Az átcsoportosított orosz csapatok 92%-a már ukrán földön van, mondja a Pentagon tisztje
Putyin elnök az orosz csapatok jelentős átcsoportosítását rendelt el az ukrán határ közelébe az inváziót megelőző hetekben. Az USA védelmi minisztériumának egy magas rangú, névtelenséget kérő tisztviselője szerint ezeknek az erőknek már 92 százaléka átlépte a határt. A Pentagon információi szerint a megszállás első kilenc napjában az orosz erők több mint félezer rakétát lőttek ki ukrajnai célpontokra. Kijevet nem érték el az agresszorok, továbbra is mintegy 25 kilométerre állomásoznak az ukrán fővárostól. Harkiv és Csenyikiv központjától 10 kilométerre vannak a megszállók. Heves harcok vannak Mikolajivnál, Odesszatól észak-keletre. A zaporizzsjai atomerőmű elfoglalása az orosz erők elvakultságát bizonyítja, az amerikai megfigyelések szerint egyelőre nincs jele radioaktív szivárgásnak.
Betiltotta a Facebookot az orosz médiahatóság
A Roszkomnadzor nevű hatóság már több eljárást indított diszkrimináció vádjával a közösségi média platform ellen 2020. októbere óta, amiért az korlátozta a hozzáférést az állami fenntartású Russia Today tévécsatorna anyagaihoz és a Ria Novosztyi állami hírügynökség cikkeihez. Most erre hivatkozva tiltották be a Facebookot.
A Facebook elítéli a döntést. “Hamarosan oroszok milliói fognak rádöbbeni, hogy nem férhetnek hozzá hiteles információkhoz és hogy elnémították a hangjukat” - kommentálta a történteket Nick Clegg, a Facebookot működtető Meta nemzetközi ügyekért felelős alelnöke.
FRISSÍTÉS: pár órával az első döntés után az orosz hatóság korlátozta a Twitter és a YouTube elérését is.
Felfüggesztik a munkát a BBC oroszországi tudósítói
A BBC közölte, hogy ideiglenesen felfüggeszti valamennyi oroszországi újságírójának munkáját, miután az orosz törvényhozás betiltotta az ukrajnai háborúról szóló, a hivatalos irányvonalától eltérő tudósításokat.
Tim Davie, a brit műsorszolgáltató főigazgatója szerint a jogszabály „úgy tűnik, hogy kriminalizálja a független újságírást.” Azt mondta, hogy a vállalat leállítja újságíróinak és támogató személyzetének hírgyűjtő munkáját Oroszországban, „amíg felmérjük ennek a nemkívánatos fejleménynek a teljes következményeit”.
„Munkatársaink biztonsága a legfontosabb, nem vagyunk hajlandóak kitenni őket a büntetőjogi felelősségre vonás kockázatának pusztán azért, mert a munkájukat végzik” – mondta.
Davie elmondta, hogy a BBC orosz nyelvű hírszolgálata a jövőben Oroszországon kívülről fog működni.
Az orosz parlament pénteken egyhangúlag megszavazott egy törvénytervezetet, amely büntethetővé teszi az Oroszország által „hamisnak” tartott hírek szándékos terjesztését. A törvényt Vlagyimir Putyin elnök aláírhatja, és már szombaton hatályba léphet.
Bombázás közepette tartottak esküvőt Kijevben
Miközben Kijev határában időnként robbanások hallatszottak, egy fiatal pár pénteken mégis megtartotta esküvői szertartását.
Dmitro Sibalov és Anna Panasik szégyenlősen, elpirulva mosolygott az anyakönyvi hivatalban, ahol összeházasodtak. A nap kísértetiesen hasonlított arra a napra, amikor 2015-ben Donyeckben egymásba szerettek a szakadárok és az ukrán erők közötti harcok közepette – ez volt a mostani, országok közti háború előzménye.
"2022 van, és a helyzet nem változott. Félelmetes belegondolni, mi lesz, amikor a gyermekeink megszületnek" – mondta Sibalov.
Március 2-án egy másik kijevi esküvőről is beszámoltak a Twitteren: