Az orosz médiaszabályozó hatóság, a Roszkomnadzor logója tükröződik egy YouTube-oldalon
A digitális kommunikációt felügyelő orosz miniszter szerint a kormány nem tervezi a YouTube videómegosztó platform bezárását, még ha ezzel fenyegetőzött is, amiért az anyavállalat Alphabet Inc. nem törölte a Moszkva által törvénytelennek ítélt tartalmakat.
Makszut Sadajev, a digitális fejlesztésért, kommunikációért és médiáért felelős miniszter május 17-én Moszkvában egy oktatási rendezvényen kijelentette: „Oroszországnak a globális hálózat részének kell maradnia”, bár „meg kell tanulnia szűrni az információkat” az interneten.
„Nem tervezzük a YouTube betiltását. Először is amikor korlátozunk valamit, akkor világosan meg kell értenünk, hogy a felhasználóink nem szenvedhetnek tőle (…) A betiltás szélsőséges lépés, és értelmezésem szerint csak akkor lehetséges, ha van versenyképes alternatíva” – mondta.
A múlt hónapban az orosz médiahatóság, a Roszkomnadzor nyíltan megvádolta a YouTube-ot azzal, hogy álhíreket terjesztOroszország ukrajnai inváziójáról.
Márciusban a Roszkomnadzor azt követelte, hogy az Alphabet állítsa le YouTube-platformján az olyan videók terjesztését, amelyek szerinte „orosz állampolgárokat fenyegetnek”.
Sadajev azt mondta, Oroszországnak „korlátokat kell kiépítenie, hogy elkerülje az internetezőkre nehezedő túl nagy nyomást”.
Néhány nappal azután, hogy Oroszország február 24-én megindította ukrajnai invázióját, a Roszkomnadzor országszerte arra utasította a médiát, hogy csak akkor tegyen közzé információkat az ukrajnai háborúról, ha hivatalos forrásból kapja.
Azt is megtiltotta, hogy több nyugati országhoz hasonlóan az Ukrajna elleni igazságtalan és indokolatlan támadásról, invázióról vagy háborúról ejtsenek szót, ehelyett ragaszkodik hozzá, hogy különleges katonai műveletről beszéljenek.
Az elmúlt egy év során Oroszország szigorúbb ellenőrzés alá vonta az ellenzéki hangokat, kierőszakolta a legtöbb független médium bezárását és korlátozta az információ szabad áramlását.
Március 4-én a Roszkomnadzor blokkolta a Facebookot, azt állítva, hogy a világ legnagyobb közösségimédia-platformja diszkriminálja az olyan orosz médiumokat és információs forrásokat, mint az RT, a RIA Novosztyi és a Szputnyik.
Egy nappal később Vlagyimir Putyin elnök aláírta azt a törvényt, amely hosszú börtönbüntetést ír elő az orosz hadműveletekkel kapcsolatos „szándékosan hamis információk” terjesztéséért, mert a Kreml ellenőrizni kívánja ukrajnai háborúja narratíváját.
A törvény tíz évig terjedő szabadságvesztéssel sújtja a szabálysértőket, az orosz hadseregről szóló, „súlyos következményekkel járó,szándékosan hamis információk” terjesztéséért pedig 15 év börtön is járhat.
Emellett a jogszabály törvénytelenné teszi „az orosz csapatok Oroszország érdekeinek védelmében történő felhasználása elleni felhívást” vagy „az ilyen felhasználás lejáratását” három évig terjedő börtönbüntetéssel. Ugyanez vonatkozik az Oroszország elleni szankciókra felhívásokra is.
A Szabad Európa/Szabadság Rádió, a BBC és más független médiumok több webhelyét blokkolta az orosz szabályozó hatóság, azt állítva, hogy tévesen tudósítottak.
Csendes pillanatok Odesszában: sorsára vár a stratégiai fontosságú kikötőváros
1/12Rák, macska és horgászok a Fekete-tenger partján, Odesszában május 12-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
2/12Istentiszteleten vesznek részt ortodox keresztények a Szent Mihály-kolostornál május 15-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
3/12A 93 éves Anna Loboda énekel a Szent Mihály-kolostorban. A nő Donyeckből menekült el, ahol szintén kórustag volt
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
4/12Egy nő öntözi a virágokat a kolostorban
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
5/12Ukrán zászlóval biciklizik egy férfi az Odesszát Mikolajivval összekötő úton május 14-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
6/12Élet a fekete-tengeri jachtklubban, ahonnan a jachtok most nem hagyhatják el a kikötőt a háború és az aknaveszély miatt
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
7/12Az ukrán haditengerészet és az odesszai operaház zenészei adnak közös koncertet a mariupoli védők tiszteletére május 15-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
8/12Napozók a kikötőben május 15-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
9/12Fejesugrás a tengerbe
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
10/12Delfin mellett úszik egy férfi a tengerben Odesszánál
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
11/12Egy fegyveres ukrán katona sétál a kikötőben május 15-én
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
12/12Séta a parton egy orosz rakétatámadásban összedőlt szálloda mellett
Miközben dúlnak a harcok Donbászban, a fekete-tengeri kikötővárosban, az Odesszában élők próbálják élni megszokott életüket, már amennyire ez most lehetséges. A települést rakétákkal támadták az orosz csapatok, de eddig elkerülték a hevesebb összecsapások.
Previous slide
Next slide
Készült a TASZSZ és az Interfax jelentéseinek felhasználásával.