Szjarhej Cihanouszkij, akit a múlt hónapban engedtek szabadon öt év börtön után Belaruszban, azt mondta a Szabad Európának, hogy továbbra is küzd Alekszandr Lukasenka uralma ellen és a rács mögött maradt politikai foglyok elengedéséért.
Szjarhej Cihanouszkij belarusz ellenzéki vezető harca Alekszandr Lukasenka elnyomó uralma ellen hirtelen szakadt félbe öt évvel ezelőtt, amikor letartóztatták, miután bejelentette: a 2020. augusztusi választásokon a tekintélyelvű vezető kihívója lesz.
A végül 18 év börtönre ítélt, és gyakran magánzárkában tartott Cihanouszkijt az állam annak a komoly leszámolási hullámnak a részeként hallgattatta el, amellyel a tömeges tiltakozásokra válaszolt. Ezek azután robbantak ki, hogy Lukasenka azt állította: elsöprő győzelmet aratott a választáson, amelyről belarusz emberek milliói gondolják úgy, hogy elcsalták.
„Csaknem három évig teljes elszigeteltségben éltem” - mondta a Szabad Európának július 9-én adott interjújában Cihanouszkij, akit a múlt hónapban engedtek ki amerikai közbejárásra 14 fogolytársával együtt. „Semmi telefon, semmi levél, semmi ügyvédi látogatás. Semmi. Megpróbáltak kiradírozni.”
Most az országon kívül van a kormány más neves ellenfeleihez, így a feleségéhez, Szvjatlana Cihanouszkajához hasonlóan, aki végül elindult helyette 2020-ban, most pedig külföldről vezeti a belarusz ellenzéket. Cihanouszkij azt ígéri, hogy tovább küzd Lukasenka elmozdításáért és a még rács mögött lévő politikai foglyok szabadon bocsátásáért.
„Cselekednünk kell. Ha most szünetet tartunk, a rezsim nyer” – mondta Cihanouszkij a Szabad Európának a Vilniusban készült interjúban, hozzátéve: azt tanácsolták neki, hogy fél évig csak a felépélülésére koncentráljon, de ő úgy döntött, hogy nem fogadja ezt meg. „Ha most abbahagyom, semmi sem fog változni. Kérek 100 napot. Utána ítéljetek meg. Ígérem, lesznek eredmények.”
2020 előtt Cikhanouszkijt leginkább az Egy ország életünk végéig című, népszerű YouTube-csatorna szókimondó műsorvezetőjeként ismerték, aki beutazta Belaruszt és bizonyítékokat gyűjtött a korrupcióról, beszámolt a szegénységről és arról, hogy a hatalom magára hagyta a vidéki közösségeket.
Szókimondó stílusán túl az különbözteti meg a 9,1 milliós ország többi ellenzéki szereplőjétől, hogy képes támogatókat mozgósítani Belaruszban, ahol Lukasenka - akit Cihanouszkij olyan „csótánynak” nevezett, akit el kell taposni – 1994 óta van hatalmon.
Politikai ambíciói és retorikája révén egyenes út vezetett ahhoz, hogy Lukasenka célkeresztjébe kerüljön. 2020 májusában, miután bejelentette, hogy elindul az elnökválasztáson, Cihanouszkijt letartóztatták egy kampányesemény során az ország nyugati részén fekvő Hrodnában.
Felesége lépett a helyére az elnökválasztáson, az ő vezetésével példátlan kihívással kellett Lukasenkának szembenéznie. Jóllehet Lukasenka azt állította, hogy akkor augusztusban a szavazatok 81 százalékát kapta, sokan úgy gondolják, hogy Cihanouszkaja volt a tényleges győztes.
Ennek eredményeként Cihanouszkij most azt mondja: azt szereti, ha "first gentleman"-nek nevezik, és elutasítja az olyan címkéket, mint a volt politikai fogoly vagy az ex-blogger.
„Nem szeretem azt a szót, hogy egykori. A veszteség hangulata lengi át. Úgy gondolom, hogy Belarusz first gentleman-je a helyes, amikor rólam van szó, mert teljes mértékben támogatom a feleségemet” – mondja. „Végtelenül hálás vagyok neki a kiszabadításomhoz nyújtott segítségéért. Támogatása, hite és szeretete nélkül a belarusz emberek és a diplomaták erőfeszítései nem lettek volna elegendőek. Sikerült összekötnie a pontokat, és megmutatta másoknak, hogyan kell küzdeni.”
Mint mondja, önmagát és a feleségét egymást kiegészítő erőknek tekinti, és tanácsaival nem fog beleavatkozni Cihanouszkaja csapatának dolgába.
Világossá tette azonban, hogy nem áll szándékában háttérbe vonulni.
„Az én helyzetemben lehetetlen kimaradni a politikából. Minden lépésemet politikainak tekintik. A belarusz emberek várnak tőlem valamit, és nagyon is figyelnek” – mondta Cihanouszkij.
