A halálos áldozatok ismét főként idősek és krónikus betegek voltak, velük együtt az elhunytak száma 1535 főre emelkedett a járvány miatt létrehozott kormányzati portál adatai szerint.
Az elmúlt 24 órában 2079 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ez a harmadik legmagasabb érték a napi esetszámoknál. Velük együtt 63 642 főre nőtt a Magyarországon beazonosított fertőzöttek száma, 16 646-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 45 461 fő.
Az aktív fertőzöttek 27 %-a, az elhunytak 35%-a, a gyógyultak 29%-a budapesti. 2891 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 243-an vannak lélegeztetőgépen.
Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (17 781) és Pest megyében (7971) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (3912), Borsod-Abaúj-Zemplén (4014), Szabolcs-Szatmár-Bereg (3322), Hajdú-Bihar megye (3082) és Csongrád-Csanád megye (2794). A fertőzésben legkevésbé érintett megye továbbra is Tolna (638).
Az oktatási intézmények az őszi szünet miatt zárva vannak, közben fertőtlenítő nagytakarítást végeznek az épületekben. Jelenleg 70 óvodában van rendkívüli szünet.
Mint arról a Szabad Európa is beszámolt, a magyar parlament hétfőn megszavazta, hogy szigorítsák a hatósági házi karantén megszegéséért járó büntetést, amelynek a felső határa 150 ezer forint lett, és egy nap alatt többször is bírságolható az, aki karanténra kötelezett, de a rendőr nem találja otthon az ellenőrzéskor.
Az Egyesült Államok a listavezető
Ami a nemzetközi járványhelyzetet illeti, elérte a 43,5 milliót a világszerte nyilvántartott fertőzöttek száma. A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint kedd reggeli adatai szerint egészen pontosan 43 483 973 ember fertőződött meg koronavírussal, a halálos áldozatok száma 1 159 397, a gyógyultaké pedig 29 199 046.
Továbbra is az Egyesült Államok a járványtól leginkább érintett ország, majd a fertőzöttek és a halálos áldozatok számát tekintve India, Brazília, Oroszország, Franciaország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Németország és Argentína a sorrend.
Európa bezárkózik
Szinte valamennyi európai ország szigorított a járvány miatt elrendelt intézkedéseken. Csehországban életbe lépett az éjszakai kijárási tilalom, este kilenc órától reggel ötig a csehek bizonyos meghatározott kivételekkel - a munkahelyre utazás vagy egészségügyi probléma - nem hagyhatják el lakhelyüket. A szigorítás november 3-ig, a jelenlegi szükségállapot lejártáig bizonyosan érvényben marad.
Olaszországban hétfő este tüntetések és zavargások voltak az újabb szigorítások miatt. Torinóban, Milánóban, Nápolyban is az utcára mentek az emberek, főként a járvány miatt padlóra került ágazatok, így a vendéglátásban dolgozók, a nápolyi vendéglősök koporsóval vonultak, de voltak családok is, amelyek az oktatás leállítása ellen tiltakoztak.
Szigorításokat vezettek be Spanyolországban, ahol tartományi szinten próbálják szabályozni a ki- és beléptetést. Máltán bezárták a bárokat,
Kezd belefáradni a világ a járványba
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője ismét a pandémiás fáradtságra hívta fel a figyelmet. Tedros Adhanom Ghebreyesus azt mondta, hogy az emberek egyre nehezebben viselik a járvány miatti szigorításokat, a bezártságot, de ennek ellenére nem lehet feladni ezeket az intézkedéseket, követni kell a szakemberek tanácsait és nem szabad átpolitizálni a járványhelyzetet.