Ukrajna azzal vádolja Moszkvát, hogy megszegte a tűzszünetet, amivel civileket ejtett csapdába Mariupolban
Ukrajna azzal vádolta meg Oroszországot szerdán, hogy megszegte a tűzszünetet, amellyel megakadályozta az ostromlott Mariupol kikötőjében rekedt civilek százezreinek evakuálását. A Vöröskereszt „apokaliptikusnak” írta le a helyzetet.
Oroszország közölte, nem fog tüzet nyitni a várost elhagyó civilekre, de úgy tűnik, hogy Mariupol evakuálása ismét kudarcot vallott, ahogy szombat óta több korábbi alkalommal is.
„Oroszország továbbra is több mint 400 ezer embert tart túszul Mariupolban, akadályozza a humanitárius segélynyújtást és az evakuálást. Tovább folyik a válogatás nélküli bombázás” – írta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Twitteren. „Csaknem háromezer újszülöttnek hiányzik a gyógyszer és az élelem” – tette hozzá.
Más városok tisztviselőinek beszámolója szerint néhány civilnek humanitárius folyosókon keresztül sikerült távoznia szerdán, például a kelet-ukrajnai Szumiból és a déli Enerhodarból.
Orosz katonák ugyanakkor megakadályozták, hogy egy ötven autóbuszból álló konvoj civileket menekítsen ki a Kijev melletti Bucsa városból – közölték a helyi hatóságok egy internetes bejegyzésben, hozzátéve, hogy folytatódnak a tárgyalások konvoj ügyében.
Oroszország azt állítja, inkább tárgyalna, hogy elérje céljait Ukrajnában
Oroszország eléri célját, hogy biztosítsa Ukrajna semleges státuszát, ezt azonban inkább tárgyalásokkal tenné meg – közölte szerdán Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Moszkva céljai között nem szerepel a kijevi kormány megbuktatása, és az Ukrajnával folytatott tárgyalások következő fordulójától jelentősebb előrelépést remél – mondta Zaharova egy tájékoztatón, hozzátéve, hogy az orosz hadművelet szigorúan a tervek szerint halad.
Brit védelmi miniszter: Putyin egyre brutálisabb lépésekre készülhet
Ben Wallace brit védelmi miniszter szerint Oroszország Ukrajna elleni katonai támadása „egyre brutálisabb és kiszámíthatatlanabb” lesz, ahogy Vlagyimir Putyin elnök megpróbálja visszaszerezni a lendületet az erőteljes ukrán ellenállással szemben.
Ben Wallace azt mondta a brit képviselőknek, hogy Oroszország a Wagner-csoport zsoldosait is bevetné Ukrajnában, amit a „kétségbeesés jelének” nevezett.
A Putyin egyik bizalmasának tulajdonában lévő Wagner-csoportot a nyugati kormányok és az ENSZ-szakértők emberi jogi visszaélésekkel és a líbiai konfliktusban való részvétellel vádolták.
Wallace szerint a csoport „sokféle atrocitásért felelős Afrikában és a Közel-Keleten. És az a tény, hogy Oroszország most arról próbálja meggyőzni őket, hogy menjenek Ukrajnába, szerintem beszédes jel” – fogalmazott.
A nyugati hírszerzés tisztviselői attól tartanak, hogy Oroszország erőszakot alkalmaz a lakosság terrorizálására, és hogy elrettentse a tiltakozókat az Ukrajna ellenőrzése alatt álló területeken. Egy európai tisztviselő azt mondta az AP hírügynökségnek, hogy Oroszország „agresszív lépéseket” fontolgat, például „erőszakos tömegoszlatást, a tiltakozások szervezőinek letartóztatását”, vagy akár nyilvános kivégzéseket.