„A börtön nem tört meg. A tűz most még jobban ég bennem” – tette hozzá.
Ehhez kapcsolódóan: „Gonosz Szasa” – egy belarusz standupos száműzetésben
Az újonnan szabadult egykori fogoly lelkesedését szembe állította a száműzetésben élő belarusz ellenzékiek szerinte megcsappant lelkesedésével. Az utóbbiak, mint mondta, nap mint nap kihívásokkal voltak kénytelenek megküzdeni az ellenzéket felvillanyozó vitatott választás utáni öt évben.
„A szabadlábon töltött utolsó napjaimon 2020-ban az emberek órákon át álltak sorba, hogy petíciókat írjanak alá. Úgy éreztem, szárnyaim nőttek" - mondta. "Most is ezzel az energiával és elszántsággal jöttem ki, de azt látom, hogy külföldön sok belarusz elfáradt. Öt évig csak a túlélésre koncentráltak, több állást vállaltak. Megértem ezt, de nekünk, akik kijövünk a börtönből, fájdalmas azt érezni, hogy kihunyt a tűz.”
Első lépései egyikeként röviddel június 21-i kiszabadulása után arra kérte a támogatóit, hogy adakozzanak egy olyan alapnak, amely a volt politikai foglyokat és a száműzött belarusz embereket támogatja. Cihanouszkij 200 000 euró összegyűjtésében reménykedett, de a kérése bírálatokhoz és elkeserítő eredményhez vezetett.
Hangsúlyozta, hogy a felhívása nem csak a pénzről szól.
„Amikor valakit kiengednek, nem csak pénzre van szüksége. Emberekre is, hogy megfogják a kezét, hogy ott legyenek minden nap, amíg nem tud egyedül megállni a lábán. Szerencsés vagyok, hogy nekem itt van Szvjatlana és a csapata. De még én is gyakran érzem magamat egyedül.”
A kezdeti kudarc után, mondja Cihanouszkij, az adományok száma nő, és ami még fontosabb, több száz önkéntes csatlakozott az ügyéhez.
Feltörekvő mozgalmát „várakozáson felül sikeresnek” minősítette, mondván, hogy Európa és az Egyesült Államok – sőt Szingapúr – belarusz közösségeiből mintegy 450 ember csatlakozott hozzá.
„Ez több mint kétszer akkora, mint a 2020-as csapatom volt. És nem csak támogatók, hanem cselekvésre kész emberek” – mondja.
Cihanouszkij támogató központokat hozna létre Litvániában és Lengyelországban a száműzött belaruszoknak, hogy munkát és lakhatást segítsen találni.
„Nem kötődök Szvjatlana irodájához. Ez az én kezdeményezésem. Szívem mélyén még mindig üzletember vagyok. Látok problémákat, és szeretném orvosolni őket” – mondja.
Ehhez kapcsolódóan: Magyarország fúrta meg a közös EU-s elítélő nyilatkozatot az elcsalt belarusz elnökválasztásról
Az első jelentős kezdeményezésével kapcsolatban szűkszavú, de utalt rá, hogy a politikai aktivizmust és a diaszpóra támogatását egyesítené benne.
Vannak, akik populistának nevezik Cihanouszkijt és az országot 30 éve vaskézzel irányító Lukasenka fiatal változatának tartják őt. Cihanouszkij határozottan visszautasítja ezt az összehasonlítást, miközben az őszinteség és a tisztesség iránti elkötelezettségét hangsúlyozza.
„Én nem hazudok. Lukasenka meghatározó tulajdonsága a hazugságra való képessége. Én közvetlenül és nyíltan beszélek, még akkor is, ha az emberek úgy gondolják, hogy diplomatikusabbnak kellene lennem. Ez éppen az ellenkezője annak, ami őt jellemzi.”
Cihanouszkij, aki odaadó kereszténynek vallja magát, azt mondja: megbocsátott azoknak, akik bebörtönözték, de továbbra is úgy gondolja, hogy igazságot kell szolgáltatni.
„A megbocsátás nem törli el a bűnöket. Lukasenkának bíróság elé kell állnia."
Cihanouszkij szerint a küzdelem egy demokratikus Belaruszért hosszú és kihívásokkal teli lesz. Ő továbbra is szorgalmazza új szankciók bevezetését, és aktívan együttműködik az európai diplomatákkal annak megvitatásában, hogyan lehet nyomást gyakorolni Minszkre a még börtönben lévő politikai foglyok szabadon bocsátása érdekében.
A kérdésre, hogy mi hiányzott neki a legjobban a börtönben, azt válaszolja: „arról álmodtam, hogy ülök a tűznél, szalonnát sütök hagymával... kiskutyát tartok a karomban... igazi kávét iszom”.
„A szabadságnak kávéíze van” – mondja mosolyogva.
Ehhez kapcsolódva: Felidézte a belarusz börtönben elszenvedett megpróbáltatásokat a Szabad Európa volt tudósítója