Megszavazta az Országgyűlés az állami beruházásokról szóló törvényjavaslatot, amelynek értelmében állami építési beruházásnak minősül minden olyan beruházás, amelynek előkészítése és/vagy megvalósítása legalább ötven százalékban állami vagy európai uniós forrásból történik.
A Telex beszámolója szerint az Országgyűlés 133 igennel, 38 nemmel, 13 tartózkodás mellett szavazta meg a Lázár János építési miniszter által jegyzett törvényjavaslatot, amelynek korábbi változatát már július 4-én elfogadta a parlament, de Novák Katalin köztársasági elnök az Alkotmánybíróságnak továbbította, és a testület Alaptörvény-ellenesnek minősítve megsemmisítette.
A most elfogadott törvényjavaslat értelmében a hatálybalépéstől kezdve állami építési beruházásnak minősül minden olyan beruházás, amelynek előkészítése és/vagy megvalósítása legalább ötven százalékban központi költségvetési (azaz hazai állami költségvetési) vagy európai uniós forrásból történik.
Ehhez kapcsolódóan: Hatalmas, „létfontosságú katonai beruházásra” készül a kormány Budapest belvárosában az ukrán háborúra hivatkozva
Ennek megfelelően idesorolódik minden olyan korábbi önkormányzati fejlesztés, amelyhez jelentős állami vagy európai uniós forrást vesznek igénybe, ezek a jogszabálytervezet alapján állami beruházássá válnak – emlékeztet a cikk.
Vitézy Dávid egy korábbi véleménycikkében arról értekezett a Telex oldalán, hogy a beruházási törvénnyel Lázár János elviszi az önkormányzatok fejlesztéseit, és „csak politikai alkuk révén, a mindenkori miniszter jóindulatából kaphatja vissza egy város megválasztott vezetése a saját fejlesztési feladatainak irányítását, menedzsmentjét – legyen az akár Budapest főpolgármestere vagy Debrecen polgármestere”.
Lázár János, aki a 2022-es választások után lett építési miniszter, már kinevezésekor beszélt arról, hogy megváltoztatják a közbeszerzések és a beruházások rendszerét, azok csúcsán az építési miniszter áll majd.