Kocsmára van pénz – a kormány továbbra is a kistelepüléseken élők szavazataira számít. Lemondott képviselői mandátumáról Orosz Anna; Fekete-Győr András szerint a Momentumnak nem szabadna indulnia a jövő évi választásokon, ha kormányváltást akar. Közben Gyurcsány Ferenc is bejelentette: visszavonul a politikától. Az R.E.M. együttes a Radio Free Europe új remixét adta ki, hogy felszólaljon a sajtószabadság és a Szabad Európa mellett. A hét legnépszerűbb közösségimédia-tartalmaiból válogattunk.
A kormány sorra hozza a kistelepüléseket célzó intézkedéseket: kocsma- és kisbolttámogatás, ATM-ek telepítése, a templom felújítása. A községek eddig a kormánypártok legerősebb bástyái voltak. A Szabadon hatvanadik epizódjában azt nézzük meg, miért alakult ez így, és milyen hatása lehet.
„Az Orbán-rendszer válasza arra, ha kiállok demokratikus jogainkért és a hatalom által megtámadott emberekért, hogy hátracsavarja a karjaimat és intézkedés alá von. Nem velem személyesen bánik így, hanem 70 ezer újbudaival, akik engem képviselőjüknek választottak. Az Orbán-rendszer válasza arra, ha kiderítem, hogy akit gyermekek szexuális bántalmazásáért a legsúlyosabb büntetésre ítélt a román bíróság, a Fidesztől magyar állampolgárságot kapott: a nagy semmi” – írta közösségimédia oldalán Orosz Anna.
A Momentumnak nem kellene indulnia a 2026-os választásokon, ehelyett fel kellene állítania egy ötszázmillió forintos Rendszerváltó Alapot Fekete-Győr András szerint. Azt írja, itt az ideje, hogy a párt egy lépést hátra lépjen annak érdekében, hogy Magyarország kettőt léphessen előre.
A héten Gyurcsány Ferenc is bejelentette: lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, és nem indul a 2026-os választásokon.
A borsodi zsákfalu, Teresztenye látszólag a béke szigete. Gyönyörű környezet, madárcsicsergés. Nem csoda, hogy a Sifter család beleszeretett. Nem számoltak azonban azzal, hogy itt nem vehet akárki házat, kétszeres szűrőn kell átjutnia az érdeklődőknek, romának lenni pedig kizáró ok - számoltunk be róla tényfeltáró sorozatunkban.
Radio Free Europe című dalával áll ki a sajtószabadság és a Szabad Európa mellett az R.E.M. Az együttes a Sajtószabadság Világnapján, május 3-án jelentette be, hogy újra kiadják a kislemezt a Szabad Európa Rádió/Radio Liberty közelgő 75. évfordulója alkalmából. Eközben az Egyesült Államok által finanszírozott műsorszolgáltatók a felszámolásukra és a demokráciapárti média elhallgattatására tett kísérletek ellen küzdenek. „Legyen szó zenéről vagy szabad sajtóról – a cenzúra mindenütt fenyegetést jelent az igazságra. A Sajtószabadság Világnapján köszönet a Szabad Európa Rádió bátor újságíróinak” – mondta Michael Stipe énekes, az R.E.M. alapító tagja.
„Azt látom, hogy eléggé a szélén állunk valaminek, nem tudom, hova fogunk zuhanni. Ennek vannak nagyon rossz forgatókönyvei, meg kevésbé rosszak. Érezzük magunkban azt a feszültséget, ami van a világban, és amilyen a világunk, olyan zenék születnek” – mondja Tarján Zsófia, a Honeybeast énekesnője az új, erős társadalomkritikát megfogalmazó daluk, az Eladó kapcsán. Szerinte megosztott a zenésztársadalom is, máshogy, mint mondjuk a filmes, mert a zenében nem tehetik meg, hogy teljesen parkolópályára tegyenek előadókat, akiket imád a közönség, de azt mondja, érezni az irányítást.
Csütörtökön felszállt a fehér füst a Vatikánban. Az amerikai Robert Prevost bíborost választották pápává, aki a XIV. Leó nevet viseli majd.