A tálibokról a köztudatban élő, turbános-kalasnyikovos képpel szöges ellentétben modern, professzionális katonai felszerelésben, zsákmányolt amerikai fegyverekkel fotózták le az afgán felkelők különleges kommandósait.
Ismeretlenek rakétákat lőttek ki a kabuli repülőtérre, ahol a terrorfenyegetettség ellenére az utolsó pillanatokban is nagy erőkkel folyik az amerikai hadsereg kimenekítési és kivonulási művelete.
Nem borítja meg a magyar külkereskedelemet az afgán helyzet, mivel jelentéktelen összegben kereskedtünk egymással. Az afgán gazdaságnak azonban fájni fog a nemzetközi segélyek elapadása, mivel az ország bevételének felét a külföldi pénzutalások adták.
Két afgán sportoló is versenyez a tokiói paralimpián, akiknek eredetileg azt mondták, nem tudnak részt venni a játékokon. Végül mégis sikerült őket evakuálni Kabulból, mostanra megérkeztek az olimpiai faluba.
Fenntartásokkal fogadják az afganisztáni nők a tálibok ígéretét, hogy tiszteletben tartják majd a jogaikat “az iszlám keretein belül.” Az országot elfoglaló katonai csoport azután nyilatkozott, hogy bevonultak az afgán fővárosba, Kabulba.
Az üzbég, tádzsik és más kisebbségek vezetői hatalommegosztásról tárgyalnának, azt mondják, szó sem lehet róla, hogy a tálibok ismét úgy uralkodjanak, mint a ’90-es évekbeli emirátus idején.
Dolga-e egy művésznek, hogy kényelmes élete legyen? Mi lesz a Római-parttal? A héten egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ riportjainkban. Megmutattuk a kabuli repülőtéren kialakult helyzetet és a különleges sporteszközöket, amelyekkel a paralimpikonok versenyeznek.
Néhány évvel a tálibok 2001-es elűzése után Afganisztán még mindig romokban hevert, de Ahmad Szarmasztnak küldetése volt. Azért hagyta hátra otthonát az ausztráliai Melbourne-ben, mert újjá akarta éleszteni a zenét szülőhazájában.
Ahogy fokozódik Európa félelme az Afganisztánból érkező menekültek miatt, Görögország kerítést húzott fel a török határnál. A 2015-ös menekültválság emlékei még mindig élénkek, de elemzők szerint most, hat évvel később sokkal nehezebb a menekülteknek Európába jutniuk.
Íme néhány tény az Iszlám Állam afgán leányvállalatáról. Amerikai tisztviselők szerint ez a csoport áll a kabuli repülőtérnél elkövetett öngyilkos merényletek mögött.
A tálib uralom elől kétségbeesetten menekülő afgánok evakuálását segítő amerikai erők pénteken újabb támadásokra számítanak, miután az Iszlám Állam öngyilkos merénylője nyolcvanöt embert, köztük tizenhárom amerikai katonát ölt meg a kabuli repülőtér kapuin kívül.
60 civil áldozata van a kabuli robbantásnak, melyet az Iszlám Állam vállalt magára. 13 amerikai katona is életét vesztette - ez a legtöbb amerikai áldozat több mint egy évtizede.
Továbbiak betöltése