Elfoglalták az oroszok Herszont
A Reuters hírügynökség az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva jelentette, hogy az orosz fegyveres erők elfoglalták a dél-ukrajnai Herszon városát. A mintegy háromszázezer lakosú település az első nagyobb város, amit elfoglaltak az orosz erők, bevétele stratégiailag fontos lépés Odessza felé.
A közösségi médiában megjelent felvételeken azt látni, hogy katonai járművek sorakoznak Herszon központjában.
A legnagyobb hajós vállalatok leállították oroszországi szállításaikat
A világ három legnagyobb konténerszállító vállalata, a Maersk, az MSC és a CMA CGM közölte, felfüggeszti a nem alapvető fontosságú oroszországi szállításait, ezzel is erősítve a Moszkvát sújtó gazdasági szankciókat az ukrajnai háború miatt.
A három cég közül a legnagyobb, a dán Maersk azt mondta, hogy az Oroszországba irányuló és onnan induló új szállításokat „átmenetileg felfüggesztik, kivéve az élelmiszereket, valamint az egészségügyi és humanitárius ellátást.”
Közben Nagy-Britannia és Kanada lezárta kikötőit az orosz hajók előtt. London megtiltotta, hogy orosz érdekeltségű hajó belépjen kikötőibe, míg Ottawa közölte, hogy tiltás az orosz halászhajókra is vonatkozik.
Grant Shapps brit közlekedési miniszter más országokat is arra biztatott, hogy tiltsák meg az Oroszországhoz köthető hajóknak a kikötőik használatát.
„Mi lettünk az első ország, amely törvényt fogadott el arról, hogy orosz kapcsolattal rendelkező bármilyen hajó ne léphessen be a brit kikötőkbe” – mondta Shapps a Twitteren.
Omar Alghabra kanadai közlekedési miniszter közölte, a tilalom „jelentős gazdasági hatással lesz azokra az orosz hajókra, amelyek Oroszország tulajdonában vannak, vagy Oroszország zászlója alatt közlekednek”.
Ezek a lépések tovább mélyíthetik Oroszország gazdasági elszigeteltségét, miután Ukrajna megtámadása óta sorra vonulnak ki a nagy nemzetközi cégek az országból.
A folyamat megfékezésére Moszkva közölte, hogy átmenetileg nem engedélyezi külföldi befektetőknek orosz érdekeltségeik eladását. A BP és a Shell olajipari óriáscégek ugyanakkor már elhatározták, hogy feladják oroszországi üzleti tevékenységüket, közben pedig vezető bankok, légitársaságok, autógyártók és más nagy cégek csökkentették oroszországi szállításaikat és megszüntették a partnerségi együttműködéseiket.
Fosztogatásról jelentek meg felvételek az elfoglalt Herszonból
A Twitterre töltöttek fel olyan amatőr videót, amelyen látható, ahogy az orosz katonák elhozzák egy üzletből, amire szükségük van.
Brit védelmi miniszter: Ukrajna megszállása „nagyon nehéz” lesz Oroszország számára
Az Egyesült Királyság védelmi minisztere, Ben Wallace szerint Oroszország „nagy kihívással” néz szembe, amint belép Ukrajna nagyobb városaiba, mert a katonák és a civilek is minden elérhető eszközzel ellenállnak az ellenséges erőknek.
Azt mondja, az volt az oroszok katonai terve, körbezárják a nagyobb városokat és „válogatás nélkül” bombáznak, amelynek hatására a bezárt lakosság reményeik szerint megtörik, ezután pedig elfoglalják azt, ami megmaradt.
Ugyanakkor szerinte Ukrajna mérete és jelentős, 44 milliós lakossága „nagyon megnehezítheti” az orosz megszállást.
„A veszteségek ekkor fognak igazán megugrani” – mondta Ben Wallace a BBC Breakfast-nek, emlékeztetve a csecsenföldi, afganisztáni és iraki tapasztalatokra.
„Egy elsöprő erejű invázió az egy dolog, de megszállni egy 44 milliós országot úgy, hogy a nép azt nem akarja, az egy nagyon más dolog” – fogalmazott a brit védelmi miniszter.
Ben Wallace kizárta annak lehetőségét, hogy a NATO betartassa a repüléstilalmi zónát Ukrajna légterében, mert „háborúhoz vezethet Európa-szerte” bármilyen összecsapás, amely a tiltás orosz megsértése miatt adódna.