Magyarországra látogatott a kínai védelmi miniszter, mindössze pár nappal azt követően, hogy az Európai Unió a magyar kormány bírálatai ellenére szankciókat fogadott el kínai tisztségviselők ellen az ujgurokkal szembeni tömeges jogsértések miatt.
Vej Feng-ho érkezéséről a magyar kormány egyelőre nem adott semmilyen nyilvános tájékoztatást. A Magyar Távirati Iroda több képet közzétett Vej Feng-ho és Áder János köztársasági elnök találkozójáról, de cikket ebben a témában egyelőre nem közöltek.
A látogatást az EU-s szankciók mellett az is megelőzte, hogy az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hétfőn újabb kínai koronavírus-vakcinát engedélyezett anélkül, hogy megvárta volna az Európai Gyógyszerhatóság (EMA) vizsgálatát.
A CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna csütörtök reggel arról számolt be, hogy a tárcavezető előző nap találkozott Áder János köztársasági elnökkel, Semjén Zsolt kormányfő-helyettessel és Benkő Tibor honvédelmi miniszterrel.
A magyar kormány nem válaszolt a Reuters hírügynökség kérdéseire az üggyel kapcsolatban.
Az Európai Unió hétfőn szankciókat rendelt el négy kínai tisztségviselő ellen a muszlim ujgur kisebbség tagjaival szembeni tömeges jogsértések miatt, mire Peking ellenintézkedéseket jelentett be. A korlátozásokat mind a huszonhét tagállam jóváhagyta, de a brüsszeli tanácsülésen részt vevő Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter „értelmetlennek és károsnak” nevezte azokat.
Szerencsétlen időzítés?
Egy névtelenül nyilatkozó magyar Kína-szakértő azt mondta a Reutersnek, hogy Vej útjának célja valószínűleg magyar kollégája korábbi kínai látogatásának viszonzása volt.
„Az új kínai oltóanyag is köthető a hadsereghez. A látogatás időzítése meglehetősen szerencsétlen, azonban ezeknek az utaknak a megszervezése hónapokat vesz igénybe, így valószínűleg nem egyfajta demonstrációnak szánták az EU-s korlátozásokkal szemben” – mutatott rá.
„Az ügy ugyanakkor segít kontextusba helyezni Szijjártó szankciókkal kapcsolatos bírálatát” – tette hozzá.
A jogvédő szervezetek szerint legalább egymillió embert zártak átnevelőtáborba a délnyugat-kínai Hszincsiang tartományban, ahol beszámolók szerint a hatóságok kényszermunkának és erőszakos sterilizációnak vetik alá a muszlim kisebbségek tagjait.