Kína párbeszédet sürgetett az ukrajnai válság rendezése érdekében
Kína párbeszédet sürgetett az ukrajnai válság rendezése érdekében, ugyanakkor nem ítélte el az orosz támadást, ehelyett az Egyesült Államokat és szövetségeseit vádolta a feszültség fokozásával.
Hua Csun-jing kínai külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy „Ukrajna ügye összetett a történelmi háttér miatt (…) amit most látunk, az a komplex tényezők kölcsönhatása”.
Bár a távol-keleti ország nem biztosította támogatásáról Vlagyimir Putyin orosz elnök döntését a katonai beavatkozásról vagy a két kelet-ukrajnai szakadár régió, Donyeck és Luhanszk elismeréséről, Hua tájékoztatása szerint „Kína felszólította a feleket egymás ’legitim biztonsági aggályainak’ tiszteletben tartására”.
„Minden oldalnak a békéért kellene dolgoznia a feszültség fokozása vagy a háború lehetőségének erőltetett reklámozása helyett” – hangsúlyozta a szóvivő. Utóbbival Peking korábban következetesen a Nyugatot vádolta.
„Mit tettek azok a szereplők, akik előszerettel ítéltek el másokat?” – tette fel a kérdést.
Hua emellett helyreigazított egy külföldi újságírót, aki invázióként hivatkozott az orosz katonai akcióra, szerinte ugyanis a kifejezés elfogultságot tükröz.
Kína kijevi nagykövetsége óvatosságra intette az Ukrajnában tartózkodó kínai állampolgárokat, egyebek mellett azt tanácsolva, hogy tegyék ki a kínai zászlót az autójukra. Evakuálásról eddig nem volt szó nyilvánosan.
Eközben a kínai vámhivatal csütörtökön bejelentette, hogy elhárult az akadály az orosz búzaimport jelentős megnövelése elől. Eddig csak bizonyos orosz régiókból lehetett búzát szállítani Kínába, most pedig már az egész országból. A piac megnyitása része annak a megállapodásnak, amelyet Vlagyimir Putyin kötött kínai kollégájával, Hszi Csin-ping elnökkel február 4-én Pekingben.
Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre, és elemzők szerint a hatalmas kínai piac nyújtotta lehetőségek segíthetnek a nyugati szankciók hatásainak csillapításában.
(AP, Reid Standish)
Mi jövünk most? - kérdik a balti államok az Ukrajna elleni támadás után
Az észteket, letteket és litvánokat – különösen azokat, akik elég idősek ahhoz, hogy szovjet hatalom alatt éltek – aggodalommal tölti el Oroszország Ukrajnával szembeni ellenséges viselkedése. Többen attól tartanak, hogy ők lehetnek a következő célpont. A feszültségek felidézik a tömeges deportálások és az elnyomás emlékeit.
„A nagyszüleimet Szibériába küldték. Apámat a KGB üldözte. Most egy szabad és demokratikus országban élek, de úgy tűnik, semmit sem lehet magától értetődőnek venni” – mondta Jaunius Kazlauskas 50 éves tanár Vilniusban, Litvánia fővárosában. A teljes cikket itt olvashatja.
Reakciók az Ukrajna elleni támadásra
Az alábbiakban összefoglaljuk a világ vezetőinek és másoknak az Ukrajna elleni orosz támadásra adott reakcióit:
DMITRO KULEBA UKRÁN KÜLMINISZTER:
"Putyin éppen most indított teljes körű inváziót Ukrajna ellen. A békés ukrán városokat légi csapások sújtják. Ez az erőszak háborúja. Ukrajna megvédi magát és győzni fog. A világ megállíthatja és meg is kell állítania Putyint. Itt az idő, hogy cselekedjünk. "
JOE BIDEN, AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK ELNÖKE
"Putyin elnök a szándékos háborút választotta, amely katasztrofális veszteséget fog okozni emberi életekben és emberi szenvedésben. Egyedül Oroszország a felelős azért a halálért és pusztításért, amit ez a támadás okoz, az Egyesült Államok, szövetségesei és partnerei pedig egységesen és határozottan fognak reagálni. A világ felelősségre fogja vonni Oroszországot.”
URSULA VON DER LEYEN, AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG ELNÖKE:
"Putyin elnök felelős azért, hogy visszahozta a háborút Európába... az orosz gazdaság stratégiai ágazatait célozzuk meg, blokkoljuk hozzáférésüket a kulcsfontosságú technológiákhoz és piacokhoz. Meggyengítjük Oroszország gazdasági alapját és képességét a korszerűsítésre."
EMMANUEL MACRON FRANCIA ELNÖK
"Franciaország határozottan elítéli Oroszország döntését, hogy háborúba kezd Ukrajnával. Oroszországnak azonnal le kell állnia hadműveleteivel."
BORIS JOHNSON BRIT MINISZTERELNÖK
"Putyin elnök a vérontás és a pusztítás útját választotta azzal, hogy megindította ezt a nem kiprovokált támadást Ukrajna ellen."
JENS STOLTENBERG NATO-FŐTITKÁR
„Ez a nemzetközi jog súlyos megsértése, és komoly fenyegetést jelent az euro-atlanti biztonságra… Ukrajna népe mellett állunk ebben a szörnyű időben. A NATO minden tőle telhetőt megtesz, hogy megvédje és oltalmazza valamennyi szövetségesét.”
ANDRZEJ DUDA LENGYEL ELNÖK:
"A hadműveletek leállítására és Ukrajna békén hagyására szólítok fel. Mindent megteszek annak érdekében, hogy ami Ukrajnában történik, azt a lehető leghamarabb meg lehessen állítani."
(Reuters, AFP, AP)
Reggeli felvételeken látható, amint orosz robotrepülőgép csapódik a nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszk repülőterébe, illetve hogy más városokban is légitámadásokat hajtottak végre.