Tíz éve, a G-napon és egy éve, a kegyelmi botrány kirobbanásakor is fideszes belső ember okozott politikai válságot a Fidesznek, ugyanakkor a környezet nagyon más; Simicska Lajos idején gazdasági fellendülés volt, most meg gazdasági válság van – mondja Lakner Zoltán politológus. Az Elemző legújabb adásában Rákosrendezőről, guruló hrivnyáról és az emberek hétköznapjaitól elszakadt miniszterelnökről beszélgettünk.
A podcastot itt tudja megnézni:
A podcastot itt tudja meghallgatni:
- Azért lett volna szüksége a kormánynak a Rákos-Dubaj beruházásra, hogy pénz cirkuláljon a lefulladt klientúrahálózatban.
- Ha valóban fontos a szuverenitás, akkor miért ragaszkodik az ország annyira a kínai befektetésekhez, az orosz olaj- és gázbeszállításokhoz, és miért ragaszkodik egy ilyen konkrét ügyben egy bizonyos, ez esetben egyesült arab emírségbeli befektetőhöz?
- Miután Trump van hatalmon, már nem lehet guruló dollárokról beszélni. Körülnéztek, miről lehet, mi vág egybe a kormányzati narratívával. Most ki-ki el tudja dönteni, vajon az-e az ukrán állam legnagyobb problémája, hogy befolyásolja a magyar nyilvánosságot, vagy leköti őket valami más.
- Tíz éve a G-nap utáni politikai válságnak a Fidesz számára meghatározó része volt a média elvesztése, ami nagyon súlyos kérdés, de ennél súlyosabb az, ami most zajlik, hogy a társadalom anyagi értelemben nem érzi magát biztonságban.
- Nemcsak az elégedetlenség hullámának meglovagolása számít majd 2026-ban, hanem az, hogy kialakul-e egy olyan kép egy ellenzéki vezetőről, hogy érti az országot, és az állampolgárok azt gondolják-e, hogy azért tudná jobban csinálni, mert jobban tudja, mi történik velük.