Ukrajna „valószínűtlennek” tartja a humanitárius folyosók megnyitását a folyamatos orosz támadás miatt
Ukrajna hétfőn közölte, hogy tárgyalások folynak Oroszországgal humanitárius folyosók létrehozásáról, de nem valószínű, hogy létrejönnek ezek, miközben az orosz erők továbbra is próbálnak előrenyomulni.
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök kabinetfőnökének tanácsadója azt mondta: minden ukránnak meg kell engedni, hogy eldöntse, hová akar menni, de nem tanácsolta, hogy Oroszországba távozzanak.
Ukrajna hétfőn reggel azt közölte, hogy a humanitárius folyosókról szóló orosz javaslat "teljesen erkölcstelen", miután Moszkva azt ajánlotta, hogy Belarusz vagy Oroszország irányába engedi az embereknek az ukrán városok elhagyását.
Kína "a lehető leghamarabb" humanitárius segélyt nyújt Ukrajnának
A kínai Vöröskereszt humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának – közölte hétfőn Vang Ji külügyminiszter.
"Az összetett problémák megoldása higgadtságot és ésszerűséget kíván, ahelyett, hogy olajat öntenénk a tűzre és fokoznánk az ellentéteket" – mondta Vang a kínai parlament éves ülése kapcsán tartott sajtótájékoztatón.
Kína továbbra is hajlandó erőfeszítéseket tenni a humanitárius válság megoldása érdekében, és az ország Vöröskeresztje "a lehető leghamarabb" egy sor segélyt fog nyújtani Ukrajnának – mondta Vang, részleteket nem közölve. Az ország először jelentett be ilyen segítséget.
„Putyin nem áll meg Ukrajnában” – erre figyelmezteti Blinkent a litván elnök
Gitanas Nauseda litván elnök hétfőn arra figyelmeztette Antony Blinken amerikai külügyminisztert, hogy ha nem sikerül megállítani Oroszország ukrajnai agresszióját, az globális konfliktushoz vezet.
Nauseda az Egyesült Államok külügyminiszterének balti körútja kezdetén azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz vezető „nem áll meg Ukrajnában”, és a világnak kötelessége segíteni az ukránokat „minden elérhető eszközzel”.
„Valóban minden eszközre gondolok, ha el akarjuk kerülni a harmadik világháborút. A választás a mi kezünkben van” – mondta.
A NATO-tag Litvánia katonai segítséget küldött Ukrajnának, és kis számú ukrán menekültet fogadott Oroszország február 24-i inváziója óta.
Blinken hétfőn és kedden a szomszédos Lettországba és Észtországba látogat.
Ötezer háborúellenes tüntetőt vettek őrizetbe Oroszországban
Összesen 5020 embert vett őrizetbe a rendőrség vasárnap a Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziója ellen Oroszország-szerte zajló tüntetéseken – mondta hétfőn egy független tüntetésfigyelő csoport.
Oroszországban 2021 januárjában volt legutóbbi hasonló számú letartóztatással járó tiltakozás. Akkor ezrek követelték a Kreml bírálójának, Alekszej Navalnijnak a szabadon bocsátását, miután letartóztatták, ahogy visszatért Németországból, ahol idegmérgezéséből lábadozott.
Most vasárnap tüntetők ezrei skandálták, hogy "Nem a háborúra!" és „Szégyelld magad!” – derül ki az ellenzéki aktivisták és bloggerek közösségi médiában közzétett videóiból.
Az orosz belügyminisztérium korábban azt közölte, hogy a rendőrség mintegy 3500 embert vett őrizetbe, köztük 1700-at Moszkvában, 750-et Szentpéterváron és 1061-et más városokban.
A belügyminisztérium szerint 5200-an vettek részt a tüntetéseken. Az OVD-Info tüntetésfigyelő csoport arról számolt be, hogy legalább 4366 ember őrizetbe vételét dokumentálta 56 különböző városban.
"A csavarokat teljesen meghúzzák – lényegében katonai cenzúrának vagyunk a tanúi" –mondta telefonon Tbilisziből Maria Kuznyecova, az OVD-Info szóvivője.
"Ma (vasárnap) meglehetősen nagy tiltakozásokat látunk, még a szibériai városokban is, ahol csak ritkán tartóztatnak le ennyi embert."