NATO-főtitkár: Ha Finnország és Svédország csatlakozni szeretne, szívesen fogadnánk őket
A NATO-szövetségesek szívesen látnák Finnországot és Svédországot a szövetségben, ha a csatlakozás mellett döntenének, de minden ilyen lépés a két nemzet dolga – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedden.
„Természetesen ez az ő döntésük, de ha jelentkeznek, akkor arra számítok, hogy a harminc szövetséges szívesen fogadja majd őket” – mondta Stoltenberg egy sajtótájékoztatón.
Közölte: a NATO valószínűleg megtalálja a módját, hogy „megválaszolja az esetleges aggodalmaikat az átmeneti időszakkal kapcsolatban, amely a kérelmezés benyújtásától az utolsó szövetséges ratifikációjáig tart”, utalva egy esetleges orosz válaszlépésre, mielőtt a két ország teljesen a NATO védelme alá kerülne.
Az EU tilalmat javasol az orosz szén importjára
Az Európai Unió végrehajtó testülete az oroszországi szén importjának betiltását javasolja – ez lenne az első olyan szankció, amely az ország jövedelmező energiaiparát célozza meg az ukrajnai háború miatt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden kijelentette, hogy az EU-nak fokoznia kell a nyomást Vlagyimir Putyin orosz elnökre a Kijev környékén elkövetett „borzalmas bűncselekmények” után.
Von der Leyen azt mondta, hogy a szénimport tilalma évi 4 milliárd eurót jelent. Hozzátette: az EU már megkezdte a további szankciók kidolgozását, beleértve az olajimportot is.
Von der Leyen a földgázt nem említette.
Nehezebb lenne konszenzust biztosítani a 27 EU-tagállam között, ha célba vennék a villamosenergia-termelésre, a lakások fűtésére és az energiaiparban használt gázt.
Zelenszkij szerint „nincs más választás”, mint tárgyalni Oroszországgal, közben egyre nő a felháborodás Bucsa miatt
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint „nincs más választás”, mint tárgyalni Oroszországgal a háború befejezéséről, még akkor is, ha ezt nehéz megtenni, mert az arra utaló jelek szerint az orosz haderő atrocitásokat követhetett el civilek ellen, amelyeket széles körben elítéltek, és nyomozást követeltek háborús bűnök vizsgálatára.
Zelenszkij egy ukrán újságíróknak adott interjúban, amelyet kedden mutatott be az állami televízió „megbocsáthatatlannak” nevezte a Bucsa városában történteket, és azt mondta: „mindannyian, velem együtt, még a tárgyalások lehetőségét is kihívásnak tekintjük.”
„A kihívás belső, mindenkinek a saját, emberi kihívása. Azután, amikor összeszedted magad, és meg kell tenned, akkor azt hiszem, nincs más választásunk” – tette hozzá.
Zelenszkij kedden videokapcsolaton keresztül beszél majd az ENSZ-ben.
Az interjú egy nappal azután készült, hogy Zelenszkij elutazott a főváros melletti Bucsa városába, ahol ukrán tisztviselők szerint civilek holttestét találták meg, többüket az utcán, udvarukban, otthonukban lőtték le.
Csaknem 700 millió eurós segélyt kap Moldova
Az adományozók, köztük Németország, Franciaország és Románia, megállapodtak abban, hogy 695 millió eurós segélyt nyújtanak Moldovának, amely több mint 100 ezer ukrán menekültet fogadott be – mondta Annalena Baerbock német külügyminiszter a keddi adományozói konferencián.
„Moldova ellenállását pénzügyi oldalon is megerősítjük” – mondta újságíróknak. „Ebből a célból ma megállapodtunk abban, hogy 695 millió euró értékben kölcsönökkel, költségvetési támogatással és egyéb pénzügyi segítséggel támogatjuk Moldovát” – tette hozzá a német külügyminiszter.