„Énekelnek a pincében a gyerekekkel, hogy ne féljenek” – Újra lövik Kijevet, egy szemtanúval beszéltünk
Autók lángolnak Kijev, az ukrán főváros központjában az orosz rakétatámadás után, 2022. október 10-én
A reggeli forgalomban, magyar idő szerint pár perccel 7 óra után csapódtak be az első rakéták Kijev központjába. Az ukrán fővárost márciusban lőtték utoljára az orosz erők, és akkor is inkább az infrastruktúrát támadták. Most azonban a belvárosban csapódtak be a lövedékek.
Amikor Tompa Tiborral, a Magyarok Kijevi Egyesületének alelnökével beszéltünk, még nem fújták le a légiriadót, de már vagy 15 perce alább hagyott a támadás. Ő 10-12 percre lakik Kijev központjától tömegközlekedéssel. A márciusi támadásokban nem sérült meg komolyabban a lakása, de a szomszéd épület, amelyben egy posta és egy étterem működött, találatot kapott. Most, amikor elérte a Szabad Európa, épp az óvóhelyre tartott, azt mondja, az otthonától pár kilométerre, a központi vasútállomás mellett csapódott be egy rakéta.
Mint mondja, mindenkit kitereltek a lakásokból, hogy menjenek biztonságosabb helyre. Tompa Tibor épp munkába indul tanárnő feleségével, 7 óra körül lehetett, amikor megszólaltak a szirénák, majd két robbanás következett.
„Az óvóhelyre megyek, ahol a feleségem van 350 gyerekkel, ennyien voltak az iskolában, amikor elkezdődött a támadás. Most énekelnek a pincében, hogy ne féljenek. Egyébként mindenki jól van.”
Tompa Tibor azt mondta, hogy a közlekedés leállt, csak mentőket látni, hallani az utcán. A város egy részében nincs áram.
„Amerre nézek, több száz méteres körben egy lélek sincs az utcán.”
Tompa Tibor szerint valószínű, hogy a Krími híd hétvégi felrobbantására volt válasz az orosz rakétatámadás. A helyiek úgy tudják, összesen 47 rakétát lőttek ki az orosz csapatok, és más városokat, így Lemberget (Lviv) és a Kijevtől 139 kilométerre lévő Zsitomirt is támadták.
Kijevben március óta nem voltak robbanások, és Tompa Tibor emlékei szerint akkor is elsősorban az infrastruktúrát támadták az orosz erők, a városközpontot nem. Most azonban oda csapódtak be a rakéták. A férfi, akivel korábban már készítettünk interjút az ukrajnai helyzetről, most küldött a Szabad Európának egy videót a friss orosz támadásról. A mobiltelefonjával vette fel, lángoló járművek láthatók rajta, az egyikben értesülése szerint nyolcan vesztek oda.
Sok a sebesült, mindenfelől hallani a mentőket, egyébként üresek az utcák – mondja a férfi. Amikor arról kérdezzük, visszamegy-e a lakásába később, azt mondja, igen. Márciusban is ott vészelték át a támadásokat.
„A fürdőszobában aludtunk hetekig, most is így lesz. Annak nincs ablaka. A lakásban levettük a belső ajtókat, mert azok veszélyesek, főként ha üveg van bennük. És betartjuk a két fal szabályt.”
Mint mondja, ez utóbbi azt jelenti, hogy mindig legyen az ember és az épület külső fala között még egy, egy belső fal.
A város ellátása eddig jó volt, az üzletek működtek, volt élelem. Mint mondja, a vezetékes vízzel lehetnek gondok, vannak kimaradások, de sok töltőhelyet kialakítottak a városban, ő maga is arra figyel, hogy műanyag kannáiban mindig legyen víz.
A fővárosból szerinte sokan, az ott élők mintegy fele elmehetett, akik maradtak, azok a tapasztalatai szerint nagyon higgadtak, fegyelmezettek.
„Pániknak semmi nyoma, tartják egymásban a lelket. Ami nagyon meglepett, hogy korábban a közlekedésben problémák voltak, most mindenki nagyon udvarias, szabályosan mennek.”
A családnak Makarivban van egy háza, az kisebb sérülésekkel megúszta a támadásokat, de sok szomszédjának romba dőlt az otthona. Épp a hétvégén terveztek ismét odamenni. Azt mondja, ott is a segítőkészség, a szolidaritás érezhető, kérdezgetik egymást az emberek, miben segíthetnek.
Kijevben működnek a városi Telegram-csatornák, arra kérik az embereket, hogy menjenek az óvóhelyre vagy a metróba.
Rakétatámadás Kijev és több ukrán város ellen
1/8„A fővárost orosz terroristák támadják! A rakéták a városközpontban (a Sevcsenkivszkij kerületben) és a Szolomjanszkij kerületben lévő objektumokba csapódtak be. A légitámadás szirénái szólnak, a fenyegetés nem múlt el” – írta Vitalij Klicsko kijevi polgármester a közösségi médiában
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
2/8Kijev egyik legforgalmasabb kereszteződésében hatalmas krátert ütött a robbanás
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
3/8A beszámolók szerint autók robbantak fel, épületek rongálódtak meg az ukrán fővárosban
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
4/8A lakosok az óvóhelyre menekültek, a város több pontjáról sűrű füst száll fel
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
5/8Az állami mentőszolgálat szóvivője egyelőre nem tudta megmondani az áldozatok és sebesültek pontos számát
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
6/8A háború kezdete óta ez volt a legintenzívebb támadás Kijev ellen
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
7/8Putyin vasárnap azt mondta, hogy a Kercsi-szoroson át a Krím félszigetre vezető híd elleni támadás „terrorcselekmény volt, amelynek célja a kritikusan fontos polgári infrastruktúra elpusztítása. Ezt az ukrán különleges szolgálatok tervelték ki, hajtották végre és rendelték meg.”
Ukrajna nem vállalta a felelősséget a robbantásért, de ünnepelte. Magas rangú orosz tisztviselők gyors választ követeltek a Kremltől a Putyin vezette biztonsági tanács hétfői ülése előtt
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
8/8Délkelet-Ukrajnában az éjszaka folyamán újabb lakóházat ért rakétatámadás Zaporizzsja városában – közölte hétfőn kora reggel Olekszandr Sztaruh regionális kormányzó. A támadásban legalább egy ember meghalt, és öten megsebesültek
Október 10-én, a hétfő reggeli csúcsforgalom idején hatalmas robbanások rázták meg az ukrán fővárost és más ukrán településeket. Az első hírek szerint orosz megtorlásról van szó, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán terrortámadásnak nyilvánította a Krím hídjánál történt hétvégi robbantást.
Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.