Mi tartja a lelket egy harkivi nőben, aki néhány hete még védőügyvédként dolgozott, most pedig egy kórház pincéjében próbálja túlélni az orosz erők támadásait? És mi hajtja azt a fiatal sztrájkoló tanítónőt, aki sokáig csak egy másodállás vállalása mellett tudta fenntartani magát?
Heti válogatás multimédiás tartalmainkból.
Csütörtökön immár a negyedik hetébe lépett az Ukrajna elleni orosz invázió. Már több mint hárommillióan menekültek el az országból február 24. óta, a legtöbben, több mint kétmillióan Lengyelországba mentek, Magyarországra eddig közel 270 ezer ember érkezett.
Az alábbi videóban egy harkivi ügyvédnő azt mondta a Szabad Európának, hogy az emberek hangulata „elképesztő". A helyiek szerinte rendkívül elszántak és a körülményekhez képest vidámak. Ő maga azon munkálkodik, hogy felelősségre lehessen vonni az orosz kormányt: bizonyítékokat gyűjt arról, hogy az orosz hadsereg háborús bűnöket követ el.
Az orosz erők Nyugat-Ukrajnában is támadnak: péntek hajnalban légiriadóra és robbanásokra ébredtek Lviv lakói, egy helyi repülőgép-javító üzemet is csapás ért. Kijev ostroma is folytatódik, a fővárosi harcokban eddig több mint 220 ember vesztette életét.
Sztoriban című podcastsorozatunk e heti részében Fazekas Pálma Báthory Róberttel beszélgetett, aki a közelmúltban a záhonyi határátkelőnél szerzett tapasztalairól beszélt. Sokan egy jobb élet reményében hagyták el Kárpátalját, de amikor kiderült, hogy erre nincs esély, inkább visszamentek volna, papírok nélkül azonban ez nagyon nehéz – mondja kollégánk.
Országos pedagógussztrájk indult március 16-án a magyar oktatási intézményekben. Egy budapesti általános iskolában jártunk egy nappal a figyelmzetető sztrájk megkezdése előtt, ahol Sárkány Fanni alsós tanító lelkesedésről, teherbírásról és egy szükségből elvállalt másodállásról is beszélt.
A tanársztrájk a múlt heti Szelfiben is szóba került, amelynek dr. Gyarmathy Éva pszichológus volt a vendége. A pedagógusok szerinte az utolsó pillanatig tűrtek, vártak, szóltak, és akkor lett elegük, „amikor látták, hogy az egy dolog, hogy ők belepusztulnak, de erre most már a gyerekek mennek rá". A beszélgetést alább tudja meghallgatni.
Több mint ezer ember lehetett abban a mariupoli színházban, amelyet a tanársztrájk megkezdése napján, március 16-án ért bombatalálat. Folyamatosan zajlik a mentés, városi tisztviselők szerint még sokan lehetnek a romok alatt.
Hiába az orosz retorika, több külföldi vezető szerint az orosz hadsereg szándékosan támad polgári célpontokra, köztük iskolákra és kórházakra.
Szerhij Perebjinisz elvesztette az egész családját – feleségét és két gyermekét –, amikor megpróbálták evakuálni őket Kijev egyik külvárosából március elején. A férfi ugyanannak a Current Time-nak adott interjút, amelynek újságírói kereszttűzbe kerültek a főváros környékén március 15-én. Kollégákról van szó, a Current Time a Szabad Európa egyik orosz nyelvű hírcsatornája.
Az orosz hadsereg Ukrajna elleni inváziójáról folyamatosan frissülő cikkünkben olvashat részletesebben.
Videóinkat már a YouTube-on is megnézheti, iratkozzon fel csatornánkra!