Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Új hálózatokkal toboroznak „feláldozható munkaerőt” Oroszországban az ukrán frontra


Óriásplakát a külügyminisztérium moszkvai épülete előtt 2022. október 13-án. „Oroszország hadserege – A győzelmet tűzben kovácsolták” – mondja a felirat, háttérben a latin Z betű, az Ukrajna elleni orosz invázió jelképe
Óriásplakát a külügyminisztérium moszkvai épülete előtt 2022. október 13-án. „Oroszország hadserege – A győzelmet tűzben kovácsolták” – mondja a felirat, háttérben a latin Z betű, az Ukrajna elleni orosz invázió jelképe

Mára közel egymillió áldozattal és az ukrajnai háború végének legcsekélyebb jele nélkül, Oroszország számos módszert alkalmaz, hogy ne lassuljon a katonák frontra küldése. A Szabad Európa (RFE/RL) részleteket tárt fel egy új toborzási rendszerről, amelyet egy képviselő úgy jellemzett, hogy „feláldozható munkaerőt” biztosít.

Amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 szeptemberében, a teljes körű invázió kezdete után hét hónappal elrendelte a harcképes korú férfiak „részleges mozgósítását” az ukrajnai háború támogatása érdekében, az intézkedés hatása egyaránt látható volt az utcákon és az ország határain is.

A toborzók irodákban razziáztak, lakóházak előtt ólálkodtak, megszállták a metrókat behívó alá vont férfiakat keresve. Több százezer orosz menekült el az országból, hogy elkerülje az ukrajnai frontszolgálatot, csatlakozva a februári invázió után kezdődött tömeges elvándorláshoz.

Miközben Putyin látszólag mindent megtesz, hogy elkerülje egy ilyen népszerűtlen intézkedéseket, az orosz hadsereg számos módszerhez folyamodott, hogy fenntartsa háborúba érkező katonák folyamatos áramlását; a börtönökben és hajléktalanszállókon történő toborzástól kezdve egészen addig, hogy újoncokat küldjenek harcba annak ellenére, hogy ez törvénytelen.

2023 decemberében a Schemes és a Systema – az RFE/RL ukrán, illetve orosz nyomozóegységei – felfedték, hogy a Redut, amely több ezer férfit küldött harcolni Ukrajnába, és amely látszólag egy magánkézben lévő zsoldoscég, valójában egy államilag ellenőrzött szervezet, egy toborzóhálózat, amelyet Oroszország fő katonai hírszerző ügynöksége, a GRU működtet.

A Systema rávilágít arra, hogyan vetette ki a hadsereg még szélesebb hálóját egy új, alternatív rendszer, a Dobrokor – a Dobrovolcseszkij Korpus (Önkéntes Hadtest) – segítségével, hogy olyan újoncokat vonzzon magához, akik esetleg elleneznék a Redut vagy a rendes Védelmi Minisztérium szerződési feltételeit és követelményeit.

A Redut vagy a Dobrokor rendszerén keresztüli csatlakozás egy lényeges dologban eltér a Védelmi Minisztériummal kötött hagyományos szolgálati szerződés aláírásától: a minisztériummal kötött szerződések automatikusan meghosszabbodnak az orosz „különleges katonai műveletnek” nevezett időszak végéig, ami azt jelenti, hogy ezek a katonák csak az ukrajnai háború hivatalos befejezése után mentesülnek a szolgálat alól.

A zsoldosszerződések viszont a megállapodás időtartamának végéig – hat, nyolc vagy 12 hónapig – tartó szolgálatot jelentenek, és nem újulnak meg automatikusan.

Van azonban egy potenciálisan végzetes hátránya is: bizonyítékok vannak arra, hogy az önkéntes hálózatokon keresztül toborzott katonákat a katonai vezetés különösen alkalmasnak tekintheti arra, hogy ágyútöltelékként használják őket az orosz hadsereg számára, amelynek fokozatos előretörése hatalmas emberáldozattal járt. Az orosz áldozatok száma, legyen az halott vagy sebesült, becslések szerint elérte az egymilliót idén nyáron.

„Másodrangú gyalogság”

Egy tavaly év végén kiszivárgott hangfelvételen, amelyen tisztekkel beszélgettek, Alekszandr Borodaj orosz képviselő, a Donbassz Önkéntesek Uniója nevű csoport vezetője úgy fogalmazott, hogy a katonai parancsnokság az önkéntes katonákat „másodrangú gyalogságnak” tekinti, akiknek feladata, hogy a lehető legnagyobb mértékben „kimerítsék az ellenség emberi erőforrásait”, mielőtt a reguláris hadsereg egységei támadást indítanának. Ugyanezen a felvételben Borodaj az önkénteseket „feláldozható emberállománynak” nevezi.

A Dobrokort és a Redutot is a GRU vezeti, és mindkettő nagyjából ugyanazokba az egységekbe irányítja az újoncokat: némelyik nacionalista vagy ortodox keresztény beállítottságú, mások a kozákokra, a keményvonalas futballszurkolókra vagy más csoportokra összpontosítanak. A Dobrokor weboldala összesen 27 egységet sorol fel.

Mind a Dobrokoron, mind a Reduton keresztül 18 és 55 év közötti férfiak és 18 és 45 év közötti nők jelentkezhetnek. A nők orvosi egységekben szolgálnak. A fizetés havi kétszázötezer rubelnél (2600 dollártól) kezdődik, és a zsoldos szerepétől függően magasabb is lehet.

Ugyanakkor nagy különbségek vannak a két toborzócég között. A Redut egy kvázi legális szürke zónában működik – ez a helyzet potenciális előnyökkel ugyanakkor hátrányokkal is jár azok számára, akik ezt az utat választják a csatlakozáshoz.

2023-ban a Redut toborzói azt mondták az RFE/RL-nek, hogy a juttatások közé tartozik a szerződés lejárta előtti felmondás lehetősége hadbírósági fenyegetettség nélkül, valamint az, hogy a fizetésüket az érintettek készpénzben kapják, agy a jövedelmet el lehet rejteni a hitelezők, a bíróságok, a kormány vagy egy volt házastárs elől. A Redutot azért hozták létre, „hogy az emberek elkerülhessék az adók vagy például a bírósági költségek megfizetését” – mondta egy toborzó a Systemának akkoriban.

A Reduton keresztül könnyebb is csatlakozni, mint más csatornákon keresztül. Az egészségügyi és fittségi követelmények lazák, és a büntetett előélet sem akadálya a szolgálatnak, mint a Védelmi Minisztériumnál vagy a Dobrokornál.

Vannak azonban a Redutnak hátrányai is: az újoncok nem jogosultak regionális bónuszra, amely jelentős lehet, és a veteránok vagy a túlélők számára sokkal nehezebb pénzbeli kifizetéseket kapni rokkantság, haláleset és egyéb körülmények esetén.

„Nem létezel”

A Dobrokor rendszeren keresztül toborzott önkéntes katona státusszal rendelkezik, beleértve az összes szociális garanciát és kifizetést – mondta a Systemának a Nyevszkij egység toborzója. A Redut esetében viszont jogi szempontból „te nem létezel. Nincs szolgálat, semmi: nincsenek kórházak, nincs rehabilitáció, semmi” - tette hozzá.

A cikkhez a Systema újságírói nyilvánosan meghirdetett vonalakon hívták a toborzókat, és csak akkor mutatkoztak be, ha arra kérték őket.

A Dobrokoron keresztüli regisztráció nagyobb biztonságot és megbízhatóbb hozzáférést jelent a bónuszokhoz és juttatásokhoz. A Reduttal ellentétben azonban egy Dobrokoron keresztül toborzott nem mondhat fel a szerződése lejárta előtt anélkül, hogy ne kockáztatná a következményeket, beleértve a dezertálás miatti esetleges büntetőeljárást is.

„Nem lehet elmenekülni” – mondta Irina, a Donbassz Önkéntesek Uniójának toborzója a Systemának.

Májusig a katonai ügyészek több mint húszezer dezertálási ügyet küldtek az orosz bíróságoknak, egészen a teljes körű invázió kezdetéig visszamenőleg - jelentette a Mediazona orosz nyelvű lap.

A Dobrokoron keresztül csatlakozó oroszok aláírási bónuszai kisebbek, mint azoké, akik a hagyományos védelmi minisztériumi utat választják, ahol ez az összeg akár a 3,6 millió rubelt (46 ezer dollárt) is elérheti.

„Különböző régiókból érkező srácok írnak és azt mondják: »Itt a bónusz százezer rubel (1280 dollár), itt ötvenezer (640 dollár)«” – mondta a Vosztok (Kelet) zsoldos egység toborzója az RFE/RL-nek.

A Dobrokor és a Redut mellett a Védelmi Minisztérium létrehozta saját toborzó csatornáját, a BARS-t. Néhány szervezet, mint például a Donbassz Önkénteseinek Uniója, mindhárom rendszeren keresztül toboroz újoncokat.

Ennek ellenére sokkal kevesebb orosz csatlakozik a hagyományos Védelmi Minisztérium szerződéses kötelékének aláírásával. Több mint tizennyolcezer ember jelentkezett önkéntes egységekhez 2025 első felében, miközben összesen több mint kétszáztízezer új szerződéses katona csatlakozott a sereghez – mondta Dmitrij Medvegyev volt elnök, Putyin Biztonsági Tanácsának jelenlegi alelnöke július elején.

Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének szakértője a második számot valamivel alacsonyabbra becsüli, szerinte körülbelül százkilencvenezer emberről lehet szó.

Különbség még a Redut és a Dobrokor között, hogy a Dobrokoron keresztül csatlakozó újoncok egyenruhát és alapvető felszerelést kapnak, míg a Redutnál semmit sem adnak – mondta a Vosztok toborzója az RFE/RL-nek. Legalábbis nem azonnal. A toborzók szerint a Reduton keresztül csatlakozók ötvenezer rubelt (640 dollárt) kapnak kártérítésként a vásárlásokért, a szolgálat harmadik hónapjára járó fizetésük mellett – ha addig életben maradnak.

Írta Steve Gutterman, Daniil Belovodyev és a Systema, a Szabad Európa orosz szolgálatának oknyomozó csapata.
XS
SM
MD
LG