Az ukránok a hidegháborús infrastruktúrát felhasználva készülnek egy esetleges orosz invázióra.
A kijevi városi hatóságok december 20-án újságíróknak mutattak be a hidegháború idején épült óvóhelyeket, amelyeket az új potenciális fenyegetésre, Ukrajna orosz megszállása esetére alakítottak át.
Ukrajna november vége óta aggódik a háború miatt: ekkor kezdődött meg az orosz páncélosok összevonása a határ közelében. Egyes elemzők szerint heteken belül megindulhat az invázió. Mások szerint a vészjósló haderőösszevonás nem több mint kardcsörtetés, amelynek célja, hogy Moszkva engedményeket csikarjon ki a Nyugattól.
A Szabad Európa ellátogatott a Kijev keleti részén található Dnyiprovszkij kerület óvóhelyére, ahol 350 ember fér el. A létesítményt eredetileg a külvárosban élő munkások számára tervezték. Egy városi illetékes szerint az óvóhelyen minden megtalálható, ami a túléléshez szükséges, beleértve víztartályokat, fürdőszobákat és a szellőzőrendszert.
A Dnyiprovszkij bombabunkert a nyolcvanas években építették, amikor az Egyesült Államok és a Szovjetunió egymás városaira irányította nukleáris fegyvereit. Most a kijevi tisztviselők azon dolgoznak, hogy minél több helyiséget használhassanak egy esetleges, Oroszországgal szemben induló „forró háború” esetén.
Kijevben mintegy ötszáz olyan speciális létesítmény van, mint a Dnyiprovszkij óvóhely. Mindegyik szinte ugyanúgy épült, és az önkormányzati dolgozók oltalmazására tervezték őket.
Egy másik bunkert, amelyet december 20-án mutattak meg az újságíróknak, civilek rövid távú tartózkodására terveztek bombázás vagy rakétacsapás idejére. A bejáratnál több évtizedes feliratok tájékoztatják az embereket arról, hogyan kell fertőtleníteni – nyilvánvalóan egy olyan korszakra utalva, amikor nukleáris vagy vegyi támadásra számítottak.
A speciális bombabunkerek mellett Kijevnek mintegy hatezer kettős felhasználású pincéje is van, amelyeket a város elleni támadás esetén lehet üzembe helyezni.
Az ilyen kettős felhasználású óvóhelyek többnyire lakattal vannak lezárva. A városi illetékesek azonban azt állítják, hogy vészhelyzet esetén tizenöt percen belül meg tudják őket nyitni.
A föld alatti óvóhelyekre vezető stencilezett jelzések a Krím 2014-es orosz elcsatolása után váltak általánossá Kijevben. A városi tisztviselők szerint az ilyen helyiségeket gyakran ellenőrzik, hogy háború esetén használatba vehessék őket.
A bombázás ellen menedéket nyújtó helyek lehetnek a metró állomásai és az autóutak alatt futó aluljárók. Kijev városvezetése közzétett egy térképet több ezer olyan hellyel, ahol a lakosok menedéket találhatnak, ha bekövetkezik a legrosszabb.