Akadálymentes mód
Ugrás a fő oldalra
Ugrás a tartalomjegyzékre
Ugrás a keresésre
Menü
Napirenden
Aktuális
Szabadon
Elemző
Szabad Oldal
Podcastok
Videók
Társadalom
Demokrácia
A pénz nyomában
Európai Unió
Világ
Klímaváltozás
A múlt tanulságai
"3 perc" - Hírlevél
Kövessen minket!
Valamennyi RFE/RL weboldal
Keresés
Hírlevél
Keresés
Előző
Következő
A legfrissebb hírek
A múlt tanulságai
A Kreml falába temették: Lenin és a kommunisták amerikai “hőse”
2020. október 22.
John Reed tollából származik az oroszországi bolsevik forradalom leghíresebb leírása, mielőtt fiatalon meghalt volna Moszkvában. Halálának 100. évfordulójára emlékezünk.
Amos Chapple írása alapján
9
Katonák egy barikádnál Petrográdon, 1917. októberében.
Amikor kirobbant az októberi forradalom, melynek nyomán Lenin és a Bolsevik Párt került hatalomra, Reed ezt írta egy barátjának: “a dolgok sűrűjében vagyunk, és biztosítalak, hogy nagyon izgalmas érzés. Olyan színes és monumentális, hogy Mexikó elhalványul mellette.” Az amerikai pár érkezésekor annyira elszaporodtak a városban az utcai rablások és bűncselekmények, hogy Reed megjegyezte: “alig lehet végigmenni az utcán”.
10
Lenin egy díszszemlét kísér figyelemmel 1918-ban, Moszkvában.
Lenin propagandalehetőséget látott Reednek a bolsevikok iránti lelkesedésében. Az októberi forradalom kaotikus napjaiban Reed bejárást kapott Leninhez, akit így írt le: “alacsony, zömök ember, nagy és kopasz fej nyugszik a vállain… szakadt ruhában jár, a nadrágja túl hosszú neki. Nem kelti a tömeg bálványának benyomását, de úgy szeretik és imádják, mint kevés más vezetőt a történelemben.”
11
Reed usánkában, egyik téli oroszországi utazása során.
Amikor 1918. áprilisában Reed és Bryant visszatért az Egyesült Államokba, hogy megírják az orosz forradalomról szóló visszaemlékezéseiket, Reedet letartóztatták korábbi háborúellenes írásai miatt. Oroszországi feljegyzéseit elkobozták. A jegyzeteket végül visszakapta, bezárkózott Greenwich Village-ben található lakásába egy orosz szótárral, hogy megírja leghíresebb könyvét. A mű címe Tíz nap, amely megrengette a világot lett. Egy barátja, aki ebben az időben összetalálkozott vele, azt mondta róla, hogy Reed "lesoványodott, borostás, zsíros bőrű volt, kissé krumpliformájú arcán a kialvatlanok félőrült tekintete ült.”
12
Egy Finnországból küldött távirat piszkozata, amit az Oroszországba tartó Reed akkor írt, amikor csempészet vádjával letartóztatták.
1919. októberében Reed ellen vádat emeltek felforgatás miatt, mivel Reed egy kihallgatáson arra utalt, hogy támogatta egy erőszakos szocialista forradalom ötletét Amerikában. Reed egy hamis útlevéllel megszökött az Egyesült Államokból és - ezúttal utoljára - ismét Oroszországba utazott. Amikor megérkezett és megtapasztalta a politikai terrort és az ország szétesését, megingott a forradalmi szocializmusba vetett hite. Emma Goldman, egy baloldali aktivista barátja, akit az Egyesült Államokból Oroszországba deportáltak, ezt monda neki: “Jack, valószínűleg őrült vagyok, különben soha nem értettem volna a forradalom jelentését. Biztos, hogy soha nem gondoltam, hogy az emberi élet és szenvedés iránti érzéketlenség lehet vagy az a gondolat, hogy a gondokat csak tömegmészárlással lehet megoldani.”
Továbbiak betöltése
A Kreml falába temették: Lenin és a kommunisták amerikai “hőse”
XS
SM
MD
LG