Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Pletser Tamás: A Európába szállított orosz gáz piaca már kellhet az amerikaiaknak


Donald Trump első napja igazán tevékenyre sikerült új elnökként, mert aláírt nagyjából százhúsz elnöki rendeletet és kiosztott jó fél tucat erős mondást – a világ számára értelmezési feladatként. Ami az energetikát illeti: jelezte, hogy felszabadítja a kötöttségek alól, feltéve, hogy nem zöldenergia. Bejelentette, hogy véget vet a szél és az elektromos autók babusgatásának, helyettük a fosszilis energiahordozókat hozza helyzetbe; az Egyesült Államok új aranykorát fogja megteremteni a világot elárasztó olcsó amerikai gáz és olaj. Az ígéretekkel akadnak problémák, és a nagy képet is érdemes tisztábban látni. Ebben volt válaszaival a segítségünkre Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.

A beszélgetésről készült videópodcastot itt tudja megnézni:

Ha inkább csak meghallgatná a beszélgetést, ide kattintson:

Pletser Tamás: A Európába szállított orosz gáz piaca már kellhet az amerikaiaknak
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:26:42 0:00

Öt fontos gondolat a beszélgetésből:

  • Pletser Tamást az új amerikai elnök által bejelentett fosszilis energiahordozók felszabadítása helyett leginkább az lepte meg, hogy az elnöki rendeletekben a villamosenergia-hálózat fejlesztése is kiemelt projektként bukkant fel. Ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy az Amerikai Egyesült Államokban jellemzően magánkézben vannak e hálózatok, és hogy a különböző szövetségi államokban nagyon különböző gazdasági összetételű cégek végzik ezt a munkát, amiből az következik, hogy nagyon nehéz ez ügyben az egész országra érvényes, közös nevezőt találni. Az energiapiaci elemző szerint azonban ha a mesterséges intelligencia (AI) felől közelítjük meg a kérdést, akkor látható, hogy az AI-szektorban elinduló globális versengésben az amerikai hegemónia AI-beruházásokat, azok pedig erőműveket és a hálózati kapacitások bővítését igénylik.
  • „Nem látom, hogy az elnök hogy tudja majd a magánszereplőket rávenni arra, hogy lényegesen olcsóbban adják a terméküket” – fogalmazott annak kapcsán, hogy az olcsóbbá tett gáz és olaj jelentené a beharangozott új amerikai aranykor gazdasági alapját. Akkor lesz olcsóbb a gáz és az olaj, ha a világban recesszió van – magyarázta az elemző, hozzátéve: ez azonban Amerikának sem tenne jót.
  • A világ számára beígért amerikai LNG-, illetve földgázexpanzióról úgy vélekedett, hogy drámai hatással lehet Európára. 2026 elejétől néhány év alatt a jelenleg elérhető mennyiségnél akár ötven százalékkal több válik majd elérhetővé. Pletser Tamás szerint ez nem csak az orosz LNG európai piacra kerülését, de a jelenleg már csupán évi harmincmilliárd köbméteres csővezetékes orosz gázszállítás végét is jelentheti, ami a magyar–orosz gázkapcsolatok újragondolását hozhatja.
  • Az első Trump-elnökség alatti jelmondat, a „Trump Digs Coal” a szénipar megerősítését ígérte, de végül egyetlen bányásznak sem tudott munkahelyet teremteni. Az új szólam, a „Drill, Baby, Drill!” is repedezik, mert sem az olaj-, sem a gázipar nem örül az elnöki elképzelések hallatán. Pletser Tamás szerint célravezető lehet, hogy Trump meghirdette a technológiák közötti szabad versenyt, ami elsősorban a földgáz szerepének és piaci helyzetének megerősödését fogja előidézni.
  • Pletser Tamás szerint az, hogy a techóriások felsorakoztak Trump mögött, és hogy az energiatermelési szektorban vehemens befektetőként jelentek meg (befektetőként atomerőmű-építés előkészítésében, földgázerőművek építésében, de a zöldenergia-kapacitások bővítésében is fontos szereplőként), azt jelzi, hogy Amerika következő korszaka jellemzően az AI-ról és az azt kiszolgálni képes energiaszektor biztosításáról szól majd.
  • 16x9 Image

    Szabó M. István

    Szabó M. István a Szabad Európa budapesti szerkesztőségének külsős újságírója. Szakmai díjakat nyert az Élet és Irodalom és a Magyar Narancs munkatársaként. 2011-től dolgozott a hvg.hu, a HVG, majd a Napi.hu újságírójaként; egyetemen is oktat.

XS
SM
MD
LG