Varázslatos színek: az ismeretlen Grúzia a szovjetek előtt
Az egykori cári Grúziában élő emberek és a mesés táj egy világhírű fotós színekkel teli, exkluzív képein. Az orosz fotós, Szergej Prokudin-Gorszkij lenyűgőző felvételei.
Ez egy kép abból a több mint százból, amelyet az orosz fotós, Szergej Prokudin-Gorszkij készített a mai Grúzia területén - akkor még az Orosz Birodalom részén. A lenyűgözően színes felvételek nem sokkal azelőtt készültek, hogy Lenin magához ragadta a hatalmat 1917-ben, és később a Vörös Hadsereggel kommunista uralom alá vonta a Kaukázust.
Prokudin-Gorszkij (1863-1944) 1905-ben utazott át először a Kaukázuson fényképezőgéppel a kezében, aztán 1912-ben a korabeli színes fényképészet egyik legelismertebb művelőjeként tért vissza a napfényes vidékre.
Prokudin-Gorszkij három külön képet készített mindenről, a lencse fölé helyezett színfilterekkel, így vitte tökélyre a színes fotózást. Amikor egymásra tette a három fekete-fehér képet, piros, zöld, kék fénnyel világította át őket, színes képet ki lehetett vetíteni.
Bár Prokudin-Gorszkij legalább 16 országban dolgozott, a képeinek több mint egynegyede - az Oroszországban készülteken kívül - a mai Grúzia területén született.
Az 1917-es bolsevik forradalom után, Prokudin-Gorszkij elmenekült Oroszországból, és Párizsban telepedett le.
1944-ben halt meg, és utána nem sokkal az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtára 1902 fényképet vásárolt a világhírű fotós rokonaitól. 139 ezek közül a mai Grúzia területén készült.