Amerikai műholdképek szerint egy 64 km hosszú orosz járműoszlop tart Kijev felé
Keddre virradóra is folytatta az orosz hadsereg a főváros, Kijev és a keleti Harkiv ostromát. Harkivban az orosz katonák felrobbantottak több transzformátort, emiatt áramkimaradás és vízhiány keletkezett sok lakásban - közölte Ihor Terehov polgármester.
Napközben az orosz erők Grad típusú rakéta-sorozatvetőkkel lőtték a várost, már akkor többtucatnyi civil meghalt és több száz megsebesült. Ukrán jelentések szerint a déli Herszon város ostroma is elkezdődött, az oroszbarát szakadárok elfoglalták Nyikolajevka várost a donyecki régióban.
Amerikai műholdképek szerint egy 64 kilométer hosszú orosz katonai konvoj halad Kijev felé észak felől, emellett támadásra készülő szárazföldi erőket és támadó helikoptereket is láttak a műholdképeken Fehéroroszország déli részén.
Segítséget ajánlott Buda ikonikus szállodája
Száz férőhelyet ajánlott fel az ukrajnai menekülteknek a Budapest Körszálló. A működtető cég ötven szobát ajánl fel két hónapra, de akár hosszabb ideig, a háború végéig is igénybe vehetik azokat a menekültek – derül ki Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár videójából.
Mint mondta, két budai polgármester, a Hegyvidéket irányító fideszes Pokorni Zoltán és a II. kerületet vezető szocialista Őrsi Gergely is felajánlotta az önkormányzati üdülőket és táborokat a menekültek elszállásolására.
Franciaország szerint a szankcióktól összeomlik az orosz gazdaság
Franciaország kedden kijelentette, hogy az ukrajnai invázió miatt Moszkva ellen hozott nyugati szankciók az orosz gazdaság összeomlását okozzák.
"Előidézzük az orosz gazdaság összeomlását" – mondta Bruno Le Maire pénzügyminiszter a Franceinfo műsorszolgáltatónak egy nappal azután, hogy Franciaország, az EU és mások bejelentették, hogy újabb büntetőintézkedéseket vezetnek be Oroszországgal szemben.
A szankciók az Európai Unió és Oroszország erőviszonyának egyensúlyát "teljes mértékben" elmozdítják az EU javára, amely "most döbben rá a saját gazdasági erejére" –mondta.
Az EU hétfőn felvette szankciós feketelistájára a Kremlhez köthető oligarchákat és Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivőjét is.
A kiemelkedő nevek között ott van Putyin közeli szövetségese, Igor Szecsin, a Rosznyeft állami olajóriás vezetője és Nyikolaj Tokarev, a csővezeték-birodalom, a Transnyeft főnöke is.
A Forbes szerint Oroszország 10 leggazdagabb embere közül is rákerültek hárman a listára: Alekszej Mordasov fémmágnás, Aliser Uszmanov iparmágnás, valamint Gennagyij Timcsenko üzletember, Putyin barátja.
Nagy-Britannia elutasítja az ukrajnai repüléstilalmi övezet létrehozását
Nagy-Britannia miniszterelnök-helyettese ismételten visszautasította a NATO felhívását az Ukrajna feletti repüléstilalmi zóna létrehozására, mondván, hogy ez a háború kiszélesítésének veszélyével járna, a szövetséget közvetlen konfliktusba taszítaná az orosz erőkkel.
Dominic Raab kedden a Sky Newsnak azt mondta, hogy Nagy-Britannia ehelyett más országokkal együttműködve a szankciók szigorítása és a konfliktus során elkövetett háborús bűnök kivizsgálása révén próbálja rávenni Vlagyimir Putyin orosz elnököt arra, hogy változtasson az irányvonalán.
„Nem fogunk (repüléstilalmi zónát bevezetni), mert az olyan helyzetbe hozhatna bennünket, hogy a gyakorlatban orosz repülőgépek lelövésével kellene érvényt szereznünk neki” – mondta Raab a Sky-nak adott interjújában.
Előzőleg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra kérte a NATO-t, hogy vezessen be teljes repülési tilalmat az orosz repülőgépek, helikopterek és rakéták számára.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma kedden azt közölte, hogy Oroszországnak nem sikerült megszereznie az uralmat az ukrán égbolt felett, ezért veszteségei csökkentése érdekében éjszakai hadműveletekre kényszerült.
A minisztérium szerint az orosz erők az elmúlt 24 órában „csekély előrehaladást értek el” a főváros, Kijev felé, vélhetően logisztikai nehézségek miatt.