա, երբ որ մենք կանգնած ենք դրանք անշրջելի դարձնելու շեմին, մենք թույլ չպիտի տանք, որպեսզի Քոչարյանն ու երկու օլիգարխները ոտնատակ տան մեր ձեռքբերումները»», - ասաց Ռուբինյանը:
Ի դեպ, օրերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո Հայաստանում այլևս չի լինելու քաղաքականությամբ զբաղվող ոչ նախկին նախագահ և ոչ էլ օլիգարխ: Փաշինյանը, սակայն, չէր մանրամասնել, թե ինչպես է դրան հասնելու